Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty?

-
Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty?
Mimo iż pierwsza wizyta ma zazwyczaj charakter rozpoznawczy, wielu pacjentów, a szczególnie rodziców wybierających się na konsultację wspólnie z dziećmi, ma obawy i nie wie, czego się spodziewać. Jaki jest przebieg pierwszej konsultacji ze wspomnianym specjalistą?

Wywiad z pacjentem i postawienie rozpoznania


Pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem opiera się na zebraniu informacji na temat problemu, z którym boryka się dziecko, omówieniem wcześniej prowadzonego leczenia, dolegliwości. Następnie ortodonta Warszawa dokonuje przeglądu stanu uzębienia u dziecka. Na tej podstawie może wstępnie określić rodzaj wady zgryzu i przedstawić rodzicowi możliwości leczenia nieprawidłowości.

Podczas rozmowy kluczowe jest ustalenie przyczyn, które mogą stanowić podwaliny do pogłębiającej się i coraz bardziej widocznej wady zgryzu. Zdarza się, że prowizoryczne i pozornie niegroźne nawyki u dzieci mogą powodować u nich problemy przekładające się na nieprawidłowości zgryzu. Przykładem takiego nawyku jest ssanie palca i smoczka, wady wymowy, próchnica, wypadające zęby mleczne, gryzienie długopisu.

Przyczyn niektórych nieprawidłowości można doszukiwać się także w stanach zapalnych, uczuleniach, alergii i przeroście migdałków. Z tego też względu ortodonta może zlecić dodatkowe badania i konsultacje z innymi specjalistami, by postawić prawidłowe rozpoznanie.

Badanie jamy ustnej


Podczas badania jamy ustnej zwraca się uwagę na stan uzębienia, sposób zgryzu, ewentualne nieprawidłowości i objawy już postępujących uszkodzeń i zniszczeń powodowanych konkretną wadą.

Sprawdzeniu podlega również język, stawy skroniowo-żuchwowe, stan dziąseł, przyzębia, a także postawa ciała, jaką utrzymuje dziecko.

W zależności od potrzeby może okazać się koniecznym wykonanie zdjęć radiologicznych zgryzu i zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej. Takie zdjęcia u dziecka ułatwiają postawienie diagnozy, a tym samym ustalenie precyzyjnego planu leczenia, oszacowania czasu terapii i przewidywanych rezultatów.

Dokumentacja medyczna dziecka umożliwia stworzenie modeli, które z kolei ułatwiają ustalenie, w jaki sposób powinno się poprowadzić ewentualne przesunięcia uzębienia, by uzyskać satysfakcjonujący efekt leczenia.

Odpowiedzialność rodzica lub opiekuna


Warto pamiętać o tym, iż to rodzic lub opiekun dziecka jest odpowiedzialny za dostarczenie lekarzowi całej dokumentacji i udzielenie rzetelnej informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Również to on podejmuje decyzję o przeprowadzeniu leczenia, jest upoważniony do wglądu kartę małego pacjenta i ma obowiązek dopilnowania harmonogramu ustalonego leczenia ortodontycznego, by uniknąć zaniedbań.

Kiedy należy zgłosić się na pierwszą wizytę z dzieckiem do ortodonty?


Bardzo ważne, by rodzice i opiekunowie dzieci byli świadomi tego, iż na pierwszą wizytę u ortodonty warto umówić się profilaktycznie. Zazwyczaj powinna ona mieć miejsce w szóstym lub siódmym roku życia dziecka. Zdarza się również, iż pierwsza wizyta ma miejsce dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawi się stałe uzębienie. Im szybciej wykryje się wadę lub jakiekolwiek nieprawidłowości, tym łatwiej jest je wyeliminować i skorygować odpowiednim leczeniem.

Jak przygotować dziecko do wizyty u ortodonty?


Pierwsza wizyta może być stresującym momentem dla dziecka, dlatego warto je uspokoić i wytłumaczyć, czego może spodziewać się, zasiadając na fotelu dentystycznym w gabinecie. Należy zaznaczyć, iż dziecko nie musi obawiać się bólu, a także że istnieje prawdopodobieństwo, iż okaże się koniecznym noszenie stałego lub wyjmowanego aparatu ortodontycznego. Rolą rodzica jest także upewnienie się, iż w przypadku modelu ruchomego, będzie on systematycznie noszony przez dziecko, by uzyskać widoczne rezultaty i postęp leczenia.

Profilaktyczne zalecenia ortodonty dla dziecka


W trakcie leczenia ortodontycznego ważne jest zwrócenie uwagi również na profilaktykę, czyli uczenie dziecka prawidłowej dbałości o zęby, techniki ich szczotkowania, także w przypadku założonego aparatu stałego.

Aparat ortodontyczny wymaga większej troski o higienę jamy ustnej, by usunąć resztki pokarmów lub płytki bakteryjnej znajdującej się w przestrzeniach międzyzębowych i wokół konstrukcji aparatu.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u ortodonty? - dodano: 2023-03-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.