ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Brodawki

-
Brodawki to wypukłe grudki na skórze, przenoszone przez dotyk, wywoływane przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej mamy do czynienia z ich pospolitą odmianą, zwaną kurzajkami. Brodawki występują głównie na grzbietowej powierzchni dłoni, palcach, stopach lub na twarzy. Pojawiają się w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy od kontaktu z wirusem.

 1. Brodawki - objawy
 2. Przyczyny powstawania brodawek
 3. Rodzaje brodawek
 4. Leczenie brodawekBrodawki - objawy


Początkowo na skórze dziecka pojawia się szorstkie uwypuklenie. Po jakimś czasie grudki zlewają się w ogniska o nierównej powierzchni. Należy pilnować by dziecko nie drapało grudek, ponieważ powoduje to ich rozprzestrzenianie. Na ogół brodawki nie sprawiają żadnych dolegliwości, chyba że są umiejscowione na podeszwach i między palcami stóp, ponieważ wtedy mogą ulegać stanom zapalnym oraz bywają bolesne. Grudki mają również zwyczaj rozprzestrzeniania się, są zakaźne.

Brodawki mogą być białe, różowe, brązowe lub cieliste, a w ich środku można niekiedy zauważyć czarne drobinki.

Brodawki występują zwykle u dzieci i młodzieży, rzadziej u dorosłych. Wszystkie mają skłonność do nawrotów.


Przyczyny powstawania brodawek


Za powstawanie brodawek odpowiadają wirusy z grupy HPV. Znanych jest więcej niż 100 typów odmian tego wirusa, spośród których tylko część powoduje różne odmiany kliniczne brodawek.

Przyczyną powstawania brodawek może być obniżenie odporności organizmu oraz zakażenie wirusem HIV. Powstaniu brodawki sprzyjają nawet niewielkie zakażenia lub ranki powstałe na skórze.

Ocenia się, że nawet 10% populacji może być zarażonych wirusami brodawczaka. Infekcja przenoszona jest przez bliski kontakt fizyczny, najczęściej w podanych poniżej sytuacjach:
 • korzystanie z jednej łazienki z osobą chorą,
 • chodzenie bosymi stopami w miejscach publicznych, jak sauna, łaźnia, basen,
 • bezpośrednie kontakty seksualne z osobą zakażoną,
 • poród naturalny przez zainfekowaną matkę (dziecko zaraża się podczas porodu),
 • noszenie butów chorej osoby,
 • używanie wspólnego recznika z chorą osobą.Rodzaje brodawek


Wyróżniamy kilka rodzajów brodawek:
 • brodawki zwykłe/skórne – częściej występują u dzieci i młodzieży (szczyt zachorowań w 12-16 roku życia), pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach;
 • brodawki płciowe – najczęściej występują u osób aktywnych seksualnie, często młodych dorosłych lub nastolatków. Odmiana tych brodawek, to kłykciny kończyste, występujące na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Początkowo mają postać guzków wyglądających jak zwykłe brodawki. Jednak pod wpływem drażnienia mechanicznego lub wilgoci, ulegają przerostowi i przybierają postać tworów wydłużonych, przyrosłych, o kalafiorowatej, strzępiastej powierzchni.
 • brodawki płaskie - ich najczęstszą lokalizacją jest twarz oraz czoło; występują powszechnie u dzieci, rzadziej u dorosłych;
 • brodawki podpaznokciowe - występują w okolicy wokół paznokcia lub pod paznokciem;
 • brodawki podeszwowe (stóp) - występują na podeszwach stóp.Leczenie brodawek


Brodawki często ustępują samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Na zwalczenie wirusa organizm potrzebuje około 2 lat.

Jeżeli brodawki znajdują się pod paznokciami, na podeszwach, wokół odbytu lub narządów moczowo-płciowych, trzeba zgłosić się z dzieckiem do dermatologa. Należy to też zrobić gdy brodawki krwawią lub bolą, bo są narażone na częste drażnienie oraz gdy szpecą dziecko. Brodawek można się pozbyć u dermatologa poprzez krótki i mało bolesny zabieg - wymrażanie ciekłym azotem.

Brodawki wirusowe można usunąć m.in. poprzez stosowanie płynu zwalczającego brodawki, czy kremów i maści zawierających kwas salicylowy, (np. Verrumal lub Brodacid), które po zaaplikowaniu na brodawkę prowadzą do stopniowego rogowacenia naskórka, a w efekcie do jej całkowitego odpadnięcia.

Kłykciny kończyste niestety nie ustępują samoistnie. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia, jednak wymagają one wizyty i porady lekarskiej.


Opr. 2006-09-20

Brodawki - dodano: 2019-11-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.