ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie ucha u dzieci

-
Zapalenie ucha u dzieci
Zapalenie ucha u małych dzieci to często występujący problem, może stanowić powikłanie po infekcji lub występować jako odrębna jednostka chorobowa. Jak skutecznie pomóc dziecku w przebiegu zapalenia ucha oraz jakie objawy pozwalają na wczesne jego rozpoznanie? Do tej pory lekarze nie potrafili podać sposobu na ograniczenie ilości zachorowań u dziecka, które często zmaga się z tą chorobą. Jak jednak udowodnili naukowcy – jest szansa na zmiany.

  1. Zapalenie ucha - przyczyny i objawy
  2. Zapalenie ucha - nawroty choroby
  3. Zapalenie ucha - leczenie
  4. Suplementacja


Zapalenie ucha - przyczyny i objawy


Zapalenie ucha najczęściej jest wynikiem nawracających infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie). Przyczyną zachorowania może być także zakażenie bakteryjne. Moxarella catarrhalis, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, enterowirusy, adenowirusy czy wirus RS – to bakterie i wirusy, które zwykle odpowiadają za powstawanie infekcji ucha u dziecka. Przebieg zapalenia ucha stanowi proces dynamiczny i charakteryzuje się różnymi fazami zaawansowania. Częściej chorują chłopcy.

Objawy zapalenia ucha zwykle są dosyć charakterystyczne:
  • silny ból ucha (u małych dzieci może przejawiać się tarciem ucha, próbami dotknięcia go, a u niemowląt - intensywnym płaczem)
  • ból głowy (dziecko jest marudne, płaczliwe)
  • wysoka gorączka
  • zawroty głowy (dzieci, które już chodzą, mogą chwilami się „zataczać”)
  • wymioty
  • upośledzenie słuchu


Zapalenie ucha - nawroty choroby


Jeśli zapalenie ucha przydarza się dziecku bardzo rzadko, zwykle nie powoduje to groźnych konsekwencji dla ogólnego stanu zdrowia malucha. Jednak w przypadku wielu dzieci problemem jest częste nawracanie choroby, co już może doprowadzić do poważnych skutków - jakim jest na przykład trwałe uszkodzenie słuchu. W związku z tym specjaliści wciąż szukają metod na zmniejszenie częstotliwości zachorowań, czego skutkiem są liczne badania.


Zapalenie ucha - leczenie


Aby pomóc dziecku, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry. Jeśli mamy do czynienia z nawracającym zapaleniem ucha u dziecka, może to wywołać groźne powikłania, dlatego konieczne jest wdrożenie efektywnego leczenia. Podawane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, mukolityczne i antyhistaminowe. Zapalenie ucha wiąże się jednak najczęściej z zastosowaniem antybiotykoterapii. Należy pamiętać, że antybiotyk podajemy dziecku zgodnie z zaleceniem lekarza, nigdy nie wolno przerywać podawania leku, nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko czuje się już dobrze. Po zakończeniu leczenia konieczna jest wizyta kontrolna.


Suplementacja


Doniesienia medyczne wskazują na możliwości ograniczenia nawrotów zapalenia ucha u dzieci. Zalecane jest podawanie suplementu diety w postaci witaminy D. O tym, że takie działanie może wpływać na ograniczenie zachorowań, świadczy eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Universita degli Studi di Milano.

Włoscy badacze przeprowadzili badanie w grupie 116 dzieci, które cierpiały z powodu nawracających infekcji ucha i u których stwierdzono niedobory witaminy D. Połowie maluchów podawano tę witaminę w dawce 25 mikrogramów, a druga połowa otrzymywała placebo.

W ciągu sześciu miesięcy kontrolowano przypadki ponownych zachorowań na zapalenie ucha w obydwóch grupach. Okazało się, że spośród dzieci, które otrzymywały witaminę D, zachorowało tylko 10 maluchów. W grupie kontrolnej, otrzymującej placebo, liczba ta była prawie trzykrotnie większa (29).

Autorka badań, Susanna Esposito, podkreśla, że te wyniki mogą mieć duże przełożenie na zmniejszenie ilości przypadków zachorowań u dzieci. W przypadku, gdy u dziecka stwierdza się nawracające zapalenia ucha, warto skontrolować u niego poziom witaminy D i w razie niedoborów – wprowadzić suplementację.

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha u dzieci - dodano: 2019-04-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.