Wywiad z pacjentem i postawienie rozpoznania
Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem opiera się na zebraniu informacji na temat problemu, z którym boryka się dziecko, omówieniem wcześniej prowadzonego leczenia, dolegliwości. Następnie ortodonta Warszawa dokonuje przeglądu stanu uzębienia u dziecka. Na tej podstawie może wstępnie określić rodzaj wady zgryzu i przedstawić rodzicowi możliwości leczenia nieprawidłowości.
Podczas rozmowy kluczowe jest ustalenie przyczyn, które mogą stanowić podwaliny do pogłębiającej się i coraz bardziej widocznej wady zgryzu. Zdarza się, że prowizoryczne i pozornie niegroźne nawyki u dzieci mogą powodować u nich problemy przekładające się na nieprawidłowości zgryzu. Przykładem takiego nawyku jest ssanie palca i smoczka, wady wymowy, próchnica, wypadające zęby mleczne, gryzienie długopisu.
Przyczyn niektórych nieprawidłowości można doszukiwać się także w stanach zapalnych, uczuleniach, alergii i przeroście migdałków. Z tego też względu ortodonta może zlecić dodatkowe badania i konsultacje z innymi specjalistami, by postawić prawidłowe rozpoznanie.
Badanie jamy ustnej
Podczas badania jamy ustnej zwraca się uwagę na stan uzębienia, sposób zgryzu, ewentualne nieprawidłowości i objawy już postępujących uszkodzeń i zniszczeń powodowanych konkretną wadą.
Sprawdzeniu podlega również język, stawy skroniowo-żuchwowe, stan dziąseł, przyzębia, a także postawa ciała, jaką utrzymuje dziecko.
W zależności od potrzeby może okazać się koniecznym wykonanie zdjęć radiologicznych zgryzu i zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej. Takie zdjęcia u dziecka ułatwiają postawienie diagnozy, a tym samym ustalenie precyzyjnego planu leczenia, oszacowania czasu terapii i przewidywanych rezultatów.
Dokumentacja medyczna dziecka umożliwia stworzenie modeli, które z kolei ułatwiają ustalenie, w jaki sposób powinno się poprowadzić ewentualne przesunięcia uzębienia, by uzyskać satysfakcjonujący efekt leczenia.
Odpowiedzialność rodzica lub opiekuna
Warto pamiętać o tym, iż to rodzic lub opiekun dziecka jest odpowiedzialny za dostarczenie lekarzowi całej dokumentacji i udzielenie rzetelnej informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Również to on podejmuje decyzję o przeprowadzeniu leczenia, jest upoważniony do wglądu kartę małego pacjenta i ma obowiązek dopilnowania harmonogramu ustalonego leczenia ortodontycznego, by uniknąć zaniedbań.
Kiedy należy zgłosić się na pierwszą wizytę z dzieckiem do ortodonty?
Bardzo ważne, by rodzice i opiekunowie dzieci byli świadomi tego, iż na pierwszą wizytę u ortodonty warto umówić się profilaktycznie. Zazwyczaj powinna ona mieć miejsce w szóstym lub siódmym roku życia dziecka. Zdarza się również, iż pierwsza wizyta ma miejsce dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawi się stałe uzębienie. Im szybciej wykryje się wadę lub jakiekolwiek nieprawidłowości, tym łatwiej jest je wyeliminować i skorygować odpowiednim leczeniem.
Jak przygotować dziecko do wizyty u ortodonty?
Pierwsza wizyta może być stresującym momentem dla dziecka, dlatego warto je uspokoić i wytłumaczyć, czego może spodziewać się, zasiadając na fotelu dentystycznym w gabinecie. Należy zaznaczyć, iż dziecko nie musi obawiać się bólu, a także że istnieje prawdopodobieństwo, iż okaże się koniecznym noszenie stałego lub wyjmowanego aparatu ortodontycznego. Rolą rodzica jest także upewnienie się, iż w przypadku modelu ruchomego, będzie on systematycznie noszony przez dziecko, by uzyskać widoczne rezultaty i postęp leczenia.
Profilaktyczne zalecenia ortodonty dla dziecka
W trakcie leczenia ortodontycznego ważne jest zwrócenie uwagi również na profilaktykę, czyli uczenie dziecka prawidłowej dbałości o zęby, techniki ich szczotkowania, także w przypadku założonego aparatu stałego.
Aparat ortodontyczny wymaga większej troski o higienę jamy ustnej, by usunąć resztki pokarmów lub płytki bakteryjnej znajdującej się w przestrzeniach międzyzębowych i wokół konstrukcji aparatu.
Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty? - dodano: 2023-03-09