ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak często można zmieniać mleko modyfikowane?

-
Jak często można zmieniać mleko modyfikowane?
Zmiana mleka modyfikowanego jest często stresującym momentem dla rodziców. Istotną kwestią jest nie tylko wybór konkretnego produktu, ale także zmiana mleka pod kątem częstotliwości. Podpowiadamy, co jaki czas można zmieniać takie produkty dla dzieci.

W jakim momencie powinniśmy zmienić mleko modyfikowane?


Istnieją dwa najpopularniejsze powody, dla których warto jak najszybciej zmienić mleko modyfikowane u swojego dziecka. Pierwszy jest momentem, w którym maluch wyrósł na tyle, można podawać mu kolejny wariant takiego produktu. Drugim powodem będzie brak tolerancji dziecka na konkretny preparat danej firmy. Niestety często dzieje się tak pomimo sprawdzania mleka przed wejście na rynek pod kątem składu czy czystości. Objawy, które warto wziąć u dziecka pod uwagę to ból brzucha, wymioty, kolki czy nawet wypluwanie jedzenia.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, że niektóre objawy nietolerancji mogą być bardzo podobne do tych, które wynikają z alergii na krowie mleko. Z tego powodu rodzice powinni być czujni i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z pediatrą bądź lekarzem pierwszego kontaktu, aby to specjalista ustalił bądź potwierdził prawdopodobną przyczynę.

Jak wprowadzić nowe mleko modyfikowane?


Mleko modyfikowane można wprowadzić na dwa sposoby. Pierwsza metoda polega na stopniowym zwiększaniu nowego produktu w posiłku dziecka. Standardowo przyjmuje się, że pokarm wynosi około 4 miarki produktu. Można wtedy wprowadzić nowe mleko według kilku kroków. Pierwszego i drugiego dnia podajemy 3 miarki starego mleka oraz jedną miarkę nowego. Z kolei trzeci i czwarty dzień to po dwie miarki zarówno poprzedniego produktu, jak i nowej wersji. Postępujemy tak aż do wykorzystywania tylko nowego mleka modyfikowanego.

Z kolei drugim sposobem będzie zastępowanie jednego posiłku dziennie na starym mleku nowym produktem. Pozostałe posiłki zaś maluch przyjmuje bez żadnych zmian. Dzięki tej metodzie możemy w łatwy sposób zauważyć czy dziecko dobrze reaguje na nowy rodzaj mleka. Dobrze jest to sprawdzić w przypadku takich produktów, jakimi są kaszki dla dzieci. Jeśli po wprowadzeniu zmian widzimy, że maluch nie ma żadnych problemów, możemy zostać przy nim. W takim tempie delikatny żołądek jest o wiele lepiej przyzwyczajony do kolejnych zmian, a także unikniemy nieprzyjemnych objawów, które może dawać układ pokarmowy. Nie należy się zrażać, jeśli za pierwszym razem próba zmiany mleka modyfikowanego się nie powiedzie. W przeciągu 1-2 tygodni cały proces powinien przebiec prawidłowo.

Jak często można zmieniać mleko modyfikowane? - dodano: 2023-02-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.