ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

-
Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych
Z dniem 1 września 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez ludzi młodych. Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczące dodatkowego wsparcia dla rodzin wielodzietnych:
  • zwiększono dofinansowanie wkładu własnego - w przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci z 15% do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania, w przypadku rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie zwiększono z 15% do 20%.
  • zwiększenie powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego - dla rodzin z co najmniej trójką dzieci z 50 do 65 m kw.
  • program nie będzie dotyczył tylko zakupu pierwszego mieszkania - w przypadku rodzin wielodzietnych. Również przestanie obowiązywać limit wieku rodziców, obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.
  • w przypadku osób nie posiadających zdolności kredytowej jako "dodatkowy kredytobiorca" będzie mogła wystąpić dowolna osoba, a nie tylko najbliższa rodzina kupującego.
  • sankcje dla osób, które w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania spłacą całość kredytu lub część, która przekracza wysokość udzielonego dofinansowania. Wówczas takie osoby będą musiały zwrócić przyznane im wsparcie do Funduszu Dopłat.

Ponadto Ustawa dopuszcza możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Do tej pory program "Mieszkanie dla Młodych" obejmował jedynie mieszkania nowe - od dewelopera. Dofinansowanie obejmie także członków spółdzielni, będą oni musieli podpisać umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania. Również mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy będzie mogło zostać objęte dofinansowaniem.

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych - dodano: 2015-09-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.