ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie wyrostka robaczkowego

-
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak atakuje dzieci po ukończeniu 10 roku życia. Przyczyną jego powstania jest zatkanie światła wyrostka. Odpowiednia podaż błonnika może zapobiegać zapaleniu. Jeśli jednak dojdzie do powstania schorzenia, niezbędna jest operacja. Silny ból u dołu prawej części brzucha, jest jednym z najważniejszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego.

Funkcje wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy ma długość około 8-10 cm, rzadko nawet 20 cm. Ma kształt ślepo zakończonej cewki. Jeszcze do niedawna uważano, że nie pełni on żadnej roli w organizmie. Okazało się to nieprawdą i dziś wiemy, że ma on funkcję ochronną dla organizmu, zbliżoną do funkcji migdałków w gardle. Podobnie jak w przypadku migdałków gardłowych, tak i w przypadku wyrostka robaczkowego, czasem zdarza się, że trzeba go usunąć, gdyż jego zapalenie może zagrażać życiu.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma miejsce, gdy niedrożne staje się światło wyrostka. To „zatkanie” może być spowodowane treścią jelit, a także może powstać w wyniku ucisku pasma tkanek powstałych po innej operacji. Ryzyko zachorowania zwiększa się w wyniku przebytych infekcji bakteryjnych przewodu pokarmowego. Według części lekarzy, niedostateczna podaż błonnika do organizmu zwiększa szansę na problemy związane z wyrostkiem.
Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyczy dzieci.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Bardzo istotną rzeczą przy diagnozowaniu zapalenia wyrostka jest szybka reakcja, bowiem schorzenie to może nawet zagrażać życiu pacjenta.

Najważniejsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to:
  • złe samopoczucie,
  • ból najpierw w okolicy pępka, przemieszczający się w dół brzucha z prawej strony, silnie narastający,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka,
  • biegunka,
  • przyśpieszenie tętna

Ból brzucha nasila się przy kaszlu i kichaniu. Pewną ulgę przynosi dziecku leżenie na lewym boku z podkurczonymi nogami.

Ważne: W zdiagnozowaniu zapalenia wyrostka robaczkowego pomóc może tak zwany objaw Blumberga. Badanie to polega na delikatnym uciśnięciu bolesnego miejsca. Jeśli ból nie pojawia się w wyniku ucisku, a daje o sobie znać, gdy zwalniamy ucisk, możemy przypuszczać, że jest spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Jeśli dziecko narzeka na silny ból brzucha, natychmiast udajmy się z nim do lekarza. Choroba postępuje zazwyczaj bardzo szybko. Zdarza się, że już po dwóch godzinach dochodzi do pęknięcia wyrostka i rozlania jego treści. Jest to stan zagrażający życiu dziecka.

Wycięcie wyrostka robaczkowego

Jedynym sposobem leczenia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego, jest jego wycięcie. Często robi się to laparoskopowo, zostawiając niewielkie blizny. Czasem wykonuje się tradycyjną operację, a blizna ma wtedy kilka centymetrów.

Jeśli podejrzewasz, że ból brzucha Twojego malucha może wynikać ze stanu zapalnego wyrostka robaczkowego, nie podawaj mu żadnych płynów ani pokarmów. Może on bowiem trafić na salę operacyjną a pełen żołądek może utrudnić postępowanie operacyjne.
Po zabiegu dziecko pozostaje kilka dni w szpitalu, gdzie podawane są mu antybiotyki mające na celu przeciwdziałanie zakażeniu rany. Operacja usunięcia wyrostka należy do prostych i dziecko szybko wraca po niej do zdrowia.
Bibliografia
1. Szczeklik E.A., Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Warszawa 1979;
2. Lawrence P., Chirurgia ogólna, Wrocław 1998.


Opr. Marta Maćkiewicz


Zapalenie wyrostka robaczkowego - dodano: 2013-12-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.