Zboża w diecie niemowlęcia: kiedy i jak je wprowadzić? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zboża w diecie niemowlęcia: kiedy i jak je wprowadzić?

-
Zboża w diecie niemowlęcia: kiedy i jak je wprowadzić?
Zboża stanowią ważny element diety niemowlęcia, ponieważ są bogate w wiele wartościowych substancji odżywczych. Ważne, aby podawane maluszkom produkty zbożowe były wysokiej jakości, bezpieczne dla ich szybko rozwijających się organizmów. Kiedy rozpocząć wprowadzanie zbóż do menu dziecka? Jakie artykuły wybrać na początek: kleik ryżowy, kaszkę, a może pieczywo? Sprawdź!Rozszerzanie diety niemowlęcia - jak zacząć?


Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, a następnie wprowadzać posiłki uzupełniające: warzywa, owoce, kleiki ryżowe, kaszki, mięso, ryby i inne. Zdarza się jednak, że lekarz pediatra podejmuje decyzję o wcześniejszym rozszerzeniu diety niemowlęcia, np. ze względu na zbyt niski przyrost masy ciała czy niedobór żelaza we krwi.

Zaleca się, by rozszerzanie diety rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia[1]. Należy pamiętać, że do ukończenia przez maluszka 1. roku podstawą jego żywienia nadal jest mleko.

Wprowadzanie nowych posiłków powinno nastąpić, gdy dziecko siedzi stabilnie i trzyma sztywno główkę, a także wyraża gotowość do przyjmowania nowych pokarmów, przykładowo – interesuje się, co rodzice mają na talerzach, otwiera buzię, gdy proponują mu jedzenie i nie wypycha go z buzi.

Pediatrzy oraz eksperci do spraw żywienia niemowląt zalecają, aby rozszerzanie diety rozpocząć od podawania maluszkowi warzyw (najlepiej tych zielonych), a następnie owoców. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, w małych ilościach, obserwując, czy nie pojawią się ewentualne reakcje alergiczne (np. wysypka na ciele lub problemy żołądkowe). Po warzywach i owocach przychodzi czas na wprowadzenie do diety dziecka produktów zbożowych.

Pamiętaj, aby od początku rozszerzania diety podawać dziecku czystą wodę do picia – źródlaną lub niskozmineralizowaną, zarówno podczas posiłków, jak i pomiędzy nimi. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla dobrego zdrowia i samopoczucia.

Dlaczego produkty zbożowe są tak ważne w diecie dziecka?


Produkty zbożowe są skarbnicą wielu witamin z grupy B (tiaminy, kwasu foliowego, ryboflawiny, niacyny), bardzo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, oraz minerałów, m.in.: żelaza, cynku, magnezu, selenu i potasu. Zboża zawierają również błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit, przyspiesza trawienie pokarmów oraz obniża poziom "złego" cholesterolu, czyli cholesterolu LDL, oraz węglowodanów złożonych, stanowiących główne źródło energii, tak istotnej dla rozwijającego się mózgu malucha.

Układ pokarmowy niemowlęcia jest delikatny i wrażliwy, dlatego ważne jest, by podawać mu artykuły najwyższej jakości, dopasowane do jego potrzeb.

Kleik ryżowy - idealny na początek rozszerzania diety


Na początku rozszerzania diety świetnie sprawdzi się kleik ryżowy – neutralny w smaku, delikatny, lekkostrawny, ale sycący. Może być podawany niemowlętom jako odrębny posiłek, ale również stosowany do zagęszczania zupek, mleka i innych dań. Jest łatwy w przyrządzeniu – do jego przygotowania wykorzystaj mleko następne.

Kleik ryżowy nie zawiera laktozy ani białek mleka krowiego. To produkt bezglutenowy. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z obecnymi wytycznymi nie należy profilaktycznie wykluczać glutenu z diety niemowlęcia. Warto wprowadzać go w małych ilościach już na początku rozszerzania diety[2]. Dopiero gdy wystąpią objawy niepożądane po spożyciu glutenu, należy zrezygnować z jego podawania i skonsultować z pediatrą dalszy sposób żywienia maluszka.

Jakie produkty zbożowe, oprócz kleiku ryżowego, warto podać niemowlakowi?


Wspomniany kleik ryżowy to dobra propozycja na początek rozszerzania diety maluszka, jednak możesz również postawić na różnego rodzaju kaszki dla niemowląt, np. BoboVita. W asortymencie marki znajdziesz zarówno kaszki bezmleczne, jak i kaszki mleczne, jedno bądź wielozbożowe, także w wariantach z owocami. Bez względu na rodzaj, każda z nich zawiera zboża najwyższej jakości, przechodzące rygorystyczne kontrole i testy bezpieczeństwa. Kaszki stanowią świetną propozycję pełnowartościowego posiłku* i są ważnym elementem rozszerzania diety niemowlęcia.

*Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt. Decyzję dotyczącą rozpoczęcia wprowadzania pokarmów uzupełniających, zwłaszcza poniżej szóstego miesiąca życia, należy podjąć po konsultacji z lekarzem, uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie niemowlęcia.

Bibliografia:
[1] Szajewska, H., Socha, P., Horvath, A., Rybak, A., Zalewski, B. M., Nehring-Gugulska, M., ... & Jackowska, T. (2021). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria, 11, 321-338.
[2] Szajewska, H., Socha, P., Horvath, A., Rybak, A., Zalewski, B. M., Nehring-Gugulska, M., ... & Jackowska, T. (2021). Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria, 11, 321-338

Zboża w diecie niemowlęcia: kiedy i jak je wprowadzić? - dodano: 2023-08-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.