ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Nawilżanie w pokoju małego dziecka - dlaczego jest takie ważne?

-
Nawilżanie w pokoju małego dziecka - dlaczego jest takie ważne?
Twój maluszek marudzi, jest płaczliwy, źle sypia, często choruje – bardzo często przyczyn takiego zachowania rodzice dopatrują w diecie, niewłaściwym harmonogramie dnia. A może to ząbkowanie – sugerują babcie i ciocie. Jak okazuje się, często powód jest prozaiczny: suche powietrze w dziecięcym pokoju. Suche powietrze to realny problem.
Wpływ suchego powietrza na małe dziecko


Organizm dziecka jest w sposób szczególny narażony na niewłaściwy poziom nawilżenia powietrza. Maluszek nie powie nam wprost co mu dolega, a dolegliwości mogą być dla niego bardzo męczące.
Wysuszenie delikatnej skóry dziecka najłatwiej zauważyć. Odwodniona skóra staje się szorstka, mogą na niej pojawić się piekące zaczerwienienia.

Suche powietrze prowadzi także do wysuszenia śluzówek. Pociecha może trzeć swędzące oczy i kaszleć. Błony śluzowe górnych dróg oddechowych są bardzo wrażliwe, stałe przesuszenie może prowadzić do uszkodzeń, których konsekwencją będą infekcje, zakażenia bakteryjne a nawet grzybicze.

Szczególnie trudne dla maluszka mogą być noce. Suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem nie pozwalają zasnąć, są też powodem częstego budzenia się w nocy i marudzenia w ciągu dnia.
Niestety, przeziębienia i choroby wirusowe będą nawracać tak długo, dopóki nie wyeliminuje się ich pierwotnej przyczyny - suchego powietrza.
O odpowiednim stopniu nawilżania trzeba pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą. Optymalny poziom zawiera się między 40 a 60%. Im niższa temperatura na dworze tym bardziej wysuszone powietrze. Wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach spada niebezpiecznie często poniżej 20% - w takich warunkach nawet dorośli odczuwają skutki odwodnienia: bóle głowy, zmęczenie i brak koncentracji, a trzeba pamiętać, że organizm małego dziecka jest o wiele bardziej wrażliwy. Warto więc sprawdzać poziom wilgotności w naszych domach. Służy do tego urządzenie zwane higrometrem. Prócz poziomu wilgotności wskaże nam również precyzyjnie temperaturę powietrza (np. Selina Stadler Form).

Skuteczne i efektywne nawilżanie powietrza


Sposobów na suche powietrze w pomieszczeniu jest mnóstwo. Starym sposobem jest wieszanie na kaloryferach zbiorników z wodą lub mokrych ręczników. Pomijając wątpliwe wartości estetyczne ręczników na grzejnikach, w zbiornikach z wodą z łatwością można wyhodować grzyby i pleśń - w pokoju małego dziecka z pewnością powinniśmy tego unikać.

Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą formą walki z suchym powietrzem jest użycie profesjonalnego nawilżacza powietrza. Do pokoi dziecięcych polecane są nawilżacze ewaporacyjne lub ultradźwiękowe.
Technologia ewaporacyjna, polegająca na naturalnym odparowywaniu, zastosowana w nawilżaczu Oskar (Stadler Form) jest najbardziej zbliżona do naturalnych sposobów nawilżania, z tą różnicą, że zastosowany w urządzeniu antybakteryjny filtr ze specyficzną mikrostrukturą skutecznie dba o czystość uwolnionego nawilżonego powietrza.

Nawilżacz Oskar (odpowiedni do pracy w pomieszczeniach do 50 m2) dostępny jest również w wersji Little (pomieszczenia do 30 m2) i Big (pomieszczenia do 100 m2). Wszystkie te urządzenia mają wbudowany higrostat, dzięki któremu poziom nawilżenia jest zawsze optymalny.

Nawilżacze Oskar zadbają o spokojny sen dziecka. Są praktycznie bezgłośne, a w nocy też niezauważalne – dzięki opcji tryb nocny kontrolki led są przyciemnione. Posiadają też dozownik zapachów, który uwolni olejki eteryczne, wspomagające leczenie przeziębienia i przynoszące ulgę w oddychaniu. Najczęściej używa się olejku eukaliptusowego, który ma bardzo szerokie właściwości: przeciwzapalne, rozkurczowe, obkurczające, odświeżające, antyseptyczne i antybakteryjne.
Obecnie na rynku najpopularniejsze są nawilżacze ultradźwiękowe. Dzięki ultradźwiękom woda w zbiorniku zamieniana jest w zimną mgiełkę, a pomieszczenie jest nawilżane szybko i skutecznie.

Zaletą nawilżacza ultradźwiękowego Anton (Stadler Form) jest kostka jonizacyjna, która zapobiega powstawaniu zarazków i bakterii, a także zlokalizowany w kartridżu zmiękczacz wody. Nawilżacz ten posiada także dodatkową funkcję równomiernego uwalniania zapachów. Podświetlany wskaźnik poziomu wody zmienia kolor na czerwony, gdy zbiornik jest pusty. Przyciski do prostej obsługi ukryte są pod obudową, dzięki czemu dziecko nie będzie w stanie przy nich manewrować. Anton jest w szczególności polecany do pokoi dziecięcych jako urządzenie bardzo bezpieczne i wydajne.

Wybierając rodzaj nawilżacza warto zwrócić uwagę na technologię nawilżania. Ponieważ ultradźwięki mogą być słyszalne dla zwierząt domowych ich posiadaczom zaleca się zakup nawilżaczy działających w technologii ewaporacyjnej.

Nawilżacze powietrza szwajcarskiej marki Stadler Form polecane do pokoi dziecięcych cechuje innowacyjna technologia i wysoka jakość wykonania. Jak wszystkie urządzenia tej marki są piękne, a jednocześnie bardzo praktyczne i użyteczne. Spełniają wymagania troskliwych rodziców i cieszą oko niebanalnym wzornictwem. Nawilżacze Oskar i Anton są dostępne w wielu kolorach i pasują do pokoju każdego malucha.

Stadler Form specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego. W produktach marki Stadler Form najważniejszą rolę odgrywa design i funkcjonalność. Założycielem firmy jest Martin Stadler. Produkty firmy zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Są dostępne w 37 krajach całego świata.
www.stadler-form.pl

Nawilżanie w pokoju małego dziecka - dlaczego jest takie ważne? - dodano: 2016-10-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.