4 pomysły na pożywne śniadanie dla maluszka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

4 pomysły na pożywne śniadanie dla maluszka

-
4 pomysły na pożywne śniadanie dla maluszka
Rozszerzanie diety to wyjątkowy czas, podczas którego rodzic odkrywa wspólnie z maluchem jego preferencje żywieniowe. Niemowlęta, które ukończyły pierwsze 4-6 miesięcy życia, powoli uczą się smaku pierwszych warzyw i owoców. Rozszerzanie diety to również wiele wyzwań, którym Ty - jako rodzic - starasz się sprostać. Jednym z nich jest przygotowanie pożywnego, pełnowartościowego śniadania, czyli bardzo ważnego posiłku w codziennym jadłospisie niemowlęcia.

Śniadanie dla niemowląt - kaszki dla dzieci z dodatkiem musu z owoców


Są takie produkty, które potrafią ułatwić przygotowywanie śniadania o poranku - jedną z nich jest kaszka dla niemowląt. Wystarczy mieć pod ręką opakowanie z produktem i wodę, aby pomóc dostarczyć dziecku ważne witaminy i składniki mineralne, a w tym żelazo i witaminę C niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Kiedy nadchodzi odpowiedni moment, aby sięgnąć po kaszkę dla niemowląt?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Dziecko pokazuje swoją gotowość do próbowania nowych smaków na różnych etapach rozwoju - niektóre dzieci już po 4. miesiącu życia interesują się posiłkami rodziców i chętnie wodzą wzrokiem za łyżką lub widelcem. Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.). Pierwsze kaszki dla dzieci stworzone zostały dla maluchów po 4. miesiącu życia. Do Twojej dyspozycji czeka wiele pysznych smaków, które skradną dziecięce serce, na przykład brzoskwinie w towarzystwie banana.

Pożywny posiłek o poranku - mus owocowy


Pierwsze posiłki dziecka powinny być delikatne i stworzone z wyselekcjonowanych składników. Z czasem do kaszki Twojego malucha możesz zacząć dodawać musy dla niemowląt, aby urozmaicić ich smak. Naprawdę wiele pysznych musów czeka na najmłodszego członka rodziny. Które będą smakować maluszkowi?

Jest to kwestia bardzo indywidualna – każde dziecko ma swoje preferencje smakowe.

Wiele gotowych musów przeznaczonych dla niemowląt kupisz w sklepach. Zgodnie z prawem muszą być one oznaczone wskazaniem wieku na opakowaniu, np. po 6. czy po 8. miesiącu. Pamiętaj, że kolorowe opakowania czy postaci z bajki nie gwarantują jakości i bezpieczeństwa produktu dla najmłodszych; jeśli nie znajdziesz na opakowaniu wskazania wieku, znaczy to, że nie obowiązują go wszystkie regulacje związane z jakością żywności dla dzieci.

Owsianka, czyli pyszne śniadanie dla niemowlęcia


Czy wiesz, że na kolejnych etapach rozszerzania diety Twoje dziecko może zaprzyjaźnić się z owsianką? Płatki owsiane to przede wszystkim błonnik niezbędny do prawidłowej pracy jelit.

Na tym długa lista właściwości odżywczych się nie kończy; podając dziecku na śniadanie płatki owsiane, dostarczasz do jego organizmu żelazo, cynk, wapń, magnez, a nawet fosfor. Czy dziecko polubi takie śniadanie? Warto powoli wprowadzać do diety malucha płatki owsiane i sprawdzać, jaka jest jego reakcja. Owsianki możesz również znaleźć w ofercie gotowych kaszek dla niemowląt, które są wzbogacone w składniki mineralne i witaminy.

Placuszki bananowe - smaczne śniadanie dla maluchów


Kiedy na horyzoncie pojawią się pierwsze ząbki, a Twoje dziecko uczy się gryźć, warto do jego menu wprowadzać nowe dania. W 1. r.ż. dziecka szybko rozwija się umiejętność gryzienia i żucia. Największe możliwości nabywania tych umiejętności kształtują się między 6. a 10. m.ż. i trwają do ukończenia 24. m.ż. I tu pojawiają się placuszki bananowe, które dziecko może chwytać i samodzielnie wkładać do buzi. Placuszki z banana mają wiele zalet, ale bez wątpienia największą jest fakt, iż takie śniadanie lubi cała rodzina, więc zaoszczędzisz swój cenny czas. Jak je przygotować, aby były pyszne?

Potrzebujesz jednego banana, jajko i dwie łyżki mąki pszennej. Rozgnieć owoc przy użyciu widelca, a następnie zmieszaj ze sobą składniki - możesz to zrobić za pomocą blendera lub zwykłej trzepaczki. Smaż na patelni beztłuszczowej lub z niewielką ilością tłuszczu - tylko tyle, aby placki nie przywierały do powłoki. Wystarczy kilka minut i danie będzie gotowe - zostanie tylko ozdobienie go soczystymi owocami.

4 pomysły na pożywne śniadanie dla maluszka - dodano: 2022-12-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.