Rodzina wielodzietna. Jaka pomoc jej przysługuje? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rodzina wielodzietna. Jaka pomoc jej przysługuje?

-
Rodzina wielodzietna. Jaka pomoc jej przysługuje?
Każdy rodzic posiadający choć jedną pociechę wie z jakimi trudami wiąże się jej wychowanie. O ile więcej należy zatem kierować uwagi i podziwu w stronę osób decydujących się na założenie wielodzietnej rodziny, składającej się z co najmniej trójki dzieci. Pomimo wielu przeciwności losu mogą oni jednak liczyć na coraz częstsze udogodnienia, które co prawda nie odmienią diametralnie ich życia, ale z pewnością wpłyną pozytywnie na jego jakość.

Polski rząd wiele musi jeszcze nadrobić w temacie państwa opiekuńczego wspierającego rodziny wielodzietne. Jednakże 2015 r. przyniósł pozytywne zmiany w prawodawstwie, i tak ulga na trzecie i następne dziecko wzrosła o 20%. Rodzice trójki pociech mogą więc liczyć na zwiększenie zwrotu podatku z 1668 zł do 2000 zł, zaś rodzice czwórki i więcej dzieci otrzymają aż 2700 zł (w 2014 r. było to 2224 zł). Co więcej, rządowa pomoc objęła w szczególności osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem, które w tym roku mogą liczyć na 200 zł dodatku z tego tytułu. Świadczenie pielęgnacyjne oznacza więc dla rodziców wsparcie finansowe w wysokości 1200 zł na rękę. Ministerstwo Finansów wyszło również naprzeciw rodzinom korzystającym z ulgi prorodzinnej i zagwarantowało szybszy zwrot nadpłaconego podatku, który w tym roku zostanie przekazany im przez Urząd Skarbowy w ciągu 30 dni od złożenia PIT-u.

Rodziny wielodzietne mogą także cieszyć się wieloma profitami płynącymi z posiadania Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Jest to system zniżek dla rodzin wielodzietnych przysługujących rodzinom niezależnie od dochodu rodziców, którzy posiadają co najmniej trójkę dzieci. Właściciele bezpłatnie przydzielanej karty mogą liczyć na zniżki oraz dodatkowe uprawnienia znajdujące się w katalogu dostępnym pod adresem www.rodzina.gov.pl. Znajdziesz tam informacje m.in. o miejscach, w których zrobisz tańsze zakupy, punktach, w których dostaniesz ulgowe bilety wstępu do placówek kulturalnych oraz do obiektów rekreacyjno-sportowych. Program Karty Dużej Rodziny obejmuje nie tylko usługi świadczone przez instytucje publiczne, ale także firmy prywatne, w tym sklepy i punkty usługowe. I tak np. Play w ramach promocji proponuje swoim klientom Formułę Rodzina dającą 40 zł zniżki za abonament rodzinny. Do innych ulg należą zniżki na opłaty paszportowe, za które rodzice oraz małżonkowie rodziców posiadający kartę będą mogli zapłacić 50% mniej, natomiast ich dzieci będą mogły skorzystać w jej ramach z 75% rabatu za wyrobienie dokumentu.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to nowość wprowadzona w tym roku, lecz jej pierwowzorem były karty samorządowe. Wciąż są one przyjmowane w wielu punktach znajdujących się na terenach gmin zamieszkałych przez rodziny. Tak jak karty działające na terenie całego kraju, obejmują one pary z co najmniej trójką pociech w wieku do lat 18 lub - w przypadku gdy dziecko kontynuuje naukę - do 25. roku życia. Uprawniają one m.in. do tańszych biletów komunikacji miejskiej czy zniżek u lokalnych przedsiębiorców. Do innych form pomocy dostępnych na podobnych zasadach co OKDR należy Karta Związku Dużych Rodzin 3+ i Karta Młodego Warszawiaka, która w tym przypadku nie obejmuje rodziców dziecka.

Rządowe wsparcie dla par z licznym potomstwem wciąż jednak jest nikłe względem potrzeb i problemów z jakimi wielodzietne rodziny borykają się na co dzień. Pomimo to, wiedza o możliwościach wsparcia dla nich oraz świadomość profitów wynikających z posiadania np. Karty Dużej Rodziny może przyczynić się do poprawy jakości ich życia, a także stanowić zachętę do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym.

Rodzina wielodzietna. Jaka pomoc jej przysługuje? - dodano: 2015-03-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.