ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

-
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która powoduje ogromny świąd i pieczenie, przez co zaliczana jest do najbardziej niekomfortowych przypadłości. Małe dzieci bardzo odczuwają jej przykre konsekwencje, przez co są rozdrażnione i płaczliwe. Jak opiekować się maluszkiem, który cierpi na AZS?

Na początku warto podkreślić, że AZS jest chorobą przewlekłą, stanowiącą rodzaj alergii. Dziecko, które na nią cierpi jest nadwrażliwe na substancje zewnętrzne, czyli alergeny. W wyniku kontaktu z nimi powstają zmiany skórne, jak zaczerwienienie, przerwanie ciągłości naskórka czy łuszczenie się zewnętrznych komórek skóry. Takie zmiany dermatologiczne są nie tylko nieestetyczne i niekomfortowe, ale przede wszystkim niezdrowe, ponieważ ułatwiają wnikanie patogenów chorobotwórczych do wnętrza organizmu.

Czego potrzebuje dziecko z AZS?

Niemowlęta i małe dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry potrzebują przede wszystkim spokoju i odpowiedniej pielęgnacji. Udowodniono, że stres potęguje dyskomfort i nasila zmiany skórne, sprawiając że dziecko staje się jeszcze bardziej rozdrażnione i płaczliwe. Warto dodać, że dla małych dzieci najlepszym sposobem na osiągnięcie spokoju jest stworzenie im prawidłowych warunków do życia codziennego, czyli w ciszy i miłości. Bardzo ważne jest także przestrzeganie harmonogramu dnia, który każdej doby będzie taki sam. Dzięki temu nawet kilkutygodniowy maluch może czuć się bezpiecznie, a w jego organizmie obniży się poziom stresu.

Podłożem AZS są predyspozycje genetyczne, szczególnie związane z zaburzoną pracą układu immunologicznego, a czasami również z nieprawidłową budową skóry. Objawy choroby można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet jeśli chwilowo ustąpią na wskutek prawidłowego leczenia i pielęgnacji, to po pewnym czasie mogą powrócić ze wzmożoną siłą. AZS ma to do siebie, że w niektórych momentach natężenie choroby wzrasta, a potem na pewien czas ustępuje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu www.zdrowemaluchy.pl.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? - dodano: 2017-06-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.