Czym jest polisa na życie?
Polisa na życie to produkt dostępny w różnych wariantach. Dla jednych jest ona formą zabezpieczenia finansowego połączonego z kompleksową ochroną. Może także chronić przed skutkami nieszczęśliwego wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferuję droższe i tańsze opcje. Wpływ na składkę ma m.in. zakres ubezpieczenia i jego suma. Nie bez znaczenia jest także rodzaj polisy, stan zdrowia ubezpieczonego, jego wiek, wykonywany zawód czy hobby. Więcej na temat cen polis ubezpieczeniowych można znaleźć na stronie: https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie.
Jakie są rodzaje polis na życie?
Podstawowa wersja polisy jest ubezpieczeniem na życie, którego głównym celem jest zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. W takiej sytuacji zgodnie z umową odszkodowanie wypłacane jest wskazanym osobom. Warto zaznaczyć, że polisę na życie można rozszerzyć o dodatkowe zastrzeżenia. Ubezpieczający może zdecydować się na ochronę, która będzie obowiązywała np. w sytuacji ciężkiego zachorowania, pobytu w szpitalu czy innego nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zwykle szeroką gamę produktów, na które może zdecydować się ubezpieczający.
- Indywidualna polisa na życie – jest ubezpieczeniem nabywanym indywidualnie, bez udziału podmiotów pośrednich. Ubezpieczający sam wybiera ofertę, rodzaj ochrony, składki i długość polisy.
- Grupowa polisa na życie – jest rozwiązaniem najczęściej spotykanym w zakładach pracy, bankach czy u operatorów sieci komórkowej. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Składki są niski, a zakres ochrony bardzo szeroki.
- Otwarta polisa grupowa – jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają stałej umowy o pracę i tych, którzy nie kwalifikują się do korzystania z grupowej polisy.
- Polisa rodzinna – to rodzaj produktu, gdzie w jednej składce zawarte jest ubezpieczenie dla całej rodziny. Najczęściej ubezpieczanymi są rodzice oraz dzieci, jednak polisę można rozszerzyć również o dziadków.
- Polisa inwestycyjna – jest rodzajem ubezpieczenia mieszanego. W praktyce oznacza to, że część składki pokrywa ochronę osoby ubezpieczającej się, natomiast druga część przeznaczana jest na fundusze inwestycyjne, dzięki czemu możliwe jest pomnażanie kapitału. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że możliwość powiększenie kapitału niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. W praktyce oznacza to możliwość utraty zainwestowanych środków.
- Polisa oszczędnościowa – jest to kolejne ubezpieczenie o charakterze mieszanym. Część składki przeznaczana jest na ochronę, natomiast druga na oszczędności.
- Polisa bezterminowa – ubezpieczający określa, do którego roku swojego życia pobierane są składki, np. do 75 lat. Uzyskując określony w umowie wiek, następuje przejście na okres bezskładkowy. Osoba ubezpieczona ma jednak ochronę dożywotnio, co oznacza, że w przypadku śmierci, zgromadzone środki wypłacane są rodzinie.
Jaka polisa będzie najlepsza dla dziecka?
Rodzice często decydują się na dodatkowe ubezpieczenie dla swoich dzieci. W takiej sytuacji można wyróżnić dwie najpopularniejsze polisy. Należą do nich:
- NNW dla dziecka – polisa podpisywana na 12 miesięcy, którą można odnawiać każdego roku. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni dziecko przed następstwem różnych nieszczęśliwych wypadków. Zalicza się do nich m.in. pobyt pociechy w szpitalu, złamanie kończyny, poparzenie czy szereg innych zdarzeń losowych.
- Posagowa – jest to polisa, której celem jest gromadzenie środków do ukończenia przez dziecko 20 lub 25 roku życia. Następnie są one wypłacane i można je przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Ten rodzaj polisy ma również na celu dodatkową ochronę dziecka na wypadek śmierci rodzica. Wówczas wypłacana jest mu z tytułu polisy renta.
NNW szkolne – czy to dobre ubezpieczenie?
Posyłając dziecko do szkoły, można spotkać się z ubezpieczeniem NNW, na które mogą zdecydować się jego rodzice lub prawni opiekunowie. Szczegółowe informacje na temat polisy NNW dla dziecka można znaleźć pod adresem: https://rankomat.pl/nnw-szkolne. Czy opłaca się decydować na NNW szkolne? Bardzo często jest to niewielki wydatek, który ponosi się z tytułu składki ubezpieczeniowej. Zakres tego rodzaju ubezpieczenia jest natomiast bardzo szeroki. Co ciekawe, niektóre z polis zapewniają ochronę np. w przypadku hejtu w sieci w stronę dziecka.
Czy NNW szkolne jest obowiązkowe? Chociaż niektóre szkoły informują rodziców o konieczności opłacenia takiej składki ubezpieczeniowej, to nie ma ku temu podstaw prawnych. Oznacza to, że polisa jest dobrowolna. Zdarza się jednak, że taka oferta jest jednak bardzo atrakcyjna i za kilkadziesiąt złotych można zapewnić dziecku kompleksową ochronę w razie niespodziewanych sytuacji losowych.
Jaką polisę na życie wybrać dla dziecka? Praktyczny przewodnik - dodano: 2023-07-12