
Zapalenie spojówek - przebieg choroby
Wirusowa forma choroby jest bardzo zakaźna, dlatego często przyjmuje formę epidemii. Może być ona zwiastunem odry, ospy albo różyczki.
Występuje również uczuleniowe zapalenie spojówek, gdzie czynnikami uczulającymi mogą być np. pyły roślinne, kurz, kosmetyki, substancje chemiczne, leki i inne alergeny. Ta forma zapalenia pojawia się zwykle w ostrej postaci.
U noworodków występuje infekcja bakteryjna, będąca wynikiem zakażenia dróg rodnych matki przez bakterie lub mikroorganizmy do nich podobne. Inną przyczyną są częściowo zamknięte kanaliki łzowe. By zapobiec wystąpieniu infekcji należy rutynowo podawać dziecku antybiotyki w kroplach lub środki odkażające do oczu.
W zapobieganiu chorobie pomaga też częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem.
Objawy zapalenia spojówek
Zapaleniu spojówek towarzyszy najczęściej:
- pieczenie, świąd, kłucie pod powiekami;
- silne pocieranie oczu przez dziecko;
- nadwrażliwość na światło;
- łzawienie, zaczerwienienie oka, przekrwienie;
- obrzęk powiek;
- ciężkość i klejenie się powiek;
- sączenie się wydzieliny z oka (przy zapaleniu bakteryjnym początkowo wodnista wydzielina, staje się gęsta i żółta; przy zapaleniu wirusowym wydzielina jest cały czas przejrzysta, a u dziecka występują dodatkowo objawy grypy lub przeziębienia).
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie zapalenia spojówek nie jest łatwe i rzadko pomagają domowe środki (np. przemywanie oczu naparem rumianku lub słabej herbaty). Z dzieckiem należy udać się jak najszybciej do okulisty, ponieważ przeważnie trzeba zastosować odpowiednie leki w postaci kropel lub maści. Leczenie na własną rękę może przedłużyć chorobę, a nawet doprowadzić do skutków ubocznych.
Uczuleniowe zapalenie spojówek leczy się poprzez rozpoznanie i usunięcie czynnika uczulającego, co wymaga specjalnych badań i konsultacji z okulistą i alergologiem.

Opr. 2006-09-20
Zapalenie spojówek - dodano: 2019-11-12