ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak czyścić dziecku nos?

-
Jak czyścić dziecku nos?
Trudności w oddychaniu wynikające z obecności zalegającej w nosie wydzieliny to problem, z którym małe dzieci nie potrafią poradzić sobie samodzielnie. Jako rodzic lub opiekun musisz zadbać o to, aby drożność przewodów nosowych malucha była prawidłowa. Jak czyścić dziecku nos? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.Kiedy nos dziecka wymaga czyszczenia?


Zatkany lub częściowo zatkany nos to przypadłość, która zdarza się każdemu, bez względu na wiek. W przeciwieństwie do nastolatków i osób dorosłych małe dzieci najczęściej nie łączą faktu o zalegającej w przewodach nosowych wydzieliny z doświadczanymi przez siebie trudnościami w oddychaniu. Z tego powodu to ich rodzice lub opiekunowie powinni zadbać o drożność dróg oddechowych swojego malucha, aby zapewnić mu zdrowie i komfort.

Czyszczenie nosa dziecka należy przeprowadzać regularnie, nawet jeżeli nie zauważa się u niego kataru. Taka praktyka pomaga utrzymywać prawidłową higienę i usuwać nagromadzone w przewodach nosowych zanieczyszczenia, a także drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy czy alergeny. Może to zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych lub zmniejszać ich częstotliwość. Regularne usuwanie nagromadzonej wydzieliny podnosi też komfort oddychania, poprawia jakość snu i przyczynia się do dobrego ogólnego samopoczucia.

Czyszczenie nosa dziecka jest też oczywiście wymagane w sytuacjach, gdy maluch zachoruje. Jednym z objawów przeziębienia oraz innych infekcji sezonowych jest najczęściej katar. Nadmiar wydzieliny produkowany jest przez organizm po to, aby zatrzymywać i eliminować drobnoustroje przedostające się przez nos w głąb dróg oddechowych. Utrudnia jednak swobodne pobieranie tlenu i pogarsza ogólne samopoczucie chorego dziecka. Z tego powodu, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i poprawić jakość oddychania malucha, warto stosować metody oczyszczania jego przewodów nosowych.

Jak czyścić dziecku nos?


Czyszczenie nosa dziecka można przeprowadzić na różne sposoby. Wybierz najwygodniejszą metodę dla siebie i najbardziej komfortową dla malucha, uwzględniając jego wiek i wasze preferencje. Możesz też stosować kombinację kilku sposobów lub używać ich naprzemiennie.

Szybką i higieniczną metodą udrażniania nosa jest stosowanie gotowych aerozoli, jak np. spray do nosa dla dzieci. Zwróć uwagę, aby skład produktu, którego używasz, był naturalny, najlepiej, aby była to 100-procentowa woda morska, która ma udowodnione działanie. Taki izotoniczny roztwór jest bezpieczny dla układu oddechowego dziecka. Usuwa zanieczyszczenia i alergeny oraz ułatwia wymianę gazową. Oprócz tego nawilża błonę śluzową pokrywającą wnętrze przewodów nosowych, dzięki czemu zapobiega jej mikrouszkodzeniom i wspomaga utrzymanie jej elastyczności.

Inną skuteczną metodą oczyszczania nosa dziecka jest płukanie go roztworem soli fizjologicznej. Proces ten może być jednak nieprzyjemny dla niektórych maluchów lub budzić u nich niepokój. Metoda ta polega na wprowadzeniu płynu pod ciśnieniem do jednego przewodu nosowego i obserwowaniu, jak wypływa on z drugiej strony wraz ze śluzem. Kilkukrotne powtórzenie tej czynności po obu stronach zazwyczaj pozwala na dokładne oczyszczenie nosa. Jeśli jednak dziecko przejawia wyjątkową niechęć do tej metody, należy poszukać alternatywnego sposobu na zadbanie o higienę jego dróg oddechowych.

W przypadku niemowląt i małych dzieci często stosowaną metodą czyszczenia nosa jest odsysanie wydzieliny przy użyciu specjalnych przyrządów nazywanych aspiratorami. Wyróżniamy aspiratory ręczne (odciąganie śluzu przez rodzica przy pomocy rurki zakończonej ustnikiem) oraz elektryczne (działające w podobny sposób, ale z użyciem mechanizmu próżniowego). Dawniej powszechnie stosowanym przyrządem była tzw. gruszka, jednak ze względu na trudności w jej właściwej dezynfekcji obecnie zaleca się korzystanie z bardziej nowoczesnych metod.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z prawidłowym dbaniem o higienę dróg oddechowych dziecka skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Specjalista udzieli Ci indywidualnych porad i wskazówek związanych z opieką nad maluszkiem.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Materiał powstał we współpracy z HaleonJak czyścić dziecku nos? - dodano: 2023-12-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.