ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Odra u dzieci - objawy, leczenie

-
Odra u dzieci - objawy, leczenie
Odra - choroba, która w przez wiele lat pojawiała się prawie wyłącznie jako wspomnienie dawnych okresów, zaczęła zbierać nowe żniwo. Emigranci w krajów, gdzie panuje epidemia odry oraz zwiększające się grono nieszczepionych dzieci sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby w Polsce. Warto poznać jej objawy i możliwości leczenia. Nie wolno bagatelizować odry, ponieważ może doprowadzić do śmierci


  1. Odra - najpoważniejsza wirusowa choroba dzieci
  2. Odra - objawy
  3. Leczenie odry


Odra - najpoważniejsza wirusowa choroba dzieci


Chorobę, której cechą charakterystyczną jest drobna wysypka na ciele, wywołuje wirus z rodziny paramyksowirusów, który obecny jest w śluzie z nosa i gardła dzieci lub dorosłych. Chory zakaża się drogą kropelkową (kaszel, kichanie). Jeszcze przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień największą liczbę zachorowań notowano w miesiącach wiosennych. Możliwość zakażenia pojawia się już na 5 dni przed wystąpieniem wysypki i utrzymuje się przez kolejne 5 dni po jej pojawieniu. Czas wylęgania się odry to 9-15 dni od kontaktu z chorym do pojawienia się wysypki. Niekiedy po przebyciu odry pojawiają się komplikacje takie jak zapalenie ucha środkowego, biegunka, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych i najgroźniejsze – odrowe zapalenie mózgu.

W środowisku medycznym odrę uważa się za najpoważniejszą chorobę wirusową dzieci. Właśnie dlatego w Polsce obowiązkowo szczepi się przed nią dzieci. Zgodnie z kalendarzem szczepień, gdy dziecko ukończy 15 miesięcy otrzymuje tzw. "potrójną” szczepionkę działającą przeciwko odrze, śwince i różyczce jednocześnie .


Odra - objawy


Jeżeli u dziecka pojawi się podrażnienie spojówek, nieżyt gardła, górnych dróg oddechowych i tzw. kaszel „szczekający” (suchy, męczący), możemy podejrzewać odrę. Dodatkowo na wewnętrznych ściankach policzków uwidaczniają się białe plamki podobne do wykwitów pleśniawkowych.
Dziecko dostaje wysokiej gorączki, nawet do 40 stopni. Na ciele zaczynają mnożyć się intensywnie czerwone plamy z nieregularnymi, drobnymi grudkami. Najpierw pojawiają się na głowie za uszami i na twarzy, by w końcu opanować całe ciało. Przy tym jednak dziecko cały czas ma katar i kaszle. Jego spojówki i powieki są zaczerwienione, oczy mocno reagują na światło, twarz wygląda jak po długotrwałym płaczu. Stan taki utrzymuje się kilka dni, po czym wysypka robi się brunatna, a naskórek na ciele zaczyna się złuszczać.


Leczenie odry


W razie podejrzenia u dziecka odry, konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem, który zadecyduje czy pacjent może pozostać w domu, czy konieczna jest hospitalizacja. Jeżeli chory pozostaje w domu, konieczna jest izolacja od innych domowników. Dziecko powinno przebywać w osobnym i zaciemnionym pokoju. Należy go często wietrzyć i utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, gdyż ułatwi to choremu oddychanie. Zalecane jest zwiększone podawanie płynów (herbatki, woda niegazowana, mleko z miodem i czosnkiem). Po konsultacji z lekarzem wskazane jest podawanie zaleconej przez niego dawki witaminy A.
Jej niedobór może spowodować ciężki przebieg choroby i powikłania. Miejsca zajęte wysypką smarujemy specjalną emulsją z tlenkiem cynku, który działa osuszająco i ściągająco. Łagodzi ponadto odczucie swędzenia. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki lub przemęczenia należy podać lek przeciwgorączkowy w odpowiedniej dla dziecka dawce i postaci. Przy silnym kaszlu podajemy syrop łagodzący suchy kaszel.

Chore na odrę dziecko nie powinno przemęczać oczu długim czytaniem książek czy oglądaniem telewizji. Właściwe jest robienie okładów na powieki z rumianku lub świetlika, co pomoże złagodzić światłowstręt zwykle towarzyszący odrze.
Oczywiście musimy stale obserwować naszego małego pacjenta, by w razie pojawienia się jakichkolwiek dziwnych objawów dodatkowych, wysokiej temperatury czy drgawek natychmiast wezwać lekarza!

Jak wygląda odra


Odra u dzieci - objawy, leczenie - dodano: 2019-03-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.