Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci?

-
Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci?
Rząd chce wydać jeszcze w tym roku ponad 90 milionów złotych na szczepionki przeciwko pneumokokom. Czy i tym razem kupiona zostanie tańsza, ale zapewniająca słabszą ochronę szczepionka 10-walentna?
Dodatkowe środki na szczepienia znalazły się dzięki tzw. specustawie, przyjętej we wrześniu przez Sejm. Zagwarantowane w niej pieniądze popłyną też szerokim strumieniem na sprzęt medyczny dla szpitali.


Kiedy kupią szczepionki?


Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia szczepionki przeciwko pneumokokom zostaną kupione jeszcze w tym roku. Mówi się o wielkiej liczbie nawet 1,2 miliona dawek. Szczepionki zostaną dostarczone do centralnego magazynu a stamtąd będą dystrybuowane do magazynów w poszczególnych województwach i powiatach. Zaszczepione musi być każde dziecko, które urodziło się po 1 stycznia 2017 roku. Schemat szczepienia zakłada przyjęcie pierwszej dawki w drugim miesiącu życia, kolejnej w czwartym miesiącu i ostatniej, tzw. przypominającej w 13 miesiącu życia dziecka.

Jaka szczepionka będzie bezpłatna?


W zeszłym roku Ministerstwo kupiło szczepionkę 10-walentną, czyli taką, która chroni przed 10 szczepami (serotypami) pneumokoków. Stało się tak pomimo rekomendacji działającego przy Ministrze Zdrowia Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, który rekomendował użycie drugiej z dostępnych szczepionek, szczepionki 13-walentnej – chroniącej przed 13 szczepami pneumokoków. Dziś, jeśli rodzic chce zaszczepić dziecko zapewniającą szerszą ochronę „trzynastką” musi zapłacić za to z własnej kieszeni. Szacuje się, że czyni tak ponad 20 procent rodziców polskich dzieci, które podlegają obowiązkowi szczepienia. Nie wiadomo jeszcze, jaka szczepionka zostanie wybrana w tym roku. Szczepionka 10-waletna jest tańsza, więc można zakładać, że to właśnie ona znowu trafi do magazynów a potem do naszych dzieci.

Czym się różnią szczepionki przeciwko pneumokokom?


Podstawowa różnica pomiędzy szczepionką 13-walentną a szczepionką 10-walentną polega na zakresie ochrony. Szczepionka 10-walentna chroni przed dziesięcioma szczepami pneumokoków a szczepionka 13-walentna dodatkowo przed trzema innymi serotypami.

Są to:
  • serotyp "3", który odpowiada za największą liczbę zgonów we wszystkich grupach wiekowych na świecie
  • serotyp "6A", który charakteryzuje się rosnącą opornością na antybiotyki
  • serotyp "19A", który coraz częściej występuje w Polsce, wywołując zakażenia, które trudno leczyć antybiotykami.

Szczepionka 13-walentna jest stosowana w programach szczepień w ponad 100 krajach na świecie, w tym wszystkich najbardziej rozwiniętych. To preparat, którego używa się też w krajach o podobnych budżetach na zdrowie, co Polska (np. na Węgrzech) a także w państwach biedniejszych od nas (np. w Rumunii). W Polsce, zanim szczepienie przeciwko pneumokokom stało się obowiązkowe i refundowane, ponad 90 procent rodziców wybierało droższą, ale dającą szerszą ochronę szczepionkę 13-walentną. Za pomocą „trzynastki” prowadzone są też niemal wszystkie samorządowe programy szczepień przeciwko pneumokokom w Polsce.

Czy rodzice mają wybór?


Niezależnie od tego, która szczepionka będzie refundowana, rodzice mogą wybrać, jakim preparatem zaszczepią dziecko w ramach szczepień obowiązkowych. "Sanepidowska" szczepionka jest bezpłatna, za szczepionkę 13-walentną trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, aby przed każdym szczepieniem dokładnie omówić rzecz z naszym pediatrą. Lekarz ma obowiązek poinformować, jak przebiega szczepienie, jakie są możliwe powikłania oraz czym charakteryzują się poszczególne szczepionki.
Rząd znalazł pieniądze na pneumokoki. Jakie szczepionki dla naszych dzieci? - dodano: 2017-10-11

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.