ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pieluszkowe zapalenie skóry

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry, to jedna z najczęstszych chorób skóry niemowląt i małych dzieci. Pojawia się zazwyczaj miedzy 1 a 2 miesiącem życia. Zmiany chorobowe charakteryzuje stan zapalny pod postacią zmian rumieniowych, które zlokalizowane są w okolicy odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin i dolnych części brzucha, czyli w miejscu przylegania pieluszek.


  1. Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny
  2. Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy i przebieg choroby
  3. Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie


Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny


Powyższe zmiany zależą od wielu czynników, które drażniąc skórę doprowadzają do powstania stanu zapalnego. Wśród tych czynników najistotniejszą rolę odgrywają:
  • resztki stolca,
  • mocz
  • resztki środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach,
  • kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia.

Wszystkie te czynniki doprowadzają  również do powstania zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego.


Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy i przebieg choroby


W znacznej większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry przebiega w formie łagodnej pod postacią wyżej wspomnianych zmian rumieniowych obejmujących powierzchnie wypukłe pośladków, sromu i wewnętrznych powierzchni ud - może to przypominać kształt litery W.

Istnieje cięższa postać schorzenia tzw. odmiana nadżerkowa. Mówimy o niej wówczas, kiedy na podłożu zmian zapalnych pojawiają się liczne krostki, które z czasem przekształcają się w nadżerki. Stanowią one dobre podłoże do rozwoju bakterii, w wyniku czego, często pokrywają się w bardzo szybko wydzieliną ropną.

Dosyć rzadką odmianą i jednocześnie najcięższą jest tzw. granuloma gluteale infantum, co można przetłumaczyć jako ziarniniak pośladków dzieci (noworodków). Na skórze obok zmian rumieniowych powstają grudki i guzki barwy czerwonej, czasami wykazujące rozpad. Uważa się, że przyczyną powstania tych zmian jest niekontrolowane stosowanie fluorowanych preparatów sterydowych i współistnienie zakażenia drożdżami.


Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie


Jeśli chodzi o leczenie, to postać łagodna nie sprawia zazwyczaj wielu kłopotów. Polega ono na dokładnym myciu okolicy zmienionej chorobowo czystą wodą z mydłem a następnie zastosowaniu pasty obojętnej – ja osobiście polecam sudocrem, dostępny bez recepty w aptekach. Bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszek i unikanie ceratek i plastikowych majteczek, które nie dopuszczają powietrza do skóry, powodując odparzenia.

Dobrze działa tez kąpiel w nadmanganianie potasu. Należy sporządzić lekko różowy roztwór i w nim kąpać dziecko. Przy przewadze zmian rumieniowych dodatkowo zaleca się krótkotrwałe stosowanie kremów i aerozoli z niefluorowanymi sterydami. Bardzo ważne jest, aby o włączeniu tych leków decydował dermatolog.

Istnieje zależność miedzy karmieniem dzieci, a przebiegiem zapalenia pieluszkowego skóry. Otóż dzieci karmione naturalnie mają pH moczu  niższe i niższa jest także aktywność enzymów kałowych odpowiedzialnych za drażnienie skóry i powstanie stanu zapalnego. W związku z tym u tych dzieci choroba przebiega łagodniej.

Pieluszkowe zapalenie skóry


Photo by Picsea on Unsplash

(opr. 2002-11-28)

Pieluszkowe zapalenie skóry - dodano: 2019-04-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.