ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czym wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka?

-
Czym wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka?
Zmiany skórne w okolicy pieluszkowej powodują u niemowlaka duży dyskomfort. U małych dzieci noszących pieluszki zaczerwienienia skóry i powstające na niej wykwity to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych. Maluchy, które przez dłuższy czas noszą mokrą pieluchę są bardziej narażone na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry. Jak leczyć te nieprzyjemne dolegliwości u niemowlaka i jak im zapobiegać?

Pieluszkowe zapalenie skóry - czym się charakteryzuje i jak je rozpoznać?


Odparzenia pieluszkowe występują przeważnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Powodują je różne czynniki, ale zmiany skórne przy pieluszkowym zapaleniu skóry https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/ lokalizują się zawsze w tym samym obszarze. Zaczerwienienie, krostki i podrażnienie widoczne jest na fragmentach ciała zakrytych przez pieluszkę. Maluszek ma odparzone pośladki, podbrzusze, narządy płciowe oraz górną część ud. Zmiany skórne nie pojawiają się natomiast w fałdach skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry może rozwinąć się na skutek podrażnienia przez noszenie pieluszki. Może mieć też postać alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. U niektórych dzieci rozwija się tzw. wtórne pieluszkowe zapalenie skóry związane z innymi chorobami skórnymi, a nasilone przez noszenie pieluch.
Charakterystyczne dla pieluszkowego zapalenia skóry są rumień, obrzęk okolicy okołopieluszkowej oraz zmiany wypryskowe. W zależności od przyczyny choroby mogą pojawić się też krostki i sączące się wykwity skórne. Przy zakażeniu bakteryjnym pojawiają się pęcherze oraz powierzchowne nadżerki pokryte żółtymi strupami.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry


Za odparzenia pieluszkowe u niemowlaków winę ponoszą głównie pieluszki. Wilgotny pampers stykający się ze skórą zaburza funkcje ochronne naskórka i powoduje jego macerację. Dodatkowo na rozwój pieluszkowego zapalenia skóry mają wpływ czynniki chemiczne, czyli substancje zawarte w moczu i kale (amoniak, ureaza, proteazy i lipazy) https://www.kiedymamaniespi.pl/2019/05/pieluszkowe-zapalenie-skory-przyczyny-objawy-i-leczenie.html. Na rozwój odparzeń pieluszkowych bardziej narażone są maluchy przyjmujące antybiotyki, cierpiące na przewlekłe biegunki oraz inne dermatozy i dzieci karmione sztucznie. Czynnikami drażniącymi delikatną niemowlęcą skórę mogą być substancje zawarte w samych pieluchach lub kosmetykach pielęgnacyjnych. Podrażnienia mogą wywołać zapachowe płyny do mycia i wilgotne chusteczki.

Pieluszkowe zapalenie skóry występuje najczęściej na skutek podrażnienia naskórka. Choroba rozwija się u maluszków między 7. a 12. miesiącem życia i pojawia się niezależnie od płci. Do powstania stanu chorobowego przyczynia się zwiększona wilgotność i ocieplenie okolicy pieluszkowej. Czynniki te zmniejszają odporność warstwy rogowej, a przez osłabioną barierę naskórkową przenikają do głębszych warstw naskórka wszystkie drażniące substancje. Pocierana przez pieluszkę skóra uszkadza się, co tylko ułatwia wnikanie w nią drobnoustrojów (drożdżaków, bakterii). Cieńszy dziecięcy naskórek, zwiększona potliwość oraz częste oddawanie moczu (ponad 20 razy dziennie) powodują, że u niemowlaków tak często dochodzi do odparzeń oraz pieluszkowego zapalenia skóry.

Jak wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry


Pieluszkowe zapalenie skóry i leczenie


Leczenie rozpoczyna się od zmiany produktów kosmetycznych, które do tej pory stosowaliśmy do pielęgnacji malucha. Przyczyną zmian skórnych może być reakcja alergiczna na pieluchy lub kosmetyki używane do mycia dziecka. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry rezygnujemy z mokrych chusteczek, a pupę niemowlaka przemywamy ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego hipoalergicznego płynu dla dzieci. Jak najczęściej wietrzymy też pupę malucha, pozwalając mu pochodzić bez pieluchy. Pampersa zmieniamy co 2-3h oraz od razu po zrobieniu przez dziecko kupy. Wystrzegamy się pokusy, żeby zamienić pieluchy jednorazowe, na ich wielorazowe odpowiedniki. W przypadku leczenia PZS okolica pieluszkowa musi pozostawać jak najsuchsza. A to mogą zapewnić tylko wysokochłonne pieluchy jednorazowe.

Pieluszkowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stosowania środków aptecznych. Czym je leczyć? Wszystko zależy od przyczyny, która wywołała chorobę. W przypadku lekkich zmian skórnych stosujemy np. Sudocrem dla niemowląt https://sudocrempolska.pl/. Kosmetyk zawiera m.in. cynk działający osuszająco i przeciwbakteryjnie. Preparat powstrzymuje dalszy rozwój choroby i namnażanie się drobnoustrojów. Przy PZS o łagodnym nasileniu możemy zastosować 2% roztwór wodnej pioktaniny o działaniu przeciwzapalnym, osuszającym, ściągającym, przeciwdrożdżakowym i przeciwbakteryjnym. Do leczenia zmian średnio-ciężkich stosuje się łagodne maści sterydowe (1% hydrokortyzon) od 2 do 7 dni. Jeśli PZS wywołane jest zakażeniem drożdżakowym, a dokładnie Candida albicans, okolice okołopieluszkowe smarujemy lekiem przeciwdrożdżakowym (nystatyna, klotrimazol, mikonazol, ketokonazol). Przy stwierdzeniu wtórnego nadkażenia bakteryjnego lekarz może zalecić stosowanie miejscowych antybiotyków, takich jak maści z mupirocyną, maści neomycynowej i gentamycynowej. W cięższych przypadkach choroby można rozważyć zastosowanie inhibitorów kalcyneuryny, które jednak nie są zarejestrowane jako środki dla dzieci poniżej 2. roku życia.

Do leczenia PZS nie stosujemy zasypek z talkiem, preparatów zawierających kwas borny (ze względu na ryzyko toksyczności) czy barwniki anilinowe.

Pomocne w leczeniu zmian skórnych mogą okazać się kąpiele ściągające w roztworze taniny, kory dębu lub esencji herbacianej. Jeśli PZS ma postać łuszczycy okolicy pieluszkowej zaleca się też używanie maści dziegciowych.

Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry


Zapobieganie niemowlęcym odparzeniom polega przede wszystkim na starannej i delikatnej pielęgnacji. Już przy łagodnym zaczerwienieniu okolicy okołopieluszkowej, zastosujmy Sudocrem dla dzieci. Do codziennej pielęgnacji używajmy wyrobu medycznego Sudocrem care&protect, który chroni delikatny naskórek przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, zabezpiecza przed zakażeniami i odżywia skórę.

Jeśli chcemy dobrze zadbać o pupę naszego maluszka, używajmy delikatnych preparatów do mycia oraz mokrych chusteczek bez dodatku alkoholu. Wybierajmy też jak najbardziej chłonne pieluchy jednorazowe i jak najczęściej pozwalajmy dziecku chodzić bez pieluszki. Niemowlaka przewijajmy co 3-4 h oraz od razu, kiedy zrobi kupę. Szczególnie w upalne dni sprawdzajmy, czy w okolicy okołopieluszkowej nie powstają u dziecka odparzenia. Jeśli zauważymy zmiany skórne, od razu zastosujmy Sudocrem dla niemowląt na odparzenia.

Ten krem leczniczy przyda nam się jednak nie tylko do leczenia pieluszkowych zmian skórnych https://swidnica24.pl/2019/04/sudocrem-krem-nie-tylko-na-odparzenia/. Jako produkt hipoalergiczny może być stosowany i u dzieci, i u osób skłonnych do alergii. Możemy używać go w leczeniu i profilaktyce zapalenia skóry, a także u chorych z odleżynami. Sudocrem ma też inne zastosowanie. Jako środek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, zmian ospowych i zejściowej formie opryszczki. Preparat łagodzi też podrażnienia po depilacji, odczyny po ukąszeniu kleszczy, a także łagodne odmrożenia.

Krem Sudocrem działa też na oparzenia, o czym mogliśmy nie wiedzieć. Ma właściwości łagodzące i przeciwbólowe, dlatego dobrze sprawdza się przy oparzeniach słonecznych. Warto więc zapakować go do kosmetyczki na rodzinny urlop. Cienką warstwę kremu możemy nałożyć na twarz lub większe fragmenty skóry podrażnione słońcem. Sudocrem zawiera benzoesan benzylu oraz cynamonian benzylu, które działają leczniczo i zwiększają przyrost naskórka w uszkodzonych miejscach. Dlatego kosmetyk stosujemy do łagodzenia lekkich oparzeń. Lanolina obecna w kremie utrzymuje prawidłową wilgotność skóry, przez co miejsce po poparzeniu jest stale dobrze nawilżane.

Pieluszkowe zapalenie skóry sprawia, że maluszek staje się rozdrażniony. Nieleczone zakażenie okolicy okołopieluszkowej może doprowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego. Dlatego kiedy tylko zaobserwujemy u niemowlaka zmiany skórne, skonsultujmy się z lekarzem i rozpocznijmy zalecone leczenie!


Źródła:
  • https://swidnica24.pl/2019/04/sudocrem-krem-nie-tylko-na-odparzenia/
  • https://mavipuro.pl/jourarch/PN2018017.pdf
  • A.K.Jaworek i in., Pieluszkowe zapalenie skóry jako problem dermatologiczny i pediatryczny. Część 2. Wtórne pieluszkowe zapalenie skóry – objawy skórne, Standardy Medyczne Pediatria, 2009 r., T.6
  • G.Chodorowska, Pieluszkowe zapalenie skóry, Standardy Medyczne Pediatria, 2013 r. T. 11
  • Kuchciak-Brancewicz M, Kaszuba A. Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Derm Praktyczna 2011;6:15-20.


Czym wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka? - dodano: 2019-07-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.