Terapeutyczna kołderka dla malucha « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Terapeutyczna kołderka dla malucha

-
Terapeutyczna kołderka dla malucha
Prawidłowo funkcjonujący człowiek dysponuje tak zwaną integracją sensoryczną. Odbiera bodźce poprzez swoje zmysły, a jego mózg zajmuje się resztą, czyli rozpoznawaniem, segregacją i interpretacją, a także porównaniem z posiadanymi doświadczeniami. Stosownie do tego wytwarza adekwatną tzw. reakcję adaptacyjną. Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się w okresie życia płodowego, a kończy w okolicach siódmego roku życia.

To nie zawsze działa

Niestety, zdarzają się zaburzenia. Mogą mieć wiele przyczyn, ale niekiedy wynika z błędów w procesie wychowania – już od niemowlęctwa. Największe szanse na prawidłowy rozwój integracji sensorycznej mają te dzieci, którym rodzice zapewniają zaspokojenie wszystkich elementarnych potrzeb (z poczuciem bezpieczeństwa włącznie) oraz odpowiednią ilość bodźców i możliwość rozwoju. Oznacza to, że trzeba mieć z dzieckiem kontakt fizyczny, już choćby przez noszenie na rękach i przytulanie. Trzeba je uczyć rozpoznawania rozmaitych dźwięków z otoczenia, a także kształtów, kolorów i ciężaru.

Dziecko powinno poznawać świat wszystkimi zmysłami, także węchem i smakiem. Musi mieć zapewnioną możliwość treningu fizycznego poprzez samodzielne poruszanie się, także wtedy, gdy jeszcze nie chodzi. Specjaliści dodają, że powinno się też… brudzić, bo to element poznawania otoczenia.

Kołderka obciążeniowa pomaga

Dzieciom z problemami rozwojowymi pomóc może – oprócz odpowiedniej terapii sensorycznej – także zdrowy sen pod specjalną kołderką obciążeniową, tzw. sensoryczną. Jest to kołdra wykonana z bawełny i specjalnie obciążona materiałem wypełnieniowym (kuleczki szklane albo drobny żwir zaszyty w poszczególnych kwadratach pikowania tak, by ciężar każdego kwadratu był taki sam). Ciężar rozłożony równomiernie na całym ciele dziecka stymuluje tzw. układ proprioreceptywny, odpowiedzialny za orientację w ułożeniu ciała. Ponadto kołderka, którą dziecko cały czas czuje przez sen, uspokaja je, rozluźnia, zwalcza lęk i niepewność, poprawia parametry snu.

Kołdry obciążeniowe zalecane są także dla dorosłych i dorośli mogą je kupować bez ograniczeń, natomiast w przypadku dzieci istotne jest, by wagę kołderki wskazał terapeuta. Zależy ona głównie od masy ciała dziecka, ale nie tylko.

Kup albo zrób sama

Kołderki obciążeniowe można nabyć w internecie, w serwisie https://kolderka.net/. Jego właścicielka zawsze służy radą i pomocą w wyborze. Publikuje też film instruktażowy, z którego posiadaczki maszyn do szycia i umiejętności krawieckich dowiedzą się, jak taką kołderkę (pod warunkiem uzgodnienia jej ciężaru z terapeutą) uszyć samodzielnie. Ze względu na konieczność bardzo precyzyjnego odważania wypełnienia i wsypywania go do poszczególnych pikowanych kwadratów jest to jednak czynność wymagająca nieco pracy i doświadczenia z maszyną do szycia.

Do dyspozycji rodziców jest także inny serwis – https://senso-rex.com/pl/. Można tu nie tylko zamówić i kupić kołderki, ale także skontaktować się z terapeutami, którzy dbają nie tylko o jakość produktów dla dzieci i dorosłych, ale także o obsługę klienta.

Dla dzieci chorych

Kołderki obciążeniowe polecane są zwłaszcza dzieciom z zaburzeniami rozwoju psychofizycznego, takimi jak problemy z integracją sensoryczną, autyzm, ADHD czy zespół Aspergera. U takich dzieci kołdra obciążeniowa pozytywnie wpływa na receptory znajdujące się w mięśniach, więzadłach i ścięgnach. Pozwala im to lepiej reagować na bodźce płynące z otoczenia. Ponadto dzieci śpią pod taką kołderką spokojniej, nie wybudzają się niepotrzebnie, dzięki czemu są wyspane i w lepszej formie za dnia.

Dla dorosłych także

Osoby mające problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu również mogą pomyśleć o zakupie kołdry sensorycznej. Wielu ludzi jest w ogóle zdania, że "kołdra powinna swoje ważyć" – lubią oni czuć swoje przykrycie, gorzej śpi im się pod przykryciem zbyt lekkim, prawie niezauważalnym. Kołdra obciążeniowa jeszcze lepiej ich otuli oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa i komfortu przed zaśnięciem i w czasie snu. Zalecana jest także dorosłym cierpiącym na nerwicę lub depresję, a także pracującym w silnym stresie. Można z niej korzystać w nocy, ale i w dzień, jeśli chcemy sobie uciąć relaksacyjną drzemkę.

Estetyczne, można prać, ale lepiej czyścić

Kołderki obciążeniowe dla dzieci wykonywane są z tkanin z odpowiednimi wzorami – mogą to być np. rozmaite zwierzątka, pojazdy, kwiaty, serca lub piłki. Także dorośli mogą sobie wybrać materiał, z którego jest lub zostanie uszyta ich kołdra. Bawełna jest łatwa w praniu, ale ponieważ kołdra, zwłaszcza dla dorosłych, sporo waży, lepiej ją oddać do czyszczenia chemicznego. Kto wyprał, niech suszy raczej rozłożoną, a nie zwisającą, by pod wpływem ciężaru nie doszło do odkształceń.

Nie tylko kołdry

Warto dodać, że dla dzieci produkowane są także inne wyroby obciążeniowe. Są to specjalne kołnierze i kamizelki, dzięki którym terapię można kontynuować także w dzień, gdy dziecko jest aktywne. Do zabawy służą woreczki sensoryczne. Można też kupować specjalne poduszki.

Terapeutyczna kołderka dla malucha - dodano: 2017-11-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.