Advertisement

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Brodawki

-
Brodawki to wypukłe grudki na skórze, przenoszące się przez dotyk. Najczęściej pojawia się ich pospolita odmiana, zwana kurzajkami. Brodawki wywołuje wirus, na który dzieci są bardzo podatne. Występują one najczęściej na grzbietowej powierzchni dłoni, palcach, stopach lub twarzy. Pojawiają się w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy od kontaktu z wirusem. Początkowo widzimy na skórze dziecka szorstkie uwypuklenie. Po jakimś czasie grudki zlewają się w ogniska o nierównej powierzchni. Należy pilnować by dziecko nie drapało grudek, ponieważ powoduje to ich rozprzestrzenianie. Na ogół nie sprawiają żadnych dolegliwości, chyba że są umiejscowione na podeszwach i między palcami stóp, ponieważ mogą ulegać stanom zapalnym oraz bywają bolesne. Mają również zwyczaj rozprzestrzeniania się i są zakaźne.

Brodawki często ustępują samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Na zwalczenie wirusa organizm potrzebuje około 2 lat.

Odmianą brodawek są kłykciny kończyste, występujące na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Początkowo mają postać guzków wyglądających jak zwykłe brodawki. Jednak pod wpływem drażnienia mechanicznego lub wilgoci, ulegają przerostowi i przybierają postać tworów wydłużonych, przyrosłych, o kalafiorowatej, strzępiastej powierzchni.

Brodawki występują zwykle u dzieci i młodzieży, rzadziej u dorosłych. Wszystkie mają skłonność do nawrotów.

Leczenie:

Jeżeli brodawki znajdują się pod paznokciami, na podeszwach, wokół odbytu lub narządów moczowo-płciowych, trzeba zgłosić się z dzieckiem do dermatologa. Należy to też zrobić gdy brodawki krwawią lub bolą, bo są narażone na częste drażnienie oraz gdy szpecą dziecko. Brodawek można się pozbyć u dermatologa poprzez krótki i mało bolesny zabieg - wymrażanie ciekłym azotem. Można również kupić w aptekach płyn zwalczający brodawki ( Verumal lub Brodacid).
Kłykciny kończyste niestety nie ustępują samoistnie. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia, jednak wymagają one wizyty i porady lekarskiej.

Brodawki - dodano: 2006-09-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.