ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

3 sposoby na podnoszenie noworodka. Zobacz, o czym musisz pamiętać

-
3 sposoby na podnoszenie noworodka. Zobacz, o czym musisz pamiętać
Delikatne i niestabilne jeszcze ciało noworodka wymaga szczególnego traktowania, dlatego też wiele osób ma obawy przed podnoszeniem takiego maluszka. Warto zatem poznać kilka sposobów, dzięki którym wzięcie dziecka na ręce przestanie wiązać się ze strachem i jakimikolwiek obawamiZastanawiasz się, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie z obawy o to, by nie zrobić krzywdy takiemu maluszkowi. Wystarczy jednak zastosować się do kilku ważnych zasad:

1. Z pozycji na boku


Podnoszenie noworodka z pozycji na boku jest bezpieczną metodą. Jedną rękę musisz wsunąć pod tułów i nóżki – tak, aby cała znalazła się pod ciałem malucha. Dłonią podtrzymuj główkę dziecka. Unieś noworodka powoli – bokiem do podłoża.

2. Z pozycji na plecach


Podnoszenie noworodka leżącego na plecach także jest możliwe. Wystarczy, że wsuniesz całą rękę pod ciało dziecka – tak, by pupa malucha znalazła się na dłoni. Głowę oprzyj na zgięciu łokciowym. Kręgosłup powinien być oparty o przedramię drugiej ręki.

3. Z pozycji na brzuchu


Jeżeli niemowlę leży na brzuchu, możesz podnieść go na dwa sposoby:
  • przekręcając na bok, a następnie wziąć go z pozycji na boku,
  • w pozycji "na samolot" – jedną rękę wsuń pod brzuch malucha od strony głowy, a drugą od strony pupy; głowa powinna opierać się na dłoni, a ręce i nogi mogą zwisać.


Jak podnosić niemowlę bezpiecznie?


Nie tylko sama pozycja podnoszenia noworodka jest ważna. Istotną rolę odgrywa to, w jaki sposób się to odbywa. Warto zatem dostosować się do poniższych wskazówek.
  • Podejdź do dziecka spokojnie

Pokaż się niemowlęciu, ponieważ podnoszenie z zaskoczenia może być dla niego bardzo stresującym przeżyciem. Pokazując się, pozwalasz jednocześnie maluchowi przygotować się do bezpośredniego kontaktu.

  • Nawiąż kontakt werbalny

Zanim podniesiesz niemowlę, warto nawiązać z dzieckiem kontakt werbalny. Odezwij się do niego czułym głosem. Możesz opowiadać, co robisz i co będzie się z nim działo. Twój głos będzie działał na maluszka uspokajająco.

  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów

Niezależnie od tego, jak będziesz podnosić dziecko, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Podnoś malucha spokojnie i bardzo powoli. Dzięki temu unikniesz tzw. odruchu moro, który jest naturalną reakcją na niespodziewaną zmianę pozycji.

  • Podtrzymuj głowę

Mięśnie noworodka są bardzo słabe, dlatego w pierwszych tygodniach życia trzeba uważać na głowę. Przy podnoszeniu malucha koniecznością jest jej podtrzymywanie – tak, aby nie leciała do tyłu. To naturalny odruch – nie tylko za sprawą niewyćwiczonych mięśni, ale także z powodu tego, iż jest cięższa i większą od reszty ciała.

Podnoszenie niemowlaka bez konieczności podtrzymywania głowy będzie możliwe po 3-4 miesiącu. Wiele jednak zależy od indywidualnego rozwoju oraz od tego, jak często i intensywnie maluch ćwiczył mięśnie, np. w pozycji leżącej na brzuchu.

Teraz już wiesz, jak podnosić noworodka z łóżeczka. Możesz więc bez obaw wziąć go na ręce i tulić. Nie musisz przy tym martwić się, że dziecko przyzwyczai się do noszenia w taki sposób. Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie należy tego odmawiać maluchowi.

Podnoszenie niemowlęcia pod pachy – kiedy jest to możliwe?


Czy podnoszenie niemowlęcia pod pachy jest możliwe? Tak, ale… dotyczy to wyłącznie starszych dzieci. Warto bowiem pamiętać, że naturalną pozycją malucha jest pozycja embrionalna. Podnoszenie niemowlęcia w pionie przyczyni się do nienaturalnego odgięcia kręgosłupa. Dlatego nie należy chwytać dziecka pod pachy – tak, by jego ręce i nogi swobodnie zwisały. Skutkuje to bowiem napięciem w jego ciele.

Specjaliści mówią, że najlepszą i najbardziej bezpieczną metodą podnoszenia noworodka i niemowlęcia jest pozycja na boku (tzn. bokiem do podłoża). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby głowa i pupa były podnoszone jednocześnie – zapobiega to wspomnianemu wyżej odruchowi moro.


3 sposoby na podnoszenie noworodka. Zobacz, o czym musisz pamiętać - dodano: 2019-07-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.