ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Te produkty możesz wprowadzić już po siódmym miesiącu. Zobacz schemat żywienia niemowląt

-
Te produkty możesz wprowadzić już po siódmym miesiącu. Zobacz schemat żywienia niemowląt
W schemacie żywienia niemowląt zawarte są wytyczne dotyczące rozszerzania diety i żywienia dzieci do 1. roku życia – zarówno tych karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie zalecania dla niemowląt po 7. miesiącu życia zawarte są w schemacie?

Czym jest schemat żywienia niemowląt?

To przewodnik dla rodziców dotyczący żywienia w okresie niemowlęcym. Schemat został opracowany przez ekspertów (m. in. pediatrów, lekarzy rodzinnych i dietetyków) z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Obecny schemat żywienia niemowląt został zaktualizowany w 2016 roku, a wytyczne w nim zawarte zawsze opierają się o najnowsze wyniki badań.

Jak posługiwać się schematem żywienia niemowląt?

W tabeli zastosowano podział na grupy wiekowe i do każdej z nich dobrano odpowiednią liczbę i wielkość posiłków oraz rodzaj żywności, którą możemy podawać dziecku na danym etapie. Zgodnie z informacjami zawartymi w schemacie żywienia niemowlęcia w pierwszym roku życia podstawą diety maluszka jest mleko mamy, a w 5.- 6. miesiącu życia należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Co potem?

Jak wprowadzić zalecenia dla 7. miesięcznego niemowlaka?

Dziecko w tym wieku potrafi pobierać pokarm z odpowiedniej łyżeczki, niektóre maluszki potrafią już samodzielnie siedzieć. W 7.- 9. miesiącu życie przychodzi następny etap w rozszerzaniu diety niemowlęcia – możesz wprowadzać już kolejne warzywa i owoce oraz posiłki wielowarzywne i wieloowocowe. Możesz podawać także drobno posiekane mięsko i rybki. Kaszki glutenowe i bezglutenowe.

Co poddawać do picia 7. miesięcznemu dziecku?

W pierwszym półroczu, jeśli karmisz wyłącznie piersią, twoje mleko zaspokaja głód i pragnienie dziecka. W kolejnych miesiącach życia maluszka powinniśmy dbać o podawanie mu odpowiednich płynów. Schemat żywienia niemowląt mówi jasno - do picia podajemy wodę bez ograniczeń. Należy wybierać niskozmineralizowaną wodę butelkowaną. Soki (100%, przecierowe, bez dodatku cukru, pasteryzowane) możemy podawać w ilości maksymalnie do 150 ml na dobę (porcja jest liczona razem z ilością spożytych w ciągu dnia owoców).

Pamiętaj, że dziecko nie jest małym dorosłym, wciąż się rozwija i ma specjalne potrzeby żywieniowe. Dlatego podając mu nowe posiłki wybieraj te, która są przeznaczone dla najmłodszych i posiadają wskazanie wiekowe. Dbaj o jakość i bezpieczeństwo produktów i sięgaj tylko po te, których pochodzenia jesteś pewna.

Te produkty możesz wprowadzić już po siódmym miesiącu. Zobacz schemat żywienia niemowląt - dodano: 2017-06-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.