Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Peelingi chemiczne

Anna Dąbrowska - kosmetolog
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa

Anna Dąbrowska
-
   

To metoda stosowana już od dość dawna, stale ulepszana tak, by zminimalizować ryzyko podrażnień, dzięki czemu obecnie stosowane peelingi chemiczne są łatwe w kontrolowaniu i coraz mniej kłopotliwe dla osób poddających sie zabiegom.
W zabiegach tych wykorzystuje się działanie substancji złuszczających, które w zależności od użytej substancji, jej stężenia, biologicznej dostępności w preparacie, wartości czynnika pH i czasu pozostawania na skórze działają na różnym poziomie skóry i dają różne efekty pielęgnacyjne i lecznicze.

Peelingi powierzchowne działają w obrębie zewnętrznych warstw naskórka. Zwykle do ich wykonywania wykorzystuje się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, migdałowy i inne, kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) głównie kwas salicylowy w stężeniu 1-30%, kwas trójchlorooctowy (TCA) w stężeniu do 25%, tretinoinę, płyn Jessnera, rezorcynę.

Peelingi średniogłębokie docierają do górnej warstwy siateczkowatej skóry właściwej – niszczą więc połączenia międzykomórkowe wszystkich warstw naskórka, jak również górnych warstw skóry właściwej.
Są to np.: TCA w stężeniu 50%, tzw. peelingi skojarzone (np. płyn Jessnera lub kwas glikolowy z TCA), Yellow Peel.

Peelingi głębokie uzyskuje się głównie przy użyciu fenolu i są one bardzo uciążliwe dla osoby poddanej zabiegowi (substancja złuszczająca dociera aż do środkowej części warstwy siateczkowatej) i mogą być stosowane w ściśle określonych warunkach pod kontrolą lekarską (zwykle przez lekarzy medycyny estetycznej lub chirurgów plastyków).

Wskazania do wykonania peelingów chemicznych są bardzo szerokie. Obejmują takie problemy skórne jak trądzik (rozszerzone pory, zaskórniki, prosaki, nadmierny łojotok), różnego rodzaju przebarwienia, zmarszczki, rozstępy czy blizny.

Niższe stężenia kwasów działają przede wszystkim nawilżająco, powodują zwykle niewidoczne gołym okiem złuszczenia, wspomagają odnowę skóry poprzez delikatną stymulację komórek zwanych fibroblastami (komórki te produkują kolagen i elastynę – czyli główne włókna podporowe skóry odpowiadające za jej elastyczność i jędrność). Zwykle są to stężenia wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, a także – w tych najniższych stężeniach (6-12%) - w preparatach do użytku domowego. Im wyższe stężenie kwasu tym silniejszy efekt złuszczenia (a co za tym idzie także oczyszczania skóry), pobudzenia procesów regeneracyjnych i usuwania różnych defektów skórnych. Należy pamiętać, że aby usunąć zmianę znajdującą się na danej głębokości naskórka, czy skóry właściwej, trzeba zadziałać substancją złuszczającą na tym właśnie wybranym poziomie.

Im głębszy peeling, tym skuteczniejsza naprawa uszkodzonych włókien elastycznych i odbudowa kolagenu w skórze, a także pogrubienie żywych warstw naskórka. Peelingi chemiczne regulują proces rogowacenia naskórka, co ma znaczenie zarówno w przypadku suchej skóry (zmniejsza się szorstkość naskórka), jak tez łojotokowej/trądzikowej (zmniejsza się skłonność do powstawania zamkniętych zaskórników). Zwiększają nawilżenie naskórka jak również regulują wydzielanie łoju (np. kwas migdałowy zmniejsza wydzielanie łoju o około 30%).

O ile inne metody oczyszczania skóry najlepiej łączyć z dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o tyle seria zabiegów złuszczania naskórka sama w sobie daje bardzo dobre i dosyć długotrwałe rezultaty pielęgnacyjne. Rodzaj peelingu dobiera zawsze osoba przeprowadzająca zabieg i jest to zawsze uzależnione od: problemu skórnego, rodzaju skóry, aktywności zawodowej osoby poddanej zabiegowi itd.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do wykonywania peelingów chemicznych – są to: słońce (ponieważ promieniowanie ultrafioletowe sprzyja m.in. powstawaniu przebarwień, większość peelingów powinno się robić w okresach zmniejszonego nasłonecznienia – tj. wiosną i jesienią), bardzo wrażliwa, alergiczna, płytko unaczyniona skóra, choroby skóry wirusowe, bakteryjne, grzybicze, trądzik w fazie ropnej.
__________________________________________________________________________________
Peelingi chemiczne - dodano: 2007-03-18

                                

Anna Dąbrowska
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Oczyszczanie manualne
  Oczyszczanie ultradźwiękowe – peeling kawitacyjny
  Mikrodermabrazja
  Glinki
  masaż - coś dla ciała i ducha
  masaże Zachodu
  masaże orientalne
  masaże modelujące i wspomagające odchudzanie
  masaż relaksacyjny
  masaże częściowe - dłoni i stóp oraz twarzy i głowy
  Masaż dziecka metodą Shantala
  O nawilżaniu
  Preparaty i zabiegi nawilżające
  Nawilżanie skóry w gabinecie
  Rewitalizacja - reanimacja, czyli domowe SPA
  Przygotowanie ciała na lato


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.