ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie krtani

-
Zapalenie krtani
Kiedy maluch zaczyna kaszleć, ma chrypkę oraz skarży się na drapanie i pieczenie w gardle niekoniecznie musi to oznaczać, że po raz kolejny zaczyna się u niego zwykłe przeziębienie. Zapalenie krtani to jedna z częściej występujących chorób u dzieci w okresie jesienno-zimowym. Ten sam wirus wywołuje u dorosłych co najwyżej przeziębienie. Na zapalenie krtani szczególnie narażone są dzieci w wieku od jednego do trzech lat.

  1. Objawy zapalenia krtani u dzieci
  2. Leczenie zapalenia krtaniObjawy zapalenia krtani u dzieci


Zapalenie krtani u dzieci nie daje zwykle wyraźnych sygnałów swego nadejścia, nie poprzedzają go żadne dolegliwości. Nagle dziecko dostaje ataku kaszlu, oddycha z trudem łapiąc powietrze, traci głos. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest szczekający kaszel, czyli tzw. świst krtaniowy.

Drogi oddechowe małego dziecka są wąskie, w związku z czym nawet niewielki obrzęk może spowodować poważne kłopoty z oddychaniem. Dziecięca krtań jest inna niż dorosłego – składa się na nią luźna tkanka łączna, która jest bardziej podatna na obrzęk i stany skurczowe, czego efektem jest nagła duszność wdechowo-wydechowa. Przy każdym wdechu dziecko wydaje dźwięk przypominający pianie koguta, męczy je szczekający kaszel, wysoka gorączka i inne objawy, które mogą zagrażać życiu, a szczególnie dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pięciu lat.

Przyczyną objawów zapalenia krtani u dzieci może być zarówno:
  • zapalenie nagłośni, czyli części krtani, które w 90% przypadków ma podłoże bakteryjne,
  • podgłośniowe zapalenie krtani, które najczęściej powodowane jest wirusami,
  • oraz zapalenie krtani i tchawicy również o etiologii wirusowej, które może także ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.

Ostre zapalenie nagłośni jest wywoływane przez Haemophilus influenzae typu b i najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2. a 7. rokiem życia. Pod wpływem zakażenia stan dziecka pogarsza się bardzo szybko, towarzyszy temu ślinotok, rozwija się świst krtaniowy, dziecko krztusi się płynami, ma gorączkę, chrypkę lub bezgłos. W takich przypadkach, aby ułatwić sobie oddychanie, przyjmuje ono najczęściej pozycję siedzącą. Nierzadko towarzyszyć może rozwój ropnia nagłośni, który musi zostać usunięty przez lekarza.

Narastające zaburzenia oddechowe i szczekający kaszel przy braku zmian w głosie to główne objawy podgłośniowego zapalenia krtani. Wywoływane przez wirusy zapalenie to występować może już w wieku niemowlęcym, ale najczęściej zapadają na nie dzieci do trzech lat. Napad duszności, wywołany szybko narastającym obrzękiem okolicy podgłośni, zdarza się najczęściej nocą. Tu także pojawia się szczekający kaszel, chrypka, odgłosy piania koguta. Takie objawy mogą mieć niejednokrotnie podłoże alergiczne, wówczas temperatura jest w normie.

Pomiędzy 2. a 4. rokiem życia występuje u dzieci także zapalenie krtani i tchawicy. Dziecko skarży się na ból zamostkowy, towarzyszy mu suchy kaszel oraz gęsta wydzielina śluzowa. Kiedy mamy do czynienia ze strupiastym zapaleniem tchawicy, wówczas wydzielina zastyga w strupy, a odruch kaszlowy słabnie.


Leczenie zapalenia krtani


W leczeniu zapalenia krtani u dzieci najważniejsza jest pierwsza, szybka reakcja. Wszystkie te dolegliwości wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia. Chore dziecko poddane powinno być hospitalizacji na oddziale laryngologii.

Dziecku należy zapewnić dopływ świeżego chłodnego powietrza, ułożyć go w wygodnej dla oddychania pozycji i w miarę możliwości zwiększyć nawilżenie powietrza. Następnemu atakowi choroby możemy zapobiec poprzez stałe nawilżanie powietrza w domu w sezonie grzewczym, eliminowanie substancji drażniące i uczulające, zwłaszcza z pokoju, w którym śpi dziecko. Niedopuszczalne jest palenie przy dzieciach papierosów!

W przypadku zapalenia nagłośni, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym podłożem choroby, lekarz może zalecić antybiotykoterapię połączoną z podawaniem leków przeciwzapalnych i hamujących kaszel.

Zapalenie krtani - objawy, leczenieOpr. 2006-09-21

Zapalenie krtani - dodano: 2019-11-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.