
Dodatkowe środki na szczepienia znalazły się dzięki tzw. specustawie, przyjętej we wrześniu przez Sejm. Zagwarantowane w niej pieniądze popłyną też szerokim strumieniem na sprzęt medyczny dla szpitali.
Kiedy kupią szczepionki?
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia szczepionki przeciwko pneumokokom zostaną kupione jeszcze w tym roku. Mówi się o wielkiej liczbie nawet 1,2 miliona dawek. Szczepionki zostaną dostarczone do centralnego magazynu a stamtąd będą dystrybuowane do magazynów w poszczególnych województwach i powiatach. Zaszczepione musi być każde dziecko, które urodziło się po 1 stycznia 2017 roku. Schemat szczepienia zakłada przyjęcie pierwszej dawki w drugim miesiącu życia, kolejnej w czwartym miesiącu i ostatniej, tzw. przypominającej w 13 miesiącu życia dziecka.
Jaka szczepionka będzie bezpłatna?
W zeszłym roku Ministerstwo kupiło szczepionkę 10-walentną, czyli taką, która chroni przed 10 szczepami (serotypami) pneumokoków. Stało się tak pomimo rekomendacji działającego przy Ministrze Zdrowia Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, który rekomendował użycie drugiej z dostępnych szczepionek, szczepionki 13-walentnej – chroniącej przed 13 szczepami pneumokoków. Dziś, jeśli rodzic chce zaszczepić dziecko zapewniającą szerszą ochronę „trzynastką” musi zapłacić za to z własnej kieszeni. Szacuje się, że czyni tak ponad 20 procent rodziców polskich dzieci, które podlegają obowiązkowi szczepienia. Nie wiadomo jeszcze, jaka szczepionka zostanie wybrana w tym roku. Szczepionka 10-waletna jest tańsza, więc można zakładać, że to właśnie ona znowu trafi do magazynów a potem do naszych dzieci.
Czym się różnią szczepionki przeciwko pneumokokom?
Podstawowa różnica pomiędzy szczepionką 13-walentną a szczepionką 10-walentną polega na zakresie ochrony. Szczepionka 10-walentna chroni przed dziesięcioma szczepami pneumokoków a szczepionka 13-walentna dodatkowo przed trzema innymi serotypami.
Są to:
- serotyp "3", który odpowiada za największą liczbę zgonów we wszystkich grupach wiekowych na świecie
- serotyp "6A", który charakteryzuje się rosnącą opornością na antybiotyki
- serotyp "19A", który coraz częściej występuje w Polsce, wywołując zakażenia, które trudno leczyć antybiotykami.
Szczepionka 13-walentna jest stosowana w programach szczepień w ponad 100 krajach na świecie, w tym wszystkich najbardziej rozwiniętych. To preparat, którego używa się też w krajach o podobnych budżetach na zdrowie, co Polska (np. na Węgrzech) a także w państwach biedniejszych od nas (np. w Rumunii). W Polsce, zanim szczepienie przeciwko pneumokokom stało się obowiązkowe i refundowane, ponad 90 procent rodziców wybierało droższą, ale dającą szerszą ochronę szczepionkę 13-walentną. Za pomocą „trzynastki” prowadzone są też niemal wszystkie samorządowe programy szczepień przeciwko pneumokokom w Polsce.
Czy rodzice mają wybór?
Niezależnie od tego, która szczepionka będzie refundowana, rodzice mogą wybrać, jakim preparatem zaszczepią dziecko w ramach szczepień obowiązkowych. "Sanepidowska" szczepionka jest bezpłatna, za szczepionkę 13-walentną trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, aby przed każdym szczepieniem dokładnie omówić rzecz z naszym pediatrą. Lekarz ma obowiązek poinformować, jak przebiega szczepienie, jakie są możliwe powikłania oraz czym charakteryzują się poszczególne szczepionki.

Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci? - dodano: 2017-10-11