ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak odpowiednio wybrać wanienkę dla niemowlaka?

-
Jak odpowiednio wybrać wanienkę dla niemowlaka?
Dla każdego rodzica kąpiel malucha to niezwykle ważna czynność, która nie tylko pozwala zachować higienę, ale też pomaga dziecku oswoić się z otaczającym je światem. Bardzo ważne podczas kąpieli niemowlaka jest bezpieczeństwo, a także komfort podczas wykonywania wszystkich czynności, dlatego tak istotny jest wybór wanienki dla malucha. Czym się kierować przy zakupie?

Wanienka dla noworodka to jedno z podstawowych i niezbędnych akcesoriów, które powinno znaleźć się na liście zakupów dziecięcej wyprawki. Kąpanie dziecka w wanience ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo podczas kąpieli dzięki wkładkom antypoślizgowym i właściwemu wyprofilowaniu. Wanienka to też możliwość kąpania dziecka w dowolnym pomieszczeniu w domu, zarówno w pozycji leżącej, półleżącej oraz siedzącej, a także znaczna oszczędność miejsca, szczególnie w przypadku wanienek wielofunkcyjnych. Ceny wanienki do kąpieli dla niemowlaka wahają się w granicach od 50 do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest wanienka i jakie dodatkowe akcesoria posiada. Przy wyborze wanienki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: gdzie będziemy kąpać dziecko i ile tam jest miejsca, w jakiej pozycji będziemy kąpać maluszka (stojąc, klęcząc czy siedząc), gdzie wanienka będzie przechowywana (to pozwoli określić najlepszy rozmiar), czy będziemy zabierać ją w podróż, czy używać tylko stacjonarnie? Ważne jest też, jakim budżetem dysponują rodzice i czy potrzebują dodatkowego wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wanienki?


Aby mieć pewność, że uda się wybrać najlepszą wanienkę dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, od których zależy zadowolenie z produktu i jego niezawodność.

Po pierwsze, materiał. Na rynku istnieje wiele różnych tworzyw, z których wykonuje się wanienki. Do najlepszych produktów należą wanienki ceramiczne, są one nieco droższe od pozostałych, ale za to są bardzo odporne i wytrzymałe na uszkodzenia, wanienki emaliowane zapobiegają z kolei rdzewieniu materiału, a plastikowe charakteryzują się przystępną cenę i szeroką ofertą dodatków oraz kształtów wanienek. Bardzo przydatna dla rodziców będzie też dmuchana wanienka turystyczna doskonale nadająca się na wyjazdy z maluchem. Wybierając wanienkę warto też zwrócić uwagę, czy materiał, z którego jest wykonana jest bezpieczny i czy nie ma np. ostrych krawędzi.

Po drugie, wielkość. Wanienkę trzeba dostosować odpowiednio do warunków mieszkaniowych i potrzeb dziecka. Wybór odpowiedniego rozmiaru wanienki zależy od wielkości dziecka oraz czasu, przez jaki będziemy korzystać z wanienki. Zakup mniejszej wanienki to ryzyko, że dziecko dość szybko z niej wyrośnie. Najpopularniejszymi rozmiarami wanienek są: 86 i 102 cm, które zapewniają możliwość korzystania z wanienki przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. W sklepach znaleźć można również produkty w mniej standardowych rozmiarach, od 80 do 100 cm czy nieco większe np. 120 cm, które mogą służyć dziecku nawet do 16. miesiąca życia.

Trzecia istotna sprawa to wybór modelu i kształtu wanienki zgodnie z potrzebami rodziców i maluszka. Oprócz podstawowych modeli istnieją również wanienki wyposażone w dodatki: stojaki czy kąpielowe komody. Znaczną pomocą dla rodziców będą wanienki profilowane, które dzięki odpowiedniemu kształtowi zapewniają dziecku większe bezpieczeństwo przed zachłyśnięciem się wodą podczas kąpieli. Niektóre modele wanienek mają tzw. trzy punkty wspierające dziecko w wanience. Dzięki temu maluch nie wyślizgnie się. Popularne są również wanienki ze specjalnymi matami ułatwiającymi kąpiel bez zanurzania całego malucha w wodzie, termometrem, który pomoże określić odpowiednią temperaturę wody, miejscem na mydło i na myjkę czy uchwytem na prysznic. Przydatny będzie też zakorkowany odpływ, dzięki któremu opróżnianie wanny staje się znacznie prostsze. Niektóre wanienki mają też np. możliwość rozbudowywania o moduły (np. dodatkowe poziomy). Nowoczesne wanienki mogą być wielofunkcyjne i np. dodatkowo pełnić rolę przewijaka. Wanienki mogą się także różnić od siebie sposobem montażu: dostępne są wanienki na stojaku lub takie, które montuje się bezpośrednio na wannie.

Dodatkowe akcesoria


Jeśli już wybierzemy wanienkę warto dokupić do niej dodatkowe akcesoria, jak mata antypoślizgowa czy stojak (jeśli dany model wanienki nie został w niego wcześniej wyposażony), który umożliwi kapanie dziecka w wygodzie na poziomie, na którym nie sprawia to dyskomfortu rodzicom. Popularnością cieszą się także wanienki interaktywne, które w trakcie kąpieli bawią niemowlęta i stymulują ich zmysły. Dzięki interaktywnemu systemowi, maluchy skupiają się podczas kąpieli na zabawie, co znacznie ułatwia rodzicom umycie ich. W dziecięcej wyprawce kąpielowej nie powinno też zabraknąć ręczniczków, czapeczki kąpielowej, zabawek do kąpieli i pojemniczka na nie, ronda kąpielowego na główkę dziecka, które utrzyma szampon oraz wodę z dala od oczu i twarzy malucha, gąbeczki, najlepiej z hipoalergicznego, delikatnego materiału, dzięki czemu nie uczulają i nie podrażniają skóry maluchów, a także kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Przydatnym gadżetem zwłaszcza dla nieco większego dziecka będzie np. fotelik kąpielowy czy podnóżek antypoślizgowy.

Kolejna rzecz ważna przy wyborze wanienki to jej wygląd i kolor. Wanienka powinna być wesoła i przyciągać wzrok dziecka. Dzięki temu maluch będzie się chętniej kąpał. Przykładowo wanienki dla dzieci i niemowląt w sklepie eMAG dostępne są w pięknych, żywych kolorach np. emag.pl/tega-wanna-dziecieca-aqua-102cm-niebieska to wanienka w niebieskim, pastelowym kolorze z motywem zabawnych, kolorowych rybek.

Wybór wanienki dla dziecka należy bardzo dokładnie przemyśleć. Produkt powinien być praktyczny, wytrzymały i dobrej jakości, a także posiadać dodatkowe akcesoria ułatwiające i urozmaicające kąpiel. Ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, a także komfort, zarówno maluszka, jak i jego rodziców.

Jak odpowiednio wybrać wanienkę dla niemowlaka? - dodano: 2018-01-03

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.