Choroba zezowa - zez u dzieci « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Choroba zezowa - zez u dzieci

-

Dorota Opławska - okulista

I stopień specjalizacji z okulistyki; asystent w Oddziale Okulistyki WSS im. Rydygiera w Krakowie

Choroba zezowa - zez u dzieci
Zez to choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu oczu. Dotyczy od 2 do 5% dzieci i jest ważną przyczyną problemów wzrokowych i psychologicznych. Zez może być wrodzony lub nabyty. Leczenie zeza ma na celu uzyskanie dobrej ostrości wzroku obu oczu, równoległego ustawienia oczu i prawidłowego widzenia obuocznego.

  1. Co to jest choroba zezowa (zez)?
  2. Diagnostyka i leczenie zezaCo to jest choroba zezowa (zez)?


Patrząc na wprost na dany przedmiot widzimy go ostro i wyraźnie jednym i drugim okiem. Dzieje się tak, ponieważ osie gałek ocznych ustawione są pod optymalnym kątem, a światło odbite od przedmiotu pada na miejsce najlepszego widzenia siatkówki, czyli plamkę żółtą. Patrząc we wszystkich 9 kierunkach ruchy gałek ocznych są symetryczne, a zawdzięczamy to prawidłowej pracy mięśni i nerwów okoruchowych.

Kiedy praca tychże jest zaburzona gałki oczne wykonują ruchy niesymetryczne, a w oku zezującym światło pada w pobliżu plamki żółtej, gdzie ostrość wzroku jest znacznie obniżona, co może prowadzić do niedowidzenia, a nawet ślepoty oka zezującego.


Diagnostyka i leczenie zeza


Jeżeli rodzice zauważą, że dziecku jedno oko „ucieka”, czyli ruchy gałek ocznych są niesymetryczne, należy niezwłocznie udać się do okulisty w celu diagnostyki choroby zezowej, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom oka zezującego. Okulista powinien wykonać następujące badania – ocena ostrości wzroku (jest to możliwe nawet u bardzo małych dzieci), ocenę wady refrakcji, ocenę dna oka, oraz specjalistyczne testy określające zaawansowanie ew. choroby zezowej. Leczenie: najczęstszą przyczyną zeza jest wada refrakcji, zatem dobranie odpowiednich okularów jest leczeniem zasadniczym, zasłanianie oka zdrowego, a w cięższych przypadkach wskazane jest leczenie operacyjne.

Uwaga!!! Bardzo ważne jest rozpoznanie i leczenie choroby poniżej 3 roku życia, gdyż po tym okresie może być nieskuteczne ze względu na utrwalenie niedowidzenia.

Bardzo istotne jest:
  • dzieci nie wyrastają z zeza;
  • leczenie rozpoczynamy natychmiast po jego wykryciu, gdyż wiek dziecka ma decydujące znaczenie w rozwoju prawidłowego widzenia obuocznego;
  • proste ustawienie oczu możliwe jest w każdym wieku dziecka i przyczynia się do polepszenia widzenia;
  • leczenie zeza może być zarówno zachowawcze, jak i operacyjne.(org. 10.01.2003)

Choroba zezowa - zez u dzieci - dodano: 2019-06-04

Avatar
Dorota Opławska - okulista

I stopień specjalizacji z okulistyki; asystent w Oddziale Okulistyki WSS im. Rydygiera w Krakowie

  • więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.