ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dofinansowanie Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Jakie dopłaty?

-
Dofinansowanie Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Jakie dopłaty?
Komfort temperaturowy w domu zauważalnie wpływa na skłonność dzieci do chorób i infekcji - z drugiej strony urządzenie grzewcze powinno być maksymalnie wydajne, aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Optymalnym wyborem jest pompa ciepła, na którą dofinansowanie można uzyskać z dwóch różnych programów dotacji - Czystego Powietrza oraz Mojego Ciepła - poznaj szczegóły i odkryj profesjonalny ranking pomp ciepła

Spis treści:

  1. Program Czyste Powietrze a Moje Ciepło – tabela z różnicami
  2. Jakie dotacje do pomp ciepła 2022? Duże pieniądze do zdobycia
  3. Jakie dofinansowanie dla Twojej rodziny? Sprawdź w 3 min
  4. Pompa gruntowa, wodna. Czemu i tak kupisz powietrzną?
  5. Jakie pompy z dofinansowaniem? Eksperci polecają dwa modele

Z programu "Czyste Powietrze" dofinansowanie można uzyskać również na zakup urządzeń grzewczych innych niż pompy ciepła. Ale w praktyce to właśnie pompy okazują się najbardziej efektywnym oraz ekologicznym zasilaniem instalacji c.o. i c.w.u. Dlatego nowsze dofinansowanie "Moje Ciepło" zapewnia dotacje na zakup już tylko pomp ciepła. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, który model urządzenia wybrać?

Program Czyste Powietrze a Moje Ciepło – tabela z różnicami


Tabela - Program Czyste Powietrze


Jakie dotacje do pomp ciepła 2022? Duże pieniądze do zdobycia


Dofinansowanie "Program Czyste Powietrze" to dotacje o jednym z trzech poziomów, uzależnionych od kryterium dochodowego beneficjenta. Najwyższy, trzeci poziom zarezerwowany jest dla tych wnioskodawców, których dochody nie przekraczają 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku na zakup pompy ciepła można uzyskać maksymalne dofinansowanie w kwocie do 27 000 zł. Natomiast do zakupu gruntowej pompy ciepła o podwyższonej sprawności zyskać można aż 40500 zł dopłaty.

Tymczasem dofinansowanie “Moje Ciepło” może obejmować do 30% lub 45% (jeżeli beneficjent posiada kartę dużej rodziny) kosztów kwalifikowanych. W ten sposób za zakup gruntowej pompy ciepła z tego programu otrzymamy maksymalnie 21 000 zł, a kwota dopłaty do powietrznej pompy ciepła to maksymalnie 7000 zł.

Jakie dofinansowanie dla Twojej rodziny? Sprawdź w 3 min


Aby przekonać czy spełniasz warunki któregokolwiek z programów, wystarczy przeczytać ten akapit.

Dofinansowanie "Program Czyste Powietrze" - warunki


W tym programie pod uwagę bierze się wyłącznie dochód wnioskodawcy, który dla najniższego poziomu dopłaty nie może przekraczać 100 tys. zł rocznie. Informację o wysokości rocznego dochodu znajdziesz w swoim zeznaniu podatkowym. Jeżeli rozliczasz się ze współmałżonkiem, PIT w polu "Podstawa obliczenia podatku" będzie zawierał kwotę średniego dochodu na małżonka.

Dofinansowanie "Moje Ciepło" - warunki


Aby uzyskać dofinansowanie z programu "Moje Ciepło" musisz, jako osoba fizyczna, być właścicielem lub współwłaścicielem nowego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Oznacza to budynek, odnośnie którego nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Albo uzyskano któryś z tych dokumentów po 01.01.2021 r.

Dodatkowo w 2022 roku dofinansowanie "Moje Ciepło" będzie przyznawane właścicielom budynków o wskaźniku Ep nieprzekraczającym 63 kWh (m2/rok). Natomiast w kolejnych latach Ep nie będzie mógł być wyższy niż 55 kWh (m2/rok). Wysokość tego parametru obliczana jest na podstawie danych zawartych w świadectwie energetycznym budynku.

Pompa gruntowa, wodna. Czemu i tak kupisz powietrzną?


Na rynku dostępne są różne modele pomp ciepła. Najczęściej dzieli się te urządzenia ze względu na rodzaj źródła, z którego pompują one ciepło. Mamy więc:
  • gruntowe pompy ciepła,
  • pompy ciepła wodne,
  • powietrzne pompy ciepła.

Wszystkie typy tych urządzeń charakteryzują się wysoką sprawnością, ale jest ona różna zarówno dla typoszeregu, jak i już konkretnych urządzeń. Efektywność pomp ciepła wyraża się za pomocą wartości parametru SCOP, który określa stosunek dostarczonej mocy cieplnej do ilości zużytej w tym celu energii elektrycznej. W tym sensie najbardziej opłacalne wydają się gruntowe i wodne pompy ciepła. Ale koszty ich zakupu i montażu mogą przekroczyć nawet 80 tys. zł.

Tymczasem ranking pomp ciepła wskazuje, że nowoczesna powietrzna pompa ciepła osiąga wartość SCOP na poziomie 5.19, co jest wynikiem niewiele słabszym, niż w przypadku powyższych urządzeń. Jednakże instalacja powietrznej pompy ciepła jest nieporównywalnie łatwiejsza, co widać również w kosztach tej inwestycji, które wahają się od 35 do 50 tys. zł. Nic więc dziwnego, że to właśnie powietrzne pompy ciepła są urządzeniami najczęściej wybieranymi w ramach dofinansowania program "Moje Ciepło" lub program "Czyste Powietrze".

Jakie pompy z dofinansowaniem? Eksperci polecają dwa modele


Dofinansowanie otrzymasz na każdy model pompy, spełniający wymogi programu, ale warto wybrać najlepsze urządzenie. Dlatego eksperci z serwisu NaChlodno.pl na bieżąco aktualizują ranking pomp ciepła.

Ze względu na popularność w zestawieniu uwzględnione są wyłącznie powietrzne pompy ciepła. Na podstawie wielu parametrów, z których najważniejszy był współczynnik SCOP dla dwóch temperatur w instalacji grzewcze (35 ℃ przy ogrzewaniu podłogowym oraz 55 ℃ dla grzejników), wybrali oni tylko dwa urządzenia. Sprawdź ranking pomp ciepła.


Dofinansowanie Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Jakie dopłaty? - dodano: 2022-09-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.