Syrop na kaszel - jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Syrop na kaszel - jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku?

-
Syrop na kaszel - jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku?
Kiedy u dziecka zaczyna się kaszel, rodzice chcą od razu podać mu jakieś lekarstwo. Jednak nie każdy rodzaj kaszlu wymaga zastosowania leku. Sprawdź więc, przy jakim rodzaju kaszlu należy podać syrop na kaszel, a kiedy lepiej się przed tym powstrzymać.

Jakie są rodzaje kaszlu i kiedy zastosować syrop na kaszel?


Jeśli mamy do czynienia z infekcją wirusową lub bakteryjną, możemy mówić o dwóch rodzajach kaszlu: suchym i mokrym. Do ich zwalczania stosować będziemy syrop na kaszel. Jeśli zaś dziecko nie ma typowych objawów przeziębienia czy grypy (nie towarzyszy im np. katar, ból gardła, gorączka itd.), to możemy podejrzewać, że podłożem kaszlu jest alergia lub np. choroba refluksowa żołądka. W przypadku alergii i refluksu podstawowymi lekami mającymi zmniejszyć obecność kaszlu będą leki przeciwhistaminowe oraz leki działające na układ pokarmowy.

Jak rozróżnić kaszel suchy i mokry?


Kaszel suchy

Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji. Spowodowany jest przez podrażnienie receptorów kaszlowych przez wirusy lub bakterie. Patogeny na tyle niszczą błonę śluzową wyściełającą drogi oddechowe, że powstają w niej ubytki, odsłaniając w ten sposób receptory kaszlowe. Wystarczy później mocniejszy podmuch mroźnego powietrza czy dym tytoniowy, by wywołać atak kaszlu. Ze względu na to, że kaszlowi suchemu nie towarzyszy wydzielina, którą należałoby odkrztusić, przy kaszlu suchym nie podaje się syropu na kaszel. Chyba, że staje się on na tyle uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Kaszel mokry

Najbardziej charakterystyczną cechą kaszlu mokrego jest towarzysząca mu wydzielina. Zbiera się ona w drogach oddechowych, z przyczepionymi do niej patogenami, a organizm, przy pomocy odruchu kaszlu, próbuje ją usunąć na zewnątrz. Jeśli bakterie i wirusy przyczepione do śluzu nie zostaną wydalone na czas, mogą zacząć kolonizować nie tylko górne ale i dolne drogi oddechowe. A to już grozi powikłaniami np. w postaci zapalenia oskrzeli czy płuc.

Syrop na kaszel – jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku, kiedy ma kaszel suchy?


Syrop na kaszel suchy powinien być podany dziecku wyłącznie wtedy, kiedy jest on długotrwały, męczący i uniemożliwia np. spokojny sen. W takim przypadku lekarz przepisuje zwykle syrop przeciwkaszlowy. Syrop przeciwkaszlowy powinien w swoim składzie posiadać takie substancje, które hamują odruch kaszlu. Mogą one działać zarówno miejscowo, jak i ośrodkowo. Do miejscowo działających substancji obecnych w syropach przeciwkaszlowych zalicza się przede wszystkim lewodropizynę. Z kolei substancjami działającymi ośrodkowo, czyli wpływającymi na prace mózgu, są butamirat, dekstrometrofan oraz kodeina. Tej ostatniej nie podaje się jednak małym dzieciom. Dopiero po ukończeniu 12. roku życia, można sięgnąć po lek z jej zawartością.

Syrop na kaszel – jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku, kiedy ma kaszel mokry?


Dzieci, zwłaszcza te małe, mają zwykle trudności z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w ich drogach oddechowych. Z tego też powodu tak szybko rozwija się u nich zapalenie oskrzeli i płuc. Dlatego też u każdego dziecka, które ma kłopot z samodzielnym wypluwaniem nadmiaru śluzu, powinno się stosować syrop na kaszel mokry. Jakie ważne zadania spełnia ten rodzaj leku? Przede wszystkim:
    1. Upłynnia wydzielinę, dzięki czemu jest ona łatwiejsza do usunięcia. Płynny śluz łatwiej odlepia się od ścianek gardła i przesuwa w drogach oddechowych. Dzięki temu można się szybciej pozbyć go z organizmu, a tym samym zahamować rozwój patogenów. Jeśli śluz pozostawałby gęsty, zalegałby w drogach oddechowych i przyczyniał się do rozwoju tam bakterii oraz wirusów.

    2. Pobudza ruch rzęsek. Działania patogenów sprawiają, że rzęski zostają uszkodzone, a ich ruch spowolniony. Uniemożliwia to sprawne przesuwanie się śluzu w drogach oddechowych. Biorąc pod uwagę, że sprawne rzęski poruszają się aż 1000 razy na minutę i potrafią usuwać szybko wydzielinę, do której przyczepia się aż 90% wszystkich bakterii i wirusów, można zrozumieć, jak bardzo istotne jest, aby przywrócić im tę sprawność. Dzięki podaniu odpowiedniego syropu na kaszel dla dzieci, możliwe jest znaczne przyspieszenie transportu wydzieliny, a tym samym przyczynienie się do procesu zdrowienia.

Syrop na kaszel mokry – jaki powinien mieć skład?


Aby syrop na kaszel mokry dla dzieci upłynniał wydzielinę oraz pobudzał ruch rzęsek, powinien mieć w swoim składzie ambroksol. A to z tego względu, że posiada on dodatkowe działanie przeciwzapalne, które jest niezwykle istotne podczas każdej infekcji. Podając tego typu lek wspomaga się organizm w walce z chorobą. Syrop, który ma w swoim składzie przede wszystkim ambroksol, ma też tę jedną ważną zaletę - oszczędza wątrobę dziecka. Inne syropy na kaszel mokry, które zawierają bromheksynę, zmuszają wątrobę do dodatkowej pracy, bo musi ona metabolizować tę substancję, aby uzyskać w finale ambroksol. Po co więc podawać dziecku jedną substancję, którą organizm musi zmienić na drugą, zabierając w ten sposób energię potrzebną na walkę z chorobą, skoro można od razu podać maluchowi ambroksol? Ambroksol ma też tę niewątpliwą zaletę, że zwiększa wchłanianie antybiotyku do wydzieliny oskrzelowej, co wspomaga proces zdrowienia organizmu.

Zadając sobie pytanie: syrop na kaszel – jaki wybrać i kiedy podać dziecku, rodzic musi przyznać, że niebagatelną rolę przy zakupie, będzie odgrywał także sam smak syropu. Jeśli dziecko ma go chętnie pić, co wpłynie na regularność zażywania leku, powinien być to smak słodki, najlepiej owocowy. Jednak, aby lek nie przyczyniał się do próchnicy u dziecka, nie powinien być słodzony cukrem. Nie powinien mieć też w swoim składzie alkoholu, co wydaje się sprawą oczywistą, jednak często zapomina się o niej analizując skład leku przy zakupie. Obecnie te trzy warunki spełnia Mucosolvan syrop dla dzieci o smaku owoców leśnych, nie zawiera cukru ani alkoholu. Dobrze też, aby syrop na kaszel dla dzieci, oprócz upłynniania wydzieliny, pomagał dziecku złagodzić ból gardła, który tak często towarzyszy infekcji. Dzięki temu dziecko również chętniej będzie sięgać po tego typu lek, co wspomoże walkę organizmu z patogenami.

Syrop na kaszel mokry – w jakich godzinach go podawać?


Ze względu na to, że syrop na kaszel mokry pobudza ruch rzęsek, a więc i odruch kaszlu, nie powinien być podawany później niż do godziny 16.00. Kiedy dziecko otrzyma go zbyt późno, wówczas może mieć problemy ze snem, bo będzie je wybudzał właśnie kaszel. Syrop na kaszel mokry dla dzieci podaje się zawsze według wskazań lekarza, przeważnie 2-3 razy dziennie. Jeśli jest to opcja dwa razy dziennie, najczęściej są to godziny 8.00 i 16.00. Jeżeli 3 razy dziennie, lek można podać np. w godzinach 8.00, 12.00 i 16.00.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Syrop na kaszelŹródła:
  • P. Albrecht, Czy i jak leczyć objawowo zakażenia dróg oddechowych, „Medycyna Rodzinna” 2004, nr 6, s. 268-277. Dostęp online 6 lutego 2019
  • https://www.czytelniamedyczna.pl/558,czy-i-jak-leczyc-objawowo-zakazenia-drog-oddechowych.html
  • B. Kalicki, L. Bartoszewicz, A. Jung, Zastosowanie mukolityków w leczeniu chorób układu oddechowego u dzieci, „Pediatria” 2010, nr 5/6, s. 775-779. Dostęp online 6 lutego 2019 https://www.standardy.pl/artykuly/pediatria/1
  • Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, praca zbiorowa, Lekarz POZ 2016, nr 4, s. 305-321. Dostęp online 6 lutego 2019
  • https://www.termedia.pl/Rekomendacje-postepowania-diagnostyczno-terapeutycznego-w-kaszlu-u-dzieci-dla-lekarzy-POZ,98,28953,1,0.html


Syrop na kaszel - jaki wybrać i kiedy podawać go dziecku? - dodano: 2019-02-11

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.