ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kompletujemy wyprawkę do żłobka - sprawdź, co będzie potrzebne

-
Kompletujemy wyprawkę do żłobka - sprawdź, co będzie potrzebne
Pójście dziecka do żłobka to ogromne przeżycie, zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Wiąże się z silnymi emocjami i obawami o to, jak bobas poradzi sobie w zupełnie nowym, nieznanym otoczeniu. W większości przypadków jest to jednak rozwiązanie konieczne, pozwalające mamie bądź tacie powrócić do pracy po urlopie rodzicielskim. Aby proces adaptacji w żłobku przebiegł jak najłagodniej, warto przygotować się do tego momentu i zawczasu skompletować wyprawkę do żłobka.

Jak przygotować dziecko do żłobka?


Już kilka tygodni przed planowanym pierwszym dniem w placówce porozmawiaj z maluchem o tym, co go czeka. Możesz również czytać mu książeczki, których bohaterowie znajdują się w podobnej sytuacji. Nawet jeśli uważasz, że Twoja pociecha jest za mała, aby to zrozumieć, pamiętaj, że maluszek doskonale odczytuje Twoje emocje i nastrój. Dlatego też postaraj się nie stresować i podkreślaj pozytywy, np. opowiadaj dziecku, że pozna nowych kolegów/koleżanki i będzie się wspaniale bawiło. Wspieraj malucha w byciu samodzielnym, wprowadź rutynę w plan dnia (m.in. zacznij budzić malca mniej więcej o tej godzinie, o której będziecie wstawać do żłobka).

Odpowiednio wcześnie rozpocznij również kompletowanie wyprawki do żłobka. Zadbaj o to, aby znalazły się tam przedmioty, które maluch darzy szczególnym uwielbieniem i będzie mógł zabrać je ze sobą do placówki. Może to być ukochany pluszak albo kocyk (w trackie pandemii w wielu żłobkach nie było takiej możliwości, obecnie w większości miejsc nie będzie z tym problemu). Niektóre żłobki przygotowują dla rodziców listy niezbędnych akcesoriów, lecz nie wszystkie. Dlatego też z pewnością przydadzą Ci się nasze podpowiedzi w tym temacie.

Wyprawka do żłobka – lista


Co powinno się zaleźć na liście potrzebnych rzeczy do żłobka?
  • Buciki – większość placówek wymaga, aby maluszki posiadały kapcie na zmianę (choć w niektórych mogą chodzić w skarpetkach antypoślizgowych). Wybierając buty, zwróć uwagę, aby były lekkie i miały dobrą wentylację, w końcu bobas będzie w nich spędzał wiele godzin. Ich podeszwa powinna być antypoślizgowa oraz elastyczna, a zapiętek musi dobrze przylegać do stopy (ale nie powinien być sztywny).
  • Ubranka na zmianę – skompletuj kilka zestawów ubranek (w każdym powinny się znaleźć: body, bluzeczka, spodenki, skarpetki oraz majteczki – jeżeli dziecko jest już odpieluchowane). Przydadzą się one na przykład wtedy, gdy maluch ubrudzi się podczas posiłku albo zajęć plastycznych. Dostosuj je do pory roku. Szeroki wybór dzieży i dodatków dla niemowląt znajdziesz w sklepie 5.10.15.: https://www.51015kids.eu/dziecko/niemowlak/ubrania-i-dodatki.
  • Artykuły higieniczne – jeśli Twoja pociecha korzysta z pieluszek, konieczne będzie przyniesienie pampersów. W części placówek rodzice mogą zostać poproszeni także o dostarczenie chusteczek nawilżanych, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych czy płynu do mycia bądź mydła w płynie – zanim jednak kupisz te akcesoria, zapytaj dyrekcję żłobka, czy faktycznie będą one potrzebne.
  • Pościel i piżamka – przed zakupem, warto upewnić się, w jaki sposób jest w danym żłobku zorganizowane leżakowanie. Niekiedy rodzice muszą bowiem przynieść własny komplet pościeli i piżamkę, innym razem dzieci śpią pod kocykami i w ubrankach.

Co jeszcze może być potrzebne w żłobku?


W niektórych prywatnych placówkach dzieci muszą przynosić ze sobą pierwsze i drugie śniadania oraz podwieczorki. Jeśli tak jest również w żłobku, do którego posyłasz swoje dziecko, konieczny będzie zakup lunchboxu oraz bidonu. Wybierając je, zwróć uwagę na to, czy nie zawierają BPA i są przeznaczone do kontaktu z żywnością. W przypadku śniadaniówki sprawdź też, czy posiada kilka komór.

Nie zapomnij o podpisaniu wszystkich rzeczy, które maluch zabiera ze sobą do żłobka. W sklepach znajdziesz rozmaite naklejki na przedmioty codziennego użytku i naprasowanki na ubranka, na których może się znaleźć imię (i/lub nazwisko) Twojego bobasa.


Artykuł sponsorowany

Kompletujemy wyprawkę do żłobka - sprawdź, co będzie potrzebne - dodano: 2023-08-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.