ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Sucha skóra głowy u dziecka - jak temu zapobiec?

-
Sucha skóra głowy u dziecka - jak temu zapobiec?
Problem suchej skóry głowy u małego dziecka wiąże się przede wszystkim z inną budową samej skóry, która nie jest jeszcze w pełni wykształcona i tym samym jest podatna na intensywne działanie zewnętrznych bodźców. Bardzo ważne jest, aby rodzice odpowiednio pielęgnowali maluszka i wybierali specjalistyczne preparaty dermatologiczne, dedykowane niemowlętom i nieco starszym maluchom.


  1. Dlaczego dziecko ma suchą skórę głowy?
  2. Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy u dziecka?
  3. Pielęgnacja wrażliwej skóry malucha – jak przeciwdziałać suchości skóry?


Dlaczego dziecko ma suchą skórę głowy?


Jak czytamy w publikacji autorstwa Sharon Trotter poświęconej pielęgnacji skóry niemowlaka:

- Naskórek lub zewnętrzna warstwa skóry składa się z czterech warstw: warstwy rogowej (martwej) i trzech warstw żywych - warstwy ziarnistej, warstwy kolczystej i warstwy podstawnej. U donoszonego noworodka warstwa rogowa jest zbudowana z 10–20 mikroskopijnych warstw podobnych do tych widzianych u osoby dorosłej. U wcześniaka liczba tych warstw zmniejsza się do 2–3.

Na dodatek skóra małego dziecka ma początkowo zasadowy odczyn, który z upływem kilku dni, w wyniku ekspozycji na działanie powietrza, zmienia się w kwaśny o pH wynoszącym 4,95. Nic zatem dziwnego, że skóra dziecka jest tak bardzo delikatna i bardzo szybko ulega podrażnieniu. W pierwszych dniach życia skóra malucha ma tendencję do łuszczenia się, ponieważ w ten sposób przystosowuje się do życia poza ciałem matki. Intensywne łuszczenie może się utrzymać nawet do końca drugiego miesiąca. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się dłużej i nie pomagają żadne środki dermatologiczne możliwe, że dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry i wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Do najczęstszych przyczyn występowania suchej skóry głowy u dziecka należy codzienne nadużywanie szamponów, ponieważ gruczoły łojowe nie radzą sobie z produkcją naturalnego sebum i zaczynają je wytwarzać w nadmiernej ilości. Taką destrukcję bariery skórnej określa się mianem delipidyzacji wywołanej przez używanie detergentów. Do przyczyn suchości głowy zalicza się także choroby alergiczne (zwłaszcza uczulenia na białko krowie), łuszczyce oraz łojotokowe zapalenie głowy, co zalicza się do zapalnej reakcji immunologicznej organizmu.

Sucha skóra głowy u dziecka może wiązać się także z obecnością ciemieniuchy, czyli pojawieniem się zrogowaciałego naskórka przypominającego białą lub lekko żółtą łuskę. Co prawda nie boli ani nie swędzi, jednak wygląda nieestetycznie. W takim przypadku niezbędne okaże się zastosowanie specjalnego dermatologicznego żelu na ciemieniuchę zawierającego prebiotyki wspomagające budowę mikroflory bakteryjnej, dzięki czemu wzmocni się u dziecka odporność na podrażnienia skóry. Ciemieniucha, podobnie jak sucha skóra głowy, nie wiąże się z brakiem higieny, lecz z nadmierną pracą niewykształconych w pełni gruczołów łojowych i nadużywaniem agresywnych szamponów u niemowląt i małych dzieci.


Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy u dziecka?


Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się suchej skóry głowy u dziecka jest zmiana nawyków higienicznych. Należy bezwzględnie zrezygnować z wszelkich drażniących produktów myjących oraz zbyt długiej kąpieli, ponieważ przyśpiesza to utratę wilgoci skóry malucha. Zamiast zwykłych kosmetyków dla niemowląt i dzieci od pierwszego dnia życia lepiej sięgnąć po hipoalergiczne, przebadane przed dermatologa specjalne emolienty, czyli preparaty dermokosmetyczne dedykowane wysuszonej skórze. Zmiękczają skórę, łagodzą suchość i łuszczenie się, a także wykazują działanie lecznicze w przypadku kontaktowego zapalenia skóry. Jak czytamy na stronie Emolium w poradniku dotyczącym pielęgnacji skóry niemowlęcia:

- Po kąpieli ważna jest pielęgnacja nawilżająca, w celu zapobiegania utraty wody w naskórku. Świetnie sprawdzają się emolienty, których użycie zaleca się minimum 2 razy w tygodniu, aby utrzymać naturalną barierę ochronną skóry.

Taka emulsja do suchej skóry składa się ze specjalnego kompleksu NMF, aminokwasów, hialuronu sodu, phytantriolu oraz trójglicerydów oleju z kukurydzy, które mają za zadanie ograniczyć utratę wody z naskórka, zmniejszyć uczucie świądu towarzyszące suchej skórze głowy oraz zapewnić intensywne, wielokierunkowe nawilżenie oraz natłuszczenie główki malucha. Głównym składnikiem są humekanty, czyli składniki zatrzymujące wodę w głębokiej warstwie rogowej skóry, zatrzymujące również efekt łuszczenia się skóry (co jest szczególne ważne u dzieci cierpiących na ciemieniuchę). Dobrą emulsje do suchej skóry głowy, np. marki Emolium można kupić w aptekach i drogeriach z działem dermokosmetyków. Cena za 100 ml opakowanie wynosi ok. 23 zł.

Do kąpieli należy używać ciepłej wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Delikatnie zanurzone dziecko obywamy woda z dodatkiem emolientów - staramy się nie pocierać skóry (ani głowy ani reszty ciała), ponieważ możemy w ten sposób łatwo podrażnić i uszkodzić naskórek. Kąpiel niemowlaka powinna przebiegać spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Po zakończeniu mycia obwijamy maluszka w ciepły, bawełniany ręcznik i delikatnie dotykamy jego ciała osuszając je ręcznikiem. Po kąpieli można użyć specjalnej emulsji do ciała lub oliwki dla dzieci i niemowląt od pierwszego dnia życia. Jest to rekomendowane w przypadku, jeśli maluszek cierpi na suchość skóry. Według badań opublikowanych przez dermatologa, Dr Marka Duffilla:

- Minimalna ilość emolientu okluzyjnego wynosi 250 g (lub ml) na tydzień stosowania. Częstotliwość nakładania zależy od tego, jak sucha jest skóra: bardzo sucha skóra może korzystać z tłustego emolientu co kilka godzin, ale lekko sucha skóra może potrzebować tylko lekkiego balsamu na noc.

Niemowlę jest bardzo wrażliwe na dotyk, dlatego ubierajmy je zawsze w miłe dla skóry ubranka z certyfikowanych tkanin. Ta sama zasada dotyczy również pościeli, kocyków oraz chust do noszenia.


Pielęgnacja wrażliwej skóry malucha – jak przeciwdziałać suchości skóry?


Oprócz zmiany nawyków higienicznych należy zwrócić uwagę na temperaturę pokoju, w jakim przebywa dziecko. Zbyt suche powietrze może nasilić objawy suchości, dlatego należy często wietrzyć mieszkanie i utrzymywać stała temperaturę ok. 21 stopni przy jednoczesnym nawilżaniu powietrza (za pomocą specjalnych urządzeń lub przez zwykłe położenie wilgotnych ręczników na ciepły grzejnik).

W przypadku suchej skóry u małych dzieci bardzo ważna jest również kwestia ubranek: zarówno ubranka, jak i różne dodatki, takie jak czapeczki, rękawiczki itp. powinny być wykonane z czystej, certyfikowanej bawełny, która pozwala skórze dobrze oddychać, dzięki czemu maluch się nie poci. Nie wolno też przegrzewać niemowlaka – zbyt gruba warstwa sprawi, że maluch będzie miał problemy z regulacją temperatury ciała. Dodatkowo garderoba powinna być prana w delikatnych proszkach, najlepiej bez płynów zmiękczających, które mogą podrażnić skórę.

Pod żadnym pozorem do pielęgnacji ciała niemowlaka nie wolno używać zwykłego mydła! Nawet jeśli skóra uspokoiła się i jej poziom nawilżenia wrócił do równowagi, to powrót do tradycyjnych środków myjących może ponownie zaburzyć pracę skóry. Najgorszym jednak rozwiązaniem jest sięgnięcie po mydło, które ma silne właściwości wysuszające.

Ulgę suchej skórze mogą przynieść również kąpiele w ciepłym mleku, ponieważ zawarty w nim hydrokwas oraz kwas mlekowy złuszczają naskórek, a kwasy tłuszczowe (oleinowy, arachidowy oraz linolowy) odżywiają i przyśpieszają regenerację. Zasada jest prosta: im bardziej tłuste mleko, tym więcej ma substancji odżywczych.

Drażniące mogą się okazać kosmetyki zawierające parafinę, dlatego lepiej ich unikać. Jeśli prócz suchej skóry głowy dziecku nic nie jest, ma zdrową, gładką i mięciutką skórę, to nie ma potrzeby stosowania balsamów lub kremów nawilżających, wystarczy masaż przy użyciu naturalnych olejków, np. migdałowego, malinowego lub arganowego.

Odpowiednia pielęgnacja głowy małego dziecka pomoże zredukować problem z suchością i podrażnieniami. Bardzo pomocne są tu emolienty oraz dbanie o odpowiedni ubiór niemowlaka. Jeśli jednak mimo stosowania powyższych porad u maluszka nadal występuje problem suchej, łuszczącej się skóry głowy, wówczas niezwłocznie należy się zgłosić do pediatry lub dziecięcego dermatologa.


Źródła:
  • Skóra na Twojej głowie jest zbyt sucha? Przyczyn jest wiele, dostęp online: https://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/skora/news-skora-na-twojej-glowie-jest-zbyt-sucha-przyczyn-jest-wiele,nId,2514189
  • Sucha skóra głowy u niemowlaka, dostęp online: https://hipp.pl/forum/pielegnacja-f32/sucha-skora-g-owy-u-niemowlaka-t61859.html
  • Sharon Trotter, Pielęgnacja skóry noworodka, dostęp online: https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdf
  • Pielęgnacja skóry niemowlaka, dostęp online: https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/skora-dziecka/pielegnacja-skory-niemowlecia/
  • Zalecenia pielęgniarskie pielęgnacji noworodka, dostęp online: https://www.su.krakow.pl/system/files/24493/a4fae9aa55.pdf?1528870148
  • Mark Duffill, Emollients and moisturisers, dostęp online: https://www.dermnetnz.org/topics/emollients-and-moisturisers/


Sucha skóra głowy u dziecka - jak temu zapobiec? - dodano: 2019-02-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.