ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zapobiegać występowaniu alergii pokarmowej u niemowlaka?

-
Jak zapobiegać występowaniu alergii pokarmowej u niemowlaka?
Alergie pokarmowe u niemowląt jest jedną z częstszych obaw rodziców. Nic dziwnego, gdyż, mimo że nie są groźne dla życia dziecka mogą wpływać na jego prawidłowy rozwój oraz wykazywać różną manifestację objawów, nie tylko pochodzących z układu pokarmowego. Na szczęście w pewnych przypadkach można zastosować profilaktykę wystąpienia takiej alergii.

U kogo stosować profilaktykę?

Ryzyko występowania chorób alergicznych ocenia się na podstawie występowania atopii u bliskich krewnych. Atopia to nadmierne wytwarzanie przeciwciał z grupy IgE w reakcji na alergen. Oznacza to, że osoby z atopią w przypadku kontaktu z tym samym alergenem, co zdrowa osoba, zbyt mocno na niego zareagują. Wtedy występują objawy alergii, na przykład łzawienie oczu, wysypki, biegunki czy bóle brzucha. Jeśli atopia występuje u jednego rodzica, szanse na rozwinięcie atopii wynoszą 20-40%, jeśli u obojga rodziców 40-60% jeśli cierpią na inne choroby atopowe, 50-80% jeśli na tą samą. Stwierdzona atopia u brata albo u siostry dziecka determinuje ryzyko 25-35%. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami towarzystw naukowych, u dzieci mających obciążony wywiad rodzinny śmiało można zastosować profilaktykę, by zminimalizować szanse na wystąpienie alergii. Te same towarzystwa jak na razie nie były w stanie arbitralnie ustalić, czy u dzieci nieposiadających atopii wśród bliskich krewnych należy ją stosować. Tak więc pozostaje to kwestią bardzo dyskusyjną, choć należy pamiętać, że ryzyko rozwinięcia alergii u takich dzieci wynosi aż 5-15%.

Jaką profilaktykę żywieniową należy stosować przy karmieniu piersią?

Profilaktyka dla kobiet karmiących piersią różni się od leczenia alergii pokarmowej. Po pierwsze, o ile jest to możliwe, zalecane jest karmienie wyłącznie piersią przez 4-6 miesięcy. Po drugie, w przeciwieństwie do leczenia, niezalecana jest dieta eliminacyjna u matki. Przy wysokim ryzyku można ewentualnie zrezygnować z orzeszków ziemnych i innych orzechów, w bardzo wysokim ryzyku z mleka krowiego, jaj i ryb. Jeśli matka przechodzi na dietę bezmleczną konieczne jest podawanie wapnia i witamin na czas jej stosowania. Przy rozpoczęciu podawania pokarmów stałych należy trzymać się tabeli wprowadzania pokarmów dla normalnej diety niemowlęcej, bez opóźniania któregokolwiek z produktów. Bardzo ważne jest zrezygnowanie z jakichkolwiek produktów zawierających soję.

A u niemowląt karmionych sztucznie?

Wśród dzieci karmionych sztucznie alergie pokarmowe występują wielokrotnie częściej, gdyż u około 6-8 % niemowląt z tej grupy. Jednak są sytuacje, w których karmienie piersią jest niemożliwe, dlatego tym istotniejsza dla zdrowia dziecka jest profilaktyka. Opiera się ona na stosowaniu preparatów o udowodnionej zmniejszonej alergenności. Są to produkty o nieznacznym stopniu hydrolizy białka, takie jak Bebilon HA1. Wśród tych produktów również ma znaczenie w jakim wieku jest dziecko, dlatego dobór preparatu powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym. Tak jak w przypadku karmienia piersią, czas wprowadzania pokarmów stałych nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej, jednak nie powinno się podawać dziecku preparatów sojowych.

Co robić gdy alergia jednak wystąpi?

Profilaktyka niestety nie daje 100% pewności, że alergia pokarmowa u dziecka nie wystąpi. Jeśli już tak się stanie, w przypadku karmienia piersią z całą pewnością nie należy od razu zamieniać pokarmu dziecka na sztuczny. Trzeba natomiast zastosować dietę eliminacyjną u matki, głównie wyłączając z niej soję, mleko krowie, jaja kurze, orzeszki ziemne lub inne orzechy czy ryby. Jeśli nie wystąpi poprawa należy udać się do lekarza, aby wykluczył inne przyczyny objawów, a ponadto zaproponował zmianę mleka na mleko modyfikowane. Nie będzie to mleko, które stosuje się w profilaktyce, gdyż wymagane jest mleko o znacznym stopniu hydrolizy białka, na przykład Bebilon Pepti. Na ten sam rodzaj preparatu zamienia się również mleko modyfikowane przy którym wystąpiła alergia na pokarm. Należy pamiętać że w żadnym wypadku nie wolno zamieniać mleka matki lub mleka modyfikowanego na mleko zwierząt kopytnych.

Alergie pokarmowe niemowląt, dzięki znajomości najczęstszych przyczyn ich występowania oraz dostępności mlek hipoalergicznych nie są już takim problemem jak jeszcze 2 dekady temu. Ale wedle zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, w przypadku wiedzy o znacznym ryzyku wystąpienia takiej alergii trzeba poważnie rozważyć zastosowanie profilaktyki i nie martwić się o rozwinięcie atopii u dziecka.

Więcej informacji na temat zapobiegania alergiom pokarmowym u dzieci na Bebiprogram.pl.


Jak zapobiegać występowaniu alergii pokarmowej u niemowlaka? - dodano: 2016-04-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.