ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czyszczenie uszu niemowlaka - jak to robić?

-
Czyszczenie uszu niemowlaka - jak to robić?
Lata temu sądzono, iż nie ma potrzeby, aby czyścić uszy niemowlętom, jednak dziś doskonale wiemy, jak ważna jest to czynność dla zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju każdego malucha. Czyszczenie uszu u niemowlaka to zabieg, którego obawia się wielu świeżo upieczonych rodziców, a zaniedbania higieniczne w tej kwestii mogą doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego i zwiększają ryzyko infekcji.

Dowiedz się, czym i jak czyścić uszy malucha oraz czego absolutnie nie robić w trosce o dobry słuch pociechy.


Czym czyścić uszy niemowlęcia?


Woskowina uszna (z łac. cerumen) jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych, a także złuszczonych komórek skóry, która wyścieła przewód słuchowy. Dzięki substancjom, takim jak skwalen, lanosterol i cholesterol, woskowina chroni przewód słuchowy przed niekontrolowanym namnażaniem się bakterii i grzybów, minimalizując w ten sposób ryzyko infekcji. Tak więc pełni bardzo pożyteczną rolę, jednak w nadmiarze może szkodzić zdrowiu malucha. By zapobiec zaleganiu woskowiny, rodzice powinni szczególnie dbać o regularne czyszczenie uszu malucha.

Tak więc, czego warto używać do czyszczenia uszu niemowlaka? Odpowiednim "sprzętem" będą patyczki higieniczne dla dzieci z ogranicznikiem, których należy używać tylko i wyłącznie do usuwania nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz czyszczenia małżowiny usznej. Tego typu akcesoria nie są przeznaczone do czyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego (o czym nie każdy rodzic wie). Wkładając patyczki do uszu małego dziecka, możemy nieświadomie wepchnąć głębiej twardą woskowinę i uszkodzić błonę bębenkową niemowlaka lub doprowadzić do nadprodukcji woskowiny.

Czyszczenie uszu niemowlaka krok po kroku. Praktyczne wskazówki dla rodziców


Czyszczenie uszu nie jest długotrwałą ani skomplikowaną czynnością higieniczną, wymaga jedynie nieco wprawy, wyczucia i delikatności ze strony rodziców. Od czego zacząć? Najpierw należy przygotować małą miskę z przegotowaną wodą, następnie możemy przejść do mycia, zwilżając uszy malucha wodą z odrobiną płynu do kąpieli dla niemowląt. Pamiętajmy jednak, aby nie wlewać wody do uszu pociechy, a jedynie myć z jej użyciem małżowinę uszną. Kolejno starannie spłukać płyn, osuszyć uszy i ubrać niemowlę. W następnym kroku powinniśmy zmoczyć kawałek gazika w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej, owinąć nim palec wskazujący i bardzo ostrożnie zebrać wypływającą woskowinę uszną. Co dalej? Nowym wacikiem przemywamy małżowinę, płatek ucha i wrażliwą skórę za uszkiem. Na koniec zabiegu higienicznego starannie osuszamy skórę świeżym, bawełnianym ręcznikiem i smarujemy skórę kremem przeznaczonym do delikatnej skóry niemowląt. Tak samo postępujemy w przypadku drugiego ucha.

Warto mieć świadomość, że przy intensywnej produkcji woskowiny konieczne może okazać się regularne czyszczenie uszu dziecka (co 6-12 miesięcy) w gabinecie laryngologicznym.

Ucho niemowlaka zatkane woskowiną – jak sobie radzić w tej sytuacji?


Najpierw wyjaśnijmy, czego absolutnie nie robić. Nie wolno wkładać do kanału słuchowego niemowlęcia patyczka higienicznego, gdyż możemy w ten sposób przypadkowo uszkodzić delikatną skórę, jak i słuch malucha. W przypadku podejrzenia, że dziecku doskwiera ból ucha spowodowany nagromadzoną woskowiną, warto w pierwszej kolejności skonsultować stan pociechy z lekarzem. Pediatra może zalecić zastosowanie specjalnego preparatu przeznaczonego dla najmłodszych. Rozsądnym wyborem będą ekonomiczne i łatwe w użyciu krople do uszu dla dzieci z glicerolem i lidokainą, np. wyrób medyczny LIX. Preparat można stosować już od 6. miesiąca życia. Glicerol zmiękcza nagromadzoną woskowinę, natomiast lidokaina wykazuje działanie przeciwbólowe.

By uniknąć zatkania przewodu słuchowego i co gorsza, powstawania tzw. czopa woskowinowego, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu niemowlęcia, tj. przy każdej kąpieli. Natomiast delikatna skóra za uszami powinna być czyszczona codziennie, najlepiej z użyciem łagodnych środków bez substancji uczulających w składzie.


Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/62124,usuwanie-woskowiny-u-dziecka

Czyszczenie uszu niemowlaka - jak to robić? - dodano: 2023-03-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.