ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Doula i położna. Ile kosztują ich usługi?

-
Doula i położna. Ile kosztują ich usługi?
Mimo że urodzenie dziecka jest wspaniałą chwilą, każda kobieta przeżywa ten moment na swój sposób, a wsparcie psychiczne i fizyczne w okresie ciąży czy porodu jest dla przyszłej mamy bardzo cenne. Współcześnie specjalistkami w tej materii są położna lub doula. Czy warto skorzystać z ich dodatkowej pomocy? Ile kosztuje wynajęcie położnej lub douli?

Usługi osób, które wspierają kobiety w okresie okołoporodowym, są coraz popularniejsze. Mają one do wyboru położną lub doulę. Wybór konkretnej osoby zależy najczęściej od indywidualnych oczekiwań przyszłej mamy, jak i kosztów związanych z wynajęciem profesjonalnej pomocy.

Doula czy położna – którą wybrać?


Jeszcze do niedawna opłacenie indywidualnej opieki położnej wśród kobiet w ciąży było najczęściej stosowaną praktyką. Odkąd szpitale stały się bardziej otwarte na porody w towarzystwie bliskich osób, pojawił się nowy trend z zachodu w - zawód douli. Obie profesje różni zakres kompetencji i zadań wobec kobiety w ciąży. Położna ma wykształcenie medyczne, dlatego jej opieka polega na monitorowaniu parametrów zdrowotnych czy zlecaniu badań. Może wspierać również psychicznie, jednak jej głównym zadaniem jest kontrola przebiegu porodu czy edukacja laktacyjna. Doule z kolei świadczą usługi niemedyczne. Są asystentkami kobiety w czasie ciąży i porodu (według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). Oferują wsparcie fizyczne, jednak najważniejsze jest ich doradztwo emocjonalne. W okresie okołoporodowym taka osoba doradza, pociesza i spełnia życzenia przyszłej mamy. Dba o komfort psychiczny rodzącej, pomaga lepiej radzić sobie ze skurczami. Jej wsparcie często pomaga skrócić czas porodu i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z laktacją. Usługi douli są szczególnie ważne, gdy kobieta nie może liczyć na pomoc bliskich. W takiej sytuacji osoba do pomocy zapobiega poczuciu samotności, a nawet depresji poporodowej.

Ile kosztuje indywidualna położna, a ile doula?


Wzrastająca popularność usług indywidualnej położnej czy douli oznacza, że zarówno wsparcie medyczne, jak i psychiczne jest równie ważne dla kobiet w ciąży. Mimo że ich pomoc wiąże się z dodatkowym kosztem, wiele przyszłych mam decyduje się na takie rozwiązanie.

Ile kosztują usługi położnej i douli? Nie ma jednej, określonej kwoty. Zależy ona od bardzo wielu czynników, takich jak:
  • wielkość miasta,
  • doświadczenie oraz kompetencje położnej i douli,
  • zakres konkretnych usług (wizyty przed porodem, opieka przy porodzie, wsparcie poporodowe).

Stawki są więc bardzo zróżnicowane. W mniejszej miejscowości położnej może wystarczyć nawet 200-300 zł. W największych miastach lub przy dobrze wyszkolonej osobie kwoty sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Zakres usług położnej to zazwyczaj dyspozycyjność kilka tygodni przed porodem oraz wsparcie matki i dziecka w pierwszych dniach życia lub nieco dłużej.

W przypadku douli zakres usług jest bardziej zróżnicowany. Podstawowa pomoc obejmująca spotkania przed porodem, opiekę w trakcie porodu i wizytę po porodzie w dużym mieście kosztuje około 1000-1500 zł. Doule w swojej ofercie mają też usługi z zakresu podstawowej szkoły rodzenia (około 400-600 zł), konsultacje laktacyjne (około 100-150 zł), naukę masażu dziecięcego Shantali (około 150-500 zł, w zależności od liczby spotkań) czy warsztaty z chustowania dziecka (około 150-200 zł).

Jak sfinansować usługi położnej i douli?


Wydatek związany z wynajęciem indywidualnej położnej czy douli nie jest mały, ale za to jednorazowy. Dodatkowe wsparcie w okresie okołoporodowym niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego inwestując w nie, dba się o komfort oraz bezpieczeństwo młodej mamy i dziecka. Obecnie nie ma specjalnego programu dofinansowania na tego typu usługi, dlatego trzeba je opłacić z własnych środków. Taki jednorazowy wydatek można pokryć na przykład z darmowej chwilówki – szybkiej pożyczki bez wysokich dodatkowych kosztów. Przy wyborze wsparcia finansowego tego rodzaju warto jednak sprawdzić różne oferty. Wyborze najlepszej z pewnością pomoże porównywarka, w której znajdziemy zestawienie ofert nawet kilkudziesięciu firm pożyczkowych. Przykładowo korzystając ze strony https://lowcachwilowek.pl/ można bezproblemowo i szybko odnaleźć propozycję o najkorzystniejszych warunkach spełniającą nasze indywidualne oczekiwania. Zapoznanie się z wieloma ofertami zdecydowanie ułatwia znalezienie pożyczki, która nie obciąży zanadto domowego budżetu.

Doula


Doula i położna. Ile kosztują ich usługi? - dodano: 2019-06-11

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.