ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Chusteczki nawilżane dla najmłodszych - które wybrać, by nie podrażniały?

-
Chusteczki nawilżane dla najmłodszych - które wybrać, by nie podrażniały?
Bardzo małe dzieci, zwłaszcza noworodki, wymagają szczególnej uwagi podczas pielęgnacji ich ciał. To prawda, że niesamowicie szybko się rozwijają, warto jednak pamiętać o tym, że są to ciała wyjątkowo narażone nie tylko na podrażnienia, ale także infekcje czy choroby. Utrzymywanie higieny dziecka na wysokim poziomie to droga do jego prawidłowego rozwoju i zachowywania zdrowia. W codziennej pielęgnacji pomagają chusteczki nawilżane - jak je wybierać?

Skuteczne i znane od dawna – chusteczki dla dzieci


Wiele osób pewnie pamięta ten moment, w którym na rynku pojawiły się chusteczki z dodatkiem mleczek, oliwek, a nawet kremów. Inne natomiast uważają, że to stosunkowo nowy wynalazek. Faktem jest jednak to, że chusteczki nawilżane dla dziecka, czy to noworodka, czy trochę większego malucha, znane są rodzicom w Polsce od ponad trzydziestu lat.

Pojawiają się od początku lad dziewięćdziesiątych, ale ich skład, faktura, materiały wykorzystywane do produkcji, a przede wszystkim – dodatki nawilżające – stale się zmieniały. Zmiana nie polegała oczywiście na dodawaniu coraz to nowych substancji, ale szukaniu odpowiedniego stopnia nasączenia włókniny czynnikami nawilżającymi.

Niektóre stały się całkowicie niepopularne jak oliwka. Głównie przez swoje właściwości, możliwość uczulania skóry niektórych dzieci i trudniejsze Inne przeżywają swój absolutny rozkwit. Do tej grupy należą między innymi emolienty – substancje nawilżające, zmiękczające oraz natłuszczające. Występują naturalnie w wielu roślinach oleistych, z których są pozyskiwane jako składniki preparatów do skóry atopowej, a także jako dodatki do produktów, jakim są chusteczki dla niemowląt.

Innymi składnikami są wyciągi z roślin o działaniu nawilżającym i łagodzącym, substancje takie jak gliceryna, składniki myjące, na nawet konserwanty. Te ostatnie służą przede wszystkim temu, aby chusteczki nawilżane dla niemowląt pozostawały bezpieczne i nie ulegały degradacji. Obecność wielu składników chusteczek wymaga stosowania konserwantów chroniących dziecko przed nadkażeniami. Z tego powodu warto wybierać jedynie sprawdzone preparaty o optymalnej ilości konserwantów.

Nawilżane chusteczki dla dzieci


Chusteczki nawilżane – dlaczego warto?


Mokre chusteczki dla dzieci są bardzo przydatnymi artykułami higienicznymi, które pozwalają zachować higienę dziecka na najwyższym poziomie. Nie pozwalają na przesuszenie delikatnej skóry noworodka i małego dziecka, wspomagają oczyszczanie jej podczas przewijania, nie uczulają i zapobiegają rozwojowi groźnych chorób. Jest bardzo wiele aspektów pozytywnych użytkowania tego typu produktów, trzeba jednak pamiętać, że niektórych preparatów nie warto kupować. Jakie to preparaty?

Będą to przede wszystkim chusteczki z nadmierną ilością konserwantów. Cztery lub pięć takich substancji źle świadczy o produkcie. Chusteczki zapachowe zawierają bardzo często substancje uczulające, dlatego ich też nie powinno się używać. Podrażnienia zdarzają się wtedy stosunkowo często.

Czy warto sugerować się ceną? Nie zawsze! Czasem tanie chusteczki o prostym, ale skutecznym składzie wygrywają w przedbiegach z tymi, które mają skomplikowany skład i kosztują znacznie więcej. Im bardziej chusteczki nawilżane zbliżone są składem do natury, tym lepiej dla skóry dziecka, którą będą pielęgnować! Na rynku produktów tego typu nigdy nie zabraknie, kluczem jest jednak znalezienie odpowiednich. Od tego zależy samopoczucie, zdrowie i higiena maluchów.


Chusteczki nawilżane dla najmłodszych - które wybrać, by nie podrażniały? - dodano: 2023-01-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.