
Na początku warto podkreślić, że AZS jest chorobą przewlekłą, stanowiącą rodzaj alergii. Dziecko, które na nią cierpi jest nadwrażliwe na substancje zewnętrzne, czyli alergeny. W wyniku kontaktu z nimi powstają zmiany skórne, jak zaczerwienienie, przerwanie ciągłości naskórka czy łuszczenie się zewnętrznych komórek skóry. Takie zmiany dermatologiczne są nie tylko nieestetyczne i niekomfortowe, ale przede wszystkim niezdrowe, ponieważ ułatwiają wnikanie patogenów chorobotwórczych do wnętrza organizmu.
Czego potrzebuje dziecko z AZS?
Niemowlęta i małe dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry potrzebują przede wszystkim spokoju i odpowiedniej pielęgnacji. Udowodniono, że stres potęguje dyskomfort i nasila zmiany skórne, sprawiając że dziecko staje się jeszcze bardziej rozdrażnione i płaczliwe. Warto dodać, że dla małych dzieci najlepszym sposobem na osiągnięcie spokoju jest stworzenie im prawidłowych warunków do życia codziennego, czyli w ciszy i miłości. Bardzo ważne jest także przestrzeganie harmonogramu dnia, który każdej doby będzie taki sam. Dzięki temu nawet kilkutygodniowy maluch może czuć się bezpiecznie, a w jego organizmie obniży się poziom stresu.
Podłożem AZS są predyspozycje genetyczne, szczególnie związane z zaburzoną pracą układu immunologicznego, a czasami również z nieprawidłową budową skóry. Objawy choroby można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet jeśli chwilowo ustąpią na wskutek prawidłowego leczenia i pielęgnacji, to po pewnym czasie mogą powrócić ze wzmożoną siłą. AZS ma to do siebie, że w niektórych momentach natężenie choroby wzrasta, a potem na pewien czas ustępuje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu www.zdrowemaluchy.pl.
Czym jest atopowe zapalenie skóry? - dodano: 2017-06-01