ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie spojówek

-
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek jest infekcją bakteryjną lub wirusową, która atakuje błonę śluzową wyściełającą powieki od wewnątrz. Zapalenie jest najczęstszą chorobą spojówek, które spełniają rolę ochronną i jedną z najczęściej występujących chorób okulistycznych. Może ono mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły, jednak objawy infekcji są typowe i łatwe do rozpoznania. Zdarza się, że zapalenie spojówek często towarzyszy innym schorzeniom górnych dróg oddechowych.

  1. Zapalenie spojówek - przebieg choroby
  2. Objawy zapalenia spojówek
  3. Leczenie zapalenia spojówekZapalenie spojówek - przebieg choroby


Wirusowa forma choroby jest bardzo zakaźna, dlatego często przyjmuje formę epidemii. Może być ona zwiastunem odry, ospy albo różyczki.

Występuje również uczuleniowe zapalenie spojówek, gdzie czynnikami uczulającymi mogą być np. pyły roślinne, kurz, kosmetyki, substancje chemiczne, leki i inne alergeny. Ta forma zapalenia pojawia się zwykle w ostrej postaci.

U noworodków występuje infekcja bakteryjna, będąca wynikiem zakażenia dróg rodnych matki przez bakterie lub mikroorganizmy do nich podobne. Inną przyczyną są częściowo zamknięte kanaliki łzowe. By zapobiec wystąpieniu infekcji należy rutynowo podawać dziecku antybiotyki w kroplach lub środki odkażające do oczu.
W zapobieganiu chorobie pomaga też częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem.


Objawy zapalenia spojówek


Zapaleniu spojówek towarzyszy najczęściej:
  • pieczenie, świąd, kłucie pod powiekami;
  • silne pocieranie oczu przez dziecko;
  • nadwrażliwość na światło;
  • łzawienie, zaczerwienienie oka, przekrwienie;
  • obrzęk powiek;
  • ciężkość i klejenie się powiek;
  • sączenie się wydzieliny z oka (przy zapaleniu bakteryjnym początkowo wodnista wydzielina, staje się gęsta i żółta; przy zapaleniu wirusowym wydzielina jest cały czas przejrzysta, a u dziecka występują dodatkowo objawy grypy lub przeziębienia).Leczenie zapalenia spojówek


Leczenie zapalenia spojówek nie jest łatwe i rzadko pomagają domowe środki (np. przemywanie oczu naparem rumianku lub słabej herbaty). Z dzieckiem należy udać się jak najszybciej do okulisty, ponieważ przeważnie trzeba zastosować odpowiednie leki w postaci kropel lub maści. Leczenie na własną rękę może przedłużyć chorobę, a nawet doprowadzić do skutków ubocznych.

Uczuleniowe zapalenie spojówek leczy się poprzez rozpoznanie i usunięcie czynnika uczulającego, co wymaga specjalnych badań i konsultacji z okulistą i alergologiem.

Zapalenie spojówekOpr. 2006-09-20

Zapalenie spojówek - dodano: 2019-11-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.