Jak złożyć wniosek o 300+? Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak złożyć wniosek o 300+? Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną

-
Jak złożyć wniosek o 300+? Świadczenie z  programu Dobry Start na wyprawkę szkolną
300 PLN na pokrycie wydatków na szkolną wyprawkę. Rodzice od 1 lipca mogą składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start.

1 lipca rusza program Dobry Start, inaczej nazywany Wyprawka + lub po prostu 300 +. Wnioski można składać m.in. internetowo na rządowej platformie Emp@tia oraz przez systemy bankowe kilkunastu instytucji finansowych.

Uwaga! Dostępne są tylko te dwie metody składania wniosków. Wszystkie inne strony są próbą wyłudzenia danych.

Jak złożyć wniosek na wyprawkę szkolną Dobry Start?

Aby złożyć wniosek elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany zakłada się przez internet za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK.

Papierowy wniosek można złożyć w Ratuszu, urzędzie dzielnicy, albo ośrodku pomocy społecznej dopiero po 1 sierpnia. Po tym terminie będzie można go również wysłać pocztą.

Dla kogo program 300+ ?

W ramach programu Dobry start nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Nie jest istotna również ilość dzieci w rodzinie (jak w przypadku 500+). Wyprawka+, przysługuje na każde uczące się dziecko - wychowujące się w rodzinie, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Program obejmie dzieci uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, czas pobierania świadczenia można przedłużyć do 20. urodzin. Niepełnosprawni uczniowie będą mogli pobierać pieniądze aż do 24. roku życia.

Program nie obejmuje dzieci w zerówkach, niezależnie od tego czy są one zorganizowane w szkole czy jeszcze przedszkolu. Jak poinformowało ministerstwo, Dobry Start nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz dzieciom realizującym roczne przygotowania przedszkolne.

Kiedy będą wypłacane pieniądze?

Pieniądze będą wypłacane raz w roku. Pierwsze pieniądze mają być wypłacane w sierpniu, tak by rodzice zdążyli odebrać je przed pierwszymi szkolnymi zakupami. Faktyczna wypłata będzie jednak zależna od terminu złożenie wniosku.

Na co można wydać pieniądze?

Pieniądze z programu Dobry Start można wydać na zeszyty, książki, przybory szkolne, czyli na tzw. wyprawkę. Rodzice nie będą rozliczani z wydatków 300+. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze służyły innemu celowi.

Do kiedy można złożyć wniosek?

Im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej rodzina otrzyma świadczenie. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Wniosek należy bowiem złożyć do 30 listopada.Jak złożyć wniosek o 300+? Świadczenie z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną - dodano: 2018-07-03

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.