ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ptasia grypa

-
@1L@ Ptasia grypa to choroba zakaźna występująca wśród ptactwa wywołana przez szczep wirusa grypy typu A. Po raz pierwszy została zidentyfikowana 10 lat temu we Włoszech. Pierwszy przypadek zarażenia wirusem ptasiej grypy typu H5N1 u człowieka wykryto w 1997 roku w Hongkongu. Dotychczas nie stwierdzono przypadku przeniesienia ptasiej grypy z człowieka na człowieka. Jedynym zagrożeniem jest więc kontakt z chorym ptakiem.

Do grupy podwyższonego ryzyka zarażeniem należą:
• zdrowe dzieci w wieku od 6. do 23. miesiąca;
• kobiety w ciąży;
• dzieci i młodzież (od 6. miesiąca życia do 18 lat), leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym;
• dorośli i dzieci chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę;
• dorośli i dzieci, którzy w minionym roku wymagali często przebywali w szpitalu z powodu chorób metabolicznych (w tym cukrzycy), niewydolności nerek, hemoglobinopatii lub niedoborów odporności;
• osoby po przeszczepie organu;
• ludzie po 50. roku życia;
• pensjonariusze domów spokojnej starości i zakładów dla przewlekle chorych

Do momentu powstania tego artykułu potwierdzono 65 zgonów spowodowanych zachorowaniem ludzi na ptasią grypę. Choroba ta ma u ludzi ostry przebieg, może prowadzić do obrzęku płuc, zapalenia mózgu. W roku 2004. zarejestrowany został lek o nazwie oseltamivir (dostępny na receptę). Jego zażycie w pierwszych dniach choroby powoduje zniszczenie mechanizmu rozmnażania się wirusa.

By zmniejszyć ryzyko zarażenia należy się szczepić przeciwko grypie. Należy jednak pamiętać, że nie mogą się szczepić: niemowlęta do 6. miesiąca życia, osoby chore gorączkujące, a także uczuleni na substancje zawarte w szczepionce, uczuleni na białko jaja kurzego, antybiotyki aminoglikozydowe. Szczepienie nie daje 100% gwarancji, jednak wg specjalistów znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.

Ptasia grypa - dodano: 2005-09-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.