
Zastanawiasz się, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie z obawy o to, by nie zrobić krzywdy takiemu maluszkowi. Wystarczy jednak zastosować się do kilku ważnych zasad:
1. Z pozycji na boku
Podnoszenie noworodka z pozycji na boku jest bezpieczną metodą. Jedną rękę musisz wsunąć pod tułów i nóżki – tak, aby cała znalazła się pod ciałem malucha. Dłonią podtrzymuj główkę dziecka. Unieś noworodka powoli – bokiem do podłoża.
2. Z pozycji na plecach
Podnoszenie noworodka leżącego na plecach także jest możliwe. Wystarczy, że wsuniesz całą rękę pod ciało dziecka – tak, by pupa malucha znalazła się na dłoni. Głowę oprzyj na zgięciu łokciowym. Kręgosłup powinien być oparty o przedramię drugiej ręki.
3. Z pozycji na brzuchu
Jeżeli niemowlę leży na brzuchu, możesz podnieść go na dwa sposoby:
- przekręcając na bok, a następnie wziąć go z pozycji na boku,
- w pozycji "na samolot" – jedną rękę wsuń pod brzuch malucha od strony głowy, a drugą od strony pupy; głowa powinna opierać się na dłoni, a ręce i nogi mogą zwisać.
Jak podnosić niemowlę bezpiecznie?
Nie tylko sama pozycja podnoszenia noworodka jest ważna. Istotną rolę odgrywa to, w jaki sposób się to odbywa. Warto zatem dostosować się do poniższych wskazówek.
- Podejdź do dziecka spokojnie
Pokaż się niemowlęciu, ponieważ podnoszenie z zaskoczenia może być dla niego bardzo stresującym przeżyciem. Pokazując się, pozwalasz jednocześnie maluchowi przygotować się do bezpośredniego kontaktu.
- Nawiąż kontakt werbalny
Zanim podniesiesz niemowlę, warto nawiązać z dzieckiem kontakt werbalny. Odezwij się do niego czułym głosem. Możesz opowiadać, co robisz i co będzie się z nim działo. Twój głos będzie działał na maluszka uspokajająco.
- Nie wykonuj gwałtownych ruchów
Niezależnie od tego, jak będziesz podnosić dziecko, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Podnoś malucha spokojnie i bardzo powoli. Dzięki temu unikniesz tzw. odruchu moro, który jest naturalną reakcją na niespodziewaną zmianę pozycji.
- Podtrzymuj głowę
Mięśnie noworodka są bardzo słabe, dlatego w pierwszych tygodniach życia trzeba uważać na głowę. Przy podnoszeniu malucha koniecznością jest jej podtrzymywanie – tak, aby nie leciała do tyłu. To naturalny odruch – nie tylko za sprawą niewyćwiczonych mięśni, ale także z powodu tego, iż jest cięższa i większą od reszty ciała.
Podnoszenie niemowlaka bez konieczności podtrzymywania głowy będzie możliwe po 3-4 miesiącu. Wiele jednak zależy od indywidualnego rozwoju oraz od tego, jak często i intensywnie maluch ćwiczył mięśnie, np. w pozycji leżącej na brzuchu.
Teraz już wiesz, jak podnosić noworodka z łóżeczka. Możesz więc bez obaw wziąć go na ręce i tulić. Nie musisz przy tym martwić się, że dziecko przyzwyczai się do noszenia w taki sposób. Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie należy tego odmawiać maluchowi.
Podnoszenie niemowlęcia pod pachy – kiedy jest to możliwe?
Czy podnoszenie niemowlęcia pod pachy jest możliwe? Tak, ale… dotyczy to wyłącznie starszych dzieci. Warto bowiem pamiętać, że naturalną pozycją malucha jest pozycja embrionalna. Podnoszenie niemowlęcia w pionie przyczyni się do nienaturalnego odgięcia kręgosłupa. Dlatego nie należy chwytać dziecka pod pachy – tak, by jego ręce i nogi swobodnie zwisały. Skutkuje to bowiem napięciem w jego ciele.
Specjaliści mówią, że najlepszą i najbardziej bezpieczną metodą podnoszenia noworodka i niemowlęcia jest pozycja na boku (tzn. bokiem do podłoża). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby głowa i pupa były podnoszone jednocześnie – zapobiega to wspomnianemu wyżej odruchowi moro.
3 sposoby na podnoszenie noworodka. Zobacz, o czym musisz pamiętać - dodano: 2019-07-16