ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Refluks u niemowląt (ulewanie)

-
Refluks u niemowląt (ulewanie)
Panie doktorze, karmię naturalnie, a moje dziecko wymiotuje po każdym posiłku! Może mam „zły pokarm”? Może przejść na sztuczne karmienie? Może zjada za mało, za dużo, może karmię za często? Itp., itd… Często takie objawy u maluszka niepokoją młode mamy. Nie zawsze pod ręką jest doświadczona babcia, czy koleżanka ze stażem macierzyńskim. Krótka lektura tego artykułu powinna uspokoić młode mamy i dodać im pewności siebie.

Refluks, ulewanie, regurgitacja

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechna dolegliwość noworodków i niemowlaków, która objawia się zwykle w pierwszym tygodniu życia maluszka. Blisko połowa populacji w tym wieku ma objawy refluksu dwa, trzy razy dziennie. To że pokarm niekiedy wraca z żołądka do przełyku nie jest niczym niepokojącym. Jest to po prostu zjawisko fizjologiczne. Występuje ono przy rozkurczaniu się dolnego zwieracza przełyku w czasie odbijania się gazów z żołądka. Noworodki i niemowlęta ze względu na szybki wzrost i przyrost masy ciała spożywają stosunkowo duże ilości pokarmu w porównaniu do masy ciała. Jednakże ich układ pokarmowy jest jeszcze nierozwinięty czynnościowo i dlatego pojawia się zjawisko zalegania pokarmu w żołądku. Pozycja leżąca, właściwa przecież niemowlakom, także sprzyja cofaniu się treści żołądka. Wraz z rozwojem dziecka kształtują się także mechanizmy zapobiegające refluksowi i wraz z wiekiem dziecka ta dolegliwość ustępuje. Jeżeli nie stwierdzimy braku przyrostu masy ciała i powracających dolegliwości płucnych, refluks nie wymaga leczenia.

Rozpoznanie refluksu

Powodem do niepokoju dla rodziców są gwałtowne chlustające wymioty i zaburzenia w połykaniu. Może pojawić się także anemia (niedokrwistość) i wyraźny brak przyrostu wagi. W tej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.
Bywają także objawy nietypowe dla tej dolegliwości: częste zapalenia uszu, oskrzeli, krtani i płuc, prężenia i drgawki. Także napady astmy, której nie daje się leczyć w sposób typowy, powinny zastanowić rodziców. Niekiedy może nastąpić zagrożenie życia – sinica, zmiany zabarwienia skóry z bezdechem. Najlepszą metodą wykrycia u dziecka choroby refluksowej jest pH-metria. Jest to całodobowe kontrolowanie odczynu przełyku specjalną sondą, do której jest podłączone urządzenie elektroniczne rejestrujące odczyn w miejscu umieszczenia.
Po zakończeniu badania następuje analiza wyników i lekarz stawia diagnozę.

Leczenie refluksu u dzieci poniżej 2 roku życia

W przypadku niemowlaków zaleca się częstsze karmienie małymi porcjami. Żołądek nie jest wtedy przepełniony i nie dochodzi do ulewania. Wskazane jest także układanie maluszka po karmieniu w pozycji półleżącej lub przytrzymanie na rękach w pionie do momentu aż uwolnią się gazy żołądkowe. Lekarz może także zalecić zastosowanie zagęszczonych mieszanek mlecznych. Jeżeli okaże się to koniecznie lekarz może zastosować leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, wzmacniające motorykę przełyku i zwieracza dolnego. Wskazania do leczenia operacyjnego w tym przedziale wiekowym występują rzadko.

Refluks u niemowląt (ulewanie) - dodano: 2011-09-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.