Jak myć zęby dziecka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak myć zęby dziecka

-

Ewa Czerchawska-Jarosz - stomatolog

Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Jak myć zęby dziecka
Kiedy jeszcze byłam w ciąży, bałam się, czy będę potrafiła wykąpać mojego maluszka. Wizje miałam straszne, że mały wyślizguje mi się z rąk, a ja o mały włos nie topię własnego dziecka. Okazało się, że świetnie sobie z tym radzę i że kąpiel to jedna z przyjemniejszych rzeczy w ogóle. Nie sądziłam wtedy jeszcze, że to wcale nie kąpiel noworodka, a mycie ząbków dwulatka okaże się dla młodej mamy największym wyzwaniem.

  1. Mycie zębów - zasady ogólne
  2. Szczoteczki do zębów dla dzieci
  3. Pasta do zębów dla dzieci
  4. Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?Mycie zębów - zasady ogólne


Zacznijmy od zasad ogólnych:
  • myjemy ząbki po każdym posiłku, najlepiej przez 3 minuty,
  • pamiętajmy o wszystkich powierzchniach, tj. żującej, wargowej, policzkowej i językowej,
  • na początku myjemy ząbki tylko szczoteczką i przegotowaną wodą.Szczoteczki do zębów dla dzieci


W sklepach mamy szeroki wybór szczoteczek w kształcie Kubusia Puchatka, Myszki Miki, samolotu, są też szczoteczki grające, elektryczne itp., zwróćmy jednak uwagę na to, aby szczoteczka miała małą główkę, miękkie włosie i dobrze wyprofilowany uchwyt.

Jeżeli chodzi o szczoteczki elektryczne, to są one może jakimś rozwiązaniem, jednak ja osobiście ich nie polecam. Dla dzieci szczoteczka elektryczna jest na pewno atrakcyjna, tylko proszę mieć na uwadze, że to, że szczoteczka sama się kręci, nie gwarantuje nam dokładniej umytych zębów.
Posługiwanie się taką szczoteczką wymaga naprawdę umiejętności i nie sądźmy, że małe dziecko porządnie wyszczotkuje nią zęby.


Pasta do zębów dla dzieci


Pastę do zębów kupujemy, kiedy dziecko potrafi już wypluwać. Wybieramy pasty specjalne do zębów mlecznych, mają one niższe stężenie fluoru. W zasadzie można stosować wszystkie, ale najlepiej wybrać pasty o smaku miętowym a nie owocowym, które są tak smaczne, że dzieci je od razu połykają.


Jak myć zęby dziecka - dodano: 2019-10-01

Avatar
Ewa Czerchawska-Jarosz - stomatolog

Prywatna Klinika MEDI CONCEPT, Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.