Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Mikrodermabrazja

Anna Dąbrowska - kosmetolog
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa

Anna Dąbrowska
-
   

Jest to jedna z metod mechanicznego złuszczania naskórka. Zabieg polega na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy kryształków korundu (czyli tlenku glinu) nanoszonych na powierzchnię skóry pod ciśnieniem lub specjalną głowicą diamentową.

W trakcie zabiegu osoba wykonująca mikrodermabrazję, obserwując reakcję skóry, dobiera zależnie od potrzeb ilość powtórzeń złuszczania poszczególnych obszarów skóry. Zwykle robi się takich powtórzeń od 5 do 15. Głębsze złuszczanie wykonuje się najczęściej przy trudniejszych do usunięcia zmianach, takich jak blizny, przebarwienia, zmarszczki także przy mało elastycznej, wiotkiej skórze. Zabieg można wykonać pojedynczo – w celu odświeżenia i wygładzenia skóry oraz zwężenia porów, a także w serii od 3 do 12 zabiegów co 7-21 dni w zależności od rodzaju problemu.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezbolesnym – czasami po wykonaniu występuje niewielki rumień, uczucie pieczenia, mrowienia oraz nadwrażliwość skóry, która stosunkowo szybko mija. W trakcie zabiegu odczuwamy lekkie zasysanie naskórka i jego ścieranie. Prawidłowo wykonane złuszczanie obarczone jest minimalnymi powikłaniami, a efekty zabiegu takie jak – odświeżenie i wygładzenie skóry, zwężenie porów, czy usunięcie płycej położonych zaskórników, są widoczne od razu.


Mikrodermabrazja, choć w trakcie zabiegu działa tylko na powierzchniowe warstwy naskórka, powoduje również głębsze zmiany, takie jak pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny, co pozytywnie działa na strukturę skóry (jędrność i elastyczność). Seria zabiegów poprawia koloryt naskórka sprzyjając zmniejszaniu przebarwień, ogranicza łojotok, spłyca powierzchowne zmarszczki.

Wskazania:
• oczyszczanie skóry (zaskórniki, prosaki, rozszerzone pory),
• jako metoda wspomagająca leczenie trądziku,
• odmładzanie skóry,
• korekcja blizn, rozstępów, przebarwień,
• nadmierna suchość i szorstkość skóry, rogowacenie przymieszkowe.

Główne zalety:
• alternatywa dla mechanicznego oczyszczania skóry i peelingów chemicznych u osób, które nie tolerują kwasów AHA i BHA lub nie mogą ich stosować, np. ze względu na aktywny tryb życia, częste przebywanie na słońcu itd. Osobom o bardzo wrażliwej skórze poleca się mikrodermabrazję diamentową (bez kryształków korundu),
• bezpieczna metoda o kontrolowanej głębokości ścierania,
• praktycznie bezbolesna, ewentualne podrażnienia utrzymują się krótko,
• zabieg można wykonywać w przypadku skóry wrażliwej, płytko unaczynionej, w czasie ciąży, menstruacji.

Przeciwwskazania:
• uszkodzenia ciągłości skóry, znamiona, nowotwory skóry, skłonności do powstawania bliznowców,
• zakażenia wirusowe (opryszczka, brodawki i in.), bakteryjne i grzybicze,
• trądzik krostkowy, ropowiczy, różowaty,
• na kilka dni przed zabiegiem unikamy: peelingów mechanicznych i chemicznych, depilacji woskiem, elektrolizy itp.
Zabiegu nie należy wykonywać w trakcie kuracji Roaccutanem (wymagany okres od zakończenia leczenia to 3 miesiące) i tuż po zabiegach chirurgicznych w obrębie obszaru ciała, który ma być poddany zabiegowi (wymagana przerwa ok. 2 miesiące).

Mikrodermabrazję warto łączyć z innymi zabiegami, gdyż daje ona wtedy dużo lepszy rezultat. Mogą to być peelingi chemiczne, zabiegi z ultradźwiękami, zabiegi nawilżające, odżywcze, normalizujące i stymulujące. Możemy liczyć na to że jeśli wykonamy kilka zabiegów mikrodermabrazji i wzmocnimy efekty jej działania odpowiednimi kosmetykami, uzyskamy naprawdę bardzo dobre efekty pielęgnacyjne.

O czym należy pamiętać?
Podobnie jak podczas kuracji kwasami, chronimy twarz przed promieniami UV, przez pierwszych kilka dni po zabiegu pielęgnujemy bardzo delikatnie – unikamy substancji podrażniających takich jak: alkohol, retinoidy, retinol, kofeina, najlepiej jeśli ograniczymy się do delikatnego oczyszczania skóry i jej nawilżania. Dopiero po pewnym czasie powracamy do intensywniejszej pielęgnacji.
__________________________________________________________________________________
Mikrodermabrazja - dodano: 2007-03-19

                                

Anna Dąbrowska
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Oczyszczanie manualne
  Oczyszczanie ultradźwiękowe – peeling kawitacyjny
  Peelingi chemiczne
  Glinki
  masaż - coś dla ciała i ducha
  masaże Zachodu
  masaże orientalne
  masaże modelujące i wspomagające odchudzanie
  masaż relaksacyjny
  masaże częściowe - dłoni i stóp oraz twarzy i głowy
  Masaż dziecka metodą Shantala
  O nawilżaniu
  Preparaty i zabiegi nawilżające
  Nawilżanie skóry w gabinecie
  Rewitalizacja - reanimacja, czyli domowe SPA
  Przygotowanie ciała na lato


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.