.jpg)
- Co to są znamiona naczyniowe
- Rodzaje znamion naczyniowych
- Obserwacja znamion naczyniowych - kiedy udać się do lekarza
- Jak pielęgnować skórę dziecka ze znamionami naczyniowymi
Co to są znamiona naczyniowe
Znamiona naczyniowe to łagodne zmiany skórne składające się z grupujących się naczyń krwionośnych. Występują w postaci czerwonych plam na skórze dziecka. Większość naczyniaków pojawia się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia malucha. Część noworodków rodzi się już z taką zmianą. Pojawiają się one na twarzy oraz tułowiu, rzadziej na nóżkach czy ramionach. Naczyniaki występują częściej u dziewczynek niż chłopców.
Rodzaje znamion naczyniowych
Możemy wyróżnić trzy rodzaje znamion naczyniowych:
- naczyniak płaski;
- naczyniak zwykły;
- naczyniak jamisty.
Naczyniak płaski to płaska jasnoczerwona plama o wyraźnie ograniczonych brzegach. Występuje u około 1% maluchów. Podczas płaczu dziecka przybiera bardziej wyrazisty kolor. Pozostaje ona na skórze przez całe życie. Można ją usunąć technikami laserowymi ze względów kosmetycznych. Trzeba jednak poczekać aż dziecko podrośnie.
Naczyniak zwykły to lekko wypukła jasnoczerwona plama pojawiająca się po urodzeniu. Występuje u około 70% noworodków. Znika sama po kilku miesiącach.
Naczyniak jamisty jest bardzo czerwony, miękki i wypukły. Występuje u 10% niemowląt. W pierwszym roku życia dziecka powiększa się. Zanika w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Obserwacja znamion naczyniowych - kiedy udać się do lekarza
Zmiany naczyniowe nie wymagają operacji. Zazwyczaj zanikają same, w zależności od rodzaju naczyniaka, w ciągu kilku tygodni do kilku lat.
Nie martw się, naczyniaki nie sprawiają dziecku bólu, nie swędzą, nie są zaraźliwe.
Zawsze warto pokazać zmiany naczyniowe dziecka pediatrze, by ten mógł ocenić ich rodzaj, stan i kontrolować ich zanikanie lub w razie wątpliwości skonsultować zmianę ze specjalistą onkologiem.
Z lekarzem trzeba się skonsultować gdy naczyniak:
- rozrasta się,
- krwawi lub sączy się z niego wydzielina,
- boli,
- tworzy się na nim rana,
- znajduje się w okolicy ciała narażonej na nieustanne podrażnienie, np. w pachwinach,
- występuje w miejscu trudnym do pielęgnacji.
Zdarza się, że lekarz decyduje o radykalnym działaniu, czyli usunięciu naczyniaka, który zagraża zdrowiu malucha, np. występując na powiece czy w oczodole, co może powodować zaburzenia widzenia. Innym miejscem, w którym może się ulokować kłopotliwy naczyniak są wargi. Umiejscowienie się tam naczyniaka może utrudniać jedzenie, powodować wady wymowy czy zgryzu.
Jak pielęgnować skórę dziecka ze znamionami naczyniowymi
Nie należy smarować znamion żadnymi maściami czy kremami w celu pozbycia się ich. Warto jednak dbać o te miejsca na skórze malca poprzez chronienie ich przed słońcem, urazami, czy zerwaniem. I oczywiście obserwować.
Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, poprzez utrzymywanie jej w czystości a także nawilżanie delikatnymi środkami przyspiesza zanik naczyniaków, a czynności te wpłyną także korzystnie na ogólną kondycję naszego malucha. O skórę maleństwa z naczyniakiem należy dbać w taki sam sposób jak o skórę każdego niemowlęcia. Trzeba zatem dbać o jej czystość i odpowiednie nawilżenie.

Bibliografia
1. Gadzinowski J., Hnatyszyn G., Kęsiak M., Podstawy neonatologii, Warszawa 2007;
2. Zalewska- Janowska A., Błaszczyk H., Choroby skóry, Warszawa 2008.
Opr. Marta Maćkiewicz
opr.16.10.2013
Znamię naczyniowe u dzieci (naczyniak) - dodano: 2019-07-26