ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rozszerzanie diety niemowląt - od kiedy zacząć i jakie produkty podawać dziecku?

-
Rozszerzanie diety niemowląt - od kiedy zacząć i jakie produkty podawać dziecku? Źródło: pexels
Początkowo noworodki i niemowlęta karmione są wyłącznie mlekiem mamy, które w pełni zaspokaja ich potrzeby żywieniowe. Przychodzi jednak moment, kiedy mleko mamy przestaje maluszkowi wystarczać. Po okresie karmienia piersią następuje więc etap rozszerzania diety dziecka i wprowadzania posiłków stałych. Jak wygląda schemat żywienia niemowląt w czasie rozszerzania diety? Jakie produkty wprowadzać jako pierwsze i dlaczego?Rozszerzanie diety niemowlaka - kiedy dziecko jest gotowe na pierwsze pokarmy stałe?


Rozszerzanie diety niemowląt eksperci zalecają rozpocząć pomiędzy 17-tym a 26-tym tygodniem życia i w momencie zaobserwowania u malucha sygnałów świadczących o gotowości do przyjmowania pokarmów stałych.

Oznakami gotowości dziecka do rozszerzania diety są:
 • umiejętność siedzenia z podparciem
 • kontrola ruchów główki i szyi
 • zanik odruchu wypychania jedzenia z buzi językiem
 • zainteresowanie posiłkami spożywanymi przez rodziców
 • wkładanie przedmiotów do buzi
 • otwieranie ust na widok łyżeczki z jedzeniem.

Sprawdź, kiedy najlepiej zacząć rozszerzanie diety Twojego dziecka

Schemat żywienia niemowląt – jak rozszerzać dietę niemowlaka?


Schemat żywienia niemowląt przewiduje, w zależności od wieku, podawanie maluszkom następujących ilości posiłków dziennie:
 • 5-6 miesiąc życia – 5 posiłków: 4 mleczne (około 150-160 ml) i 1 stały
 • 7-8 miesiąc życia – 5 posiłków: 3 mleczne (około 170-180 ml) i 2 stałe
 • 9-12 miesiąc życia – 5 posiłków: 3 mleczne (około 190-220 ml) i 2 stałe.

Pod koniec 1 roku życia dziecko może spożywać już 4-5 posiłków i 1-2 zdrowe przekąski. Ilość posiłków mlecznych podana w powyższym schemacie dotyczy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. W przypadku niemowląt karmionych piersią liczba posiłków mlecznych może być większa.

Nowe pokarmy powinny być wprowadzane powoli – należy zaczynać od niewielkich ilości (3-4 łyżeczki) nowego składnika i obserwować reakcje dziecka pod kątem wystąpienia nietolerancji. Z tego względu nie zaleca się wprowadzania więcej niż 1 nieznanego produktu dziennie.

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią? Kolejność wprowadzania do diety dziecka poszczególnych produktów nie ma większego znaczenia. Początkowo zalecane są typowe posiłki uzupełniające: warzywa, owoce oraz kaszki zbożowe. Ze względu na gorszą tolerancję smaku warzyw, eksperci proponują podawanie ich dziecku na 2 tygodnie przed owocami.

W pierwszym roku życia zmienia się też konsystencja posiłków, które możemy bezpiecznie podać maluszkowi. Zgodnie ze schematem rozszerzania diety, wprowadzanie posiłków uzupełniających zaczynamy od papek i gładkiego puree, od około 7. miesiąca życia maluch może już próbować dań z niewielkimi grudkami. 8. miesiąc życia to dobry moment na podawanie dziecku do rączki cząstek do samodzielnego jedzenia, np. miękkich owoców, gotowanych warzyw. Pod koniec 12. miesiąca życia niemowlę może już otrzymywać dania o dowolnej konsystencji.

Od czego zacząć rozszerzanie diety?


Na samym początku rozszerzania diety u niemowlaka warto podawać mu posiłki jednoskładnikowe, by "przetestować" reakcje malucha na poszczególne produkty, np.:
 • zmiksowane gotowane warzywa (dynia, marchewka) bądź owoce (np. jabłko, gruszka)
 • kaszki bezglutenowe lub niewielkie ilości kaszek z glutenem.


Następnie, po kilku dniach można przejść do dań zawierających 2, a później też więcej składników. Takie posiłki powinny mieć prosty skład, bez dodatku cukru i soli, np.:
 • puree z różnych rodzajów warzyw
 • zupki warzywne lub mięsno-warzywne
 • dania z mięsem lub rybą, warzywami i puree ziemniaczanym lub ryżem
 • zmiksowane owoce z dodatkiem kaszek zbożowych lub musy owocowe.Źródło: pexels

W miarę postępów w rozszerzaniu diety, możemy podawać dziecku coraz większe ilości pokarmów, a w okolicach 7. miesiąca życia proponować grudkowatą konsystencję posiłku i stopniowo zwiększać rozmiar cząstek.

Warto wspomnieć, że odraczanie wprowadzania do diety maluszka dań zawierających produkty potencjalnie alergizujące, np. jaja i gluten nie przynosi żadnych korzyści i nie zapobiega rozwojowi alergii.

Dania dla niemowlaka – kiedy wprowadzać mięso, ryby, gluten i produkty mleczne?


Rodzice na początku rozszerzania diety po 4. miesiącu życia dziecka często zastanawiają się, kiedy włączyć do menu niemowlaka niektóre newralgiczne produkty, np. gluten, mięso, ryby oraz produkty mleczne. Postaramy się to pokrótce wyjaśnić.

Mięso i ryby, a także inne produkty zawierające żelazo zaleca się podawać dzieciom od 6. miesiąca życia ze względu na ryzyko wystąpienia anemii po wyczerpaniu się zapasów tego składnika zgromadzonych podczas życia płodowego. Mięso, np. drób, wołowina, królik czy jagnięcina, powinno pochodzić z pewnego źródła. W przypadku ryb, należy unikać tych drapieżnych, a pozostałe podawać maluchowi 1-2 razy w tygodniu, zaczynając od małych porcji.

Niewielkie ilości produktów zawierających gluten z powodzeniem można podawać maluszkom w dowolnym momencie od ukończenia 4. miesiąca życia do 1. urodzin. Wyniki badań sugerują, że wprowadzenie glutenu w tym okresie nie ma wpływu na zwiększenie lub zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się u dziecka celiakii.

Produkty mleczne wprowadzamy do diety niemowlaka podobnie jak wszystkie pozostałe składniki. Unikanie podawania ich dziecku nie zmniejsza prawdopodobieństwa alergii, dlatego z powodzeniem mogą one gościć w diecie 6-miesięczniaka. Mleko krowie może być podawane po ukończeniu 1. roku życia. Natomiast niewielkie jego ilości mogą być wykorzystywane jako dodatek do pokarmów uzupełniających. Również produkty takie jak jogurt, kefir, twarożek także mogą być wykorzystywane w okresie pierwszego roku życia w niewielkich ilościach w produktach uzupełniających dietę.

Słoiczki dla niemowląt czy samodzielne przygotowywanie dań dla dzieci?


Rozpoczynając rozszerzanie diety dziecka możemy zdecydować, jaki rodzaj posiłków będziemy mu podawać – samodzielnie przygotowane w domu czy te z gotowych słoiczków dla dzieci? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Przygotowując samodzielnie dania dla niemowlaka stajemy się odpowiedzialni za dobór w pełni bezpiecznych składników pochodzących z pewnego źródła oraz odpowiednie skomponowanie posiłku i dostosowanie go do potrzeb malucha. Cały ten proces, do którego dochodzi jeszcze samo przygotowanie posiłku, jest czasochłonny, wymaga sporo pracy oraz przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu żywienia maluchów. Nie wspominamy już nawet o rozczarowaniu rodzica, którego dziecko odmawia spróbowania tak pieczołowicie przygotowanego dania lub rezygnuje z posiłku po 1 łyżeczce. Zaletą takiego rozwiązania jest za to pewność co do składu i sposobu przygotowania dania, które otrzymuje maluch.


Źródło: pixabay

Gotowe słoiczki dla dzieci powstają z najwyższej jakości składników, których bezpieczeństwo jest stale kontrolowane. Ich skład opracowują eksperci do spraw żywienia dzieci, którzy dbają o odpowiednie zbilansowanie każdego dania i dostosowanie go do potrzeb rozwojowych maluchów w określonym wieku. W przypadku wyboru gotowych dań rodzice zmuszeni są zaufać doświadczeniu i wiedzy ekspertów i nie są już w stanie kontrolować każdego etapu przygotowywania posiłku. W zamian zyskują jednak ogromną wygodę – zupka lub obiadek dla dziecka mogą być gotowe w kilka chwil, wystarczy podgrzać danie i podać je maluchowi. Mają też pewność, że skład słoiczka jest odpowiedni dla ich dziecka.

Gotowe dania dla niemowląt podlegają szczególnym uwarunkowaniom prawnym – aby zostały dopuszczone do sprzedaży, nie mogą zawierać dodatkowych substancji, np. konserwantów i sztucznych barwników. Muszą posiadać też oznaczenie wiekowe oraz szczegółową listę składników, która pozwala sprawdzić, jakich produktów użyto do przygotowania dania.

Słoiczki HiPP – dlaczego warto zaufać specjalistom ds. żywienia niemowląt i dzieci?


Słoiczki dla niemowląt HiPP przygotowywane są pod okiem specjalistów ds. żywienia niemowląt ze składników o bezkompromisowej jakości, pochodzących ze sprawdzonych gospodarstw i hodowli, których produkcja jest ściśle kontrolowana na każdym etapie. Wszystkie gotowe dania HiPP przechodzą ponad 260 szczegółowych kontroli w niezależnych instytutach badawczych. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zawartość słoiczka jest w pełni bezpieczna dla Twojego malucha.

Gwarancją tego bezpieczeństwa jest znak HiPP BIO, który otrzymują wyłącznie produkty spełniające jeszcze surowsze normy niż te przewidziane dla produktów ekologicznych. W przypadku HiPP oznaczenie BIO znaczy więcej niż eko – produkty eko mogą zawierać śladowe ilości szkodliwych substancji. HiPP nie godzi się na takie kompromisy i wymaga, by wszystkie składniki wykorzystywane do produkcji słoiczków dla dzieci były zupełnie pozbawione jakichkolwiek pozostałości pestycydów czy środków ochrony roślin.

Słoiczki HiPP to nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygoda – wielkość słoiczka, a także konsystencja posiłku dopasowana jest do wieku i możliwości dziecka. Produkty przeznaczone na początek rozszerzania diety zawierają tylko kilka łyżeczek gładkiego puree, czyli dokładnie tyle, ile zjada maluch. Z biegiem czasu rozmiar słoiczków zmienia się, a konsystencja staje się bardziej grudkowata, by sprostać rosnącym potrzebom i nadążyć za szybkim rozwojem niemowlaka.

Sprawdź, jak najlepiej wybierać, przechowywać i przygotowywać słoiczki dla dzieci

Urozmaicona dieta niemowlaka – warzywa, owoce, deserki i obiadki HiPP


W ofercie HiPP znajdziesz zróżnicowane dania dostosowane do potrzeb niemowląt na każdym etapie rozszerzania diety. Zastosowanie różnych rodzajów warzyw, mięs, ryb, zbóż oraz owoców gwarantuje, że posiłki są różnorodne, a skomponowana z nich dieta niemowlaka pozostaje odpowiednio zbilansowana. Urozmaicone menu maluszka sprawia, że poznaje on różne smaki i połączenia – jest to bardzo ważne w kontekście kształtowania się jego preferencji i zdrowych nawyków żywieniowych.

Jakie produkty znajdziesz w ofercie HiPP?
 • pierwsze warzywa dla niemowlaka, idealne na początek rozszerzania diety, np. Pierwsza marchewka BIO po 4. miesiącu, Marchewka z czerwoną soczewicą BIO po 5. miesiącu
 • zupki, np. zupka jarzynowa-krem BIO po 4. miesiącu, Barszczyk czerwony z delikatną wołowiną BIO po 6. miesiącu
 • pierwsze owoce dla niemowlaka, np. Pierwsza gruszka BIO po 4. miesiącu, Jabłka z nektarynką i mango BIO po 6. miesiącu
 • dania – pełnowartościowe warzywno-mięsne obiadki HiPP, np. Dynia z indykiem BIO po 5. miesiącu, Makaron z rybą morską i brokułami po 9. miesiącu
 • deserki dla niemowląt, np. Jogurtowa Chwila Jabłka–Banany-Maliny BIO po 6. miesiącu, Jabłka z brzoskwiniami, mango i jogurtem BIO po 6. miesiącu
 • musy w saszetkach, np. HiPPiS Marchewka-Jabłko-Banany BIO po 6. miesiącu, HiPPiS Gruszki-Śliwki-Czarne porzeczki BIO po 6. miesiącu.Źródła:
1. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, https://akademia.kalisz.pl/wp-content/uploads/2021/07/karmienie-piersia.stanowisko-tow.gastro.pdf
2. H. Szajewska i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

Rozszerzanie diety niemowląt - od kiedy zacząć i jakie produkty podawać dziecku? - dodano: 2023-01-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.