ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Lamblioza u dzieci

-
Lamblioza u dzieci
Przedszkolaki są szczególnie narażone na lambliozę, chorobę wywoływaną przez lamblie. Przyczyną jest niewłaściwa higiena maluchów, branie do buzi brudnych rąk oraz przebywanie w miejscach takich, jak piaskownice pełne niebezpiecznych cyst lamblii. Lambliozę trudno zdiagnozować ale istnieje badanie, które na to pozwala. Objawy choroby są nieoczywiste i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Wczesne stadium nie daje żadnych symptomów. Leczenie to przede wszystkim zapobieganie. Higiena to podstawa.

Co to jest lamblioza?

Pierwotniak wywołujący lambliozę jest najbardziej rozpowszechnionym pasożytem zamieszkującym przewód pokarmowy. Ten wyjątkowo mały pasożyt dostaje się do organizmu przez połknięcie. Bytuje w dwunastnicy, a także w przewodach żółciowych, trzustce, czy jelicie cienkim nieświadomych nosicieli.

Dlaczego chorują przedszkolaki?

Przyczyną zakażenia lambliozą jest zjedzenie niemytych owoców, picie zanieczyszczonej wody, brak dbałości o higienę, a szczególnie nienależyta dbałość o mycie rąk.
Dzieci uczęszczające do przedszkoli i żłobków narażone są na zakażenie właśnie z powodu nie mycia, lub niedokładnego mycia rąk. Maluchy bawią się w piaskownicach, w których mogą znajdować się odchody zwierząt takich, jak koty czy psy. W odchodach właśnie znajdują się cysty lamblii, które dostając się do buzi brzdąców, powodują zachorowanie. Ponadto rozprzestrzenianie się lamblii wśród maluchów następuje bardzo szybko. Dzieci bowiem, biorą do ust zabawki, brudne ręce, a czasem spróbują nawet jak smakuje piasek w piaskownicy. Wystarczy by jeden z malców się zaraził, by z łatwością dołączyła do niego cała grupa.

Trudna diagnoza lambliozy

Problem z diagnozowaniem lambliozy polega na tym, że często nie daje ona wyraźnych symptomów. Objawy choroby pojawiają się, gdy jest ona już bardzo rozwinięta. Należą do nich:
 • bóle brzucha lub pępka;
 • wodnista biegunka o przykrym zapachu;
 • bóle głowy;
 • zaparcia;
 • wzdęcia;
 • apatia;
 • zmniejszenie apetytu.

Można zdiagnozować lambliozę we wcześniejszym stadium wykonując badanie kału. Konieczne jest jednak przeprowadzenie kilku serii badań ze względu na to, że cysty lamblii powodujące zakażenie, wydalane są nieregularnie i w różnych ilościach. Jednorazowe badanie może więc ich nie wykryć.

Leczenie lambliozy

Lambliozę leczy się farmakologicznie po konsultacji z lekarzem. Czasami rodzice chcą profilaktycznie, co jakiś czas „odrobaczyć” dziecko. Nie wolno tego robić. Leki, jakie podaje się maluchom, obciążają wątrobę i jeśli nie ma wyraźnych wskazań do ich zastosowania, nie należy ich podawać. Warto zauważyć, że leczeniem objęta powinna być także rodzina zarażonego dziecka. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, jego leczenie ma sens wtedy, gdy cała grupa, która z naszym brzdącem przebywa, również zostanie poddana „odkażeniu”. W przeciwnym razie możemy być pewni, że w niedługim czasie nasz malec znowu zostanie zakażony tym pierwotniakiem.
Po zakończeniu leczenia należy jeszcze raz powtórzyć serię badań kału, by mieć pewność, że nie znajdują się już w nim cysty.
Ważną kwestią w leczeniu lambliozy jest dieta. Staraj się nie podawać dziecku słodyczy, które sprzyjają rozwojowi lamblii. Karm swojego malucha produktami wartościowymi, bogatymi w błonnik i witaminy, by straty odżywcze spowodowane chorobą szybko mogły zostać uzupełnione.

Profilaktyka czyli w prostocie urok

Najprostszym czynnikiem zapobiegawczym zarażeniu lambliozą jest higiena. Oto kilka prostych sposobów na zachowanie zdrowia:
 • Dbaj o czystość dzieci.
 • Ucz dzieci jak ważne jest mycie rąk przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety.
 • Myj owoce i warzywa.
 • Zakorzeń w dzieciach potrzebę higieny także w przedszkolu.
 • Dawaj dzieciom do picia wodę z pewnych źródeł.
 • Dbaj o zbilansowaną dietę brzdąców.
Bibliografia

1. Rudkowski Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, Warszawa 2001
2. Szczepańska H., Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, Warszawa 1987


opr. Marta Maćkiewicz

Lamblioza u dzieci - dodano: 2013-09-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.