ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Budowa zęba

-
Budowa zęba
W jamie ustnej dziecka wyróżniamy 20 zębów, czyli w każdym łuku zębowym znajdują się 4 siekacze - dwie „jedynki” i dwie „dwójki”, dwa kły - czyli inaczej „trójki” i 4 zęby trzonowe - po dwie „czwórki” i „piątki”. Każdy z zębów ma specyficzną budowę i składa się z różnych tkanek i elementów. U osób dorosłych dochodzą jeszcze pozostałe zęby trzonowe w ilości 8 do 12 - dwie „szóstki” i „siódemki” i u niektórych dwie „ósemki” w łuku. Zęby służą nam głównie do rozdrabniania pokarmu.

Jak zbudowany jest ząb?


Ząb składa się z korony, szyjki i jednego lub więcej korzeni. Korona zęba jest częścią zęba pokrytą szkliwem, natomiast korzeń zęba pokryty jest cementem. Zwykle wewnątrz korzeni znajdują się kanały doprowadzające do korony zęba naczynia krwionośne i nerwy. W każdym korzeniu znajduje się przeważnie jeden kanał. Między koroną i korzeniem znajduje się część łącząca zwana szyjką.

Szkliwo jest zbudowane z niewielkiej ilości substancji organicznej (matrycy) i znacznej ilości substancji nieorganicznej (mineralnej), którą stanowią kryształy hydroksyapaptytu. W szkliwie możliwa jest wymiana jonów wapnia, fosforanowych i fluorkowych. Dla zachowania zdrowego szkliwa istotny jest odczyn środowiska jamy ustnej, czyli pH, przy pH kwaśnym następuje rozpuszczanie kryształów hydroksyapatytu i szkliwo ulega demineralizacji, która zapoczątkowuje rozwój procesu próchnicowego.


Jak zbudowany jest ząb


Szkliwo i fluorki
  • do środowiska jamy ustnej fluorki są dostarczane za pośrednictwem past do zębów, płukanek, żeli, pianki i lakierów, które zawierają fluorki,
  • fluorki są wbudowywane w zewnętrzną warstwę szkliwa i zwiększają jego odporność na rozpuszczanie w kwasach produkowanych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej; jest to efekt przejściowy, a zatem wymagane jest stale dostarczanie fluorków do środowiska jamy ustnej np. w postaci pasty do zębów.Opr. 2010-06-08

Budowa zęba - dodano: 2019-11-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.