ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Witamina K2 dla dzieci - właściwości, źródła, zalecane spożycie

-
Witamina K2 dla dzieci - właściwości, źródła, zalecane spożycie
Witamina K2 dla dzieci pełni istotną rolę nie tylko w procesie krzepnięcia krwi, ale także warunkuje prawidłowy rozwój układu kostnego oraz zapobiega chorobom układu krwionośnego. Jakie jeszcze właściwości wykazuje witamina K2, czym dokładnie jest i gdzie występuje? Zobacz zalecane spożycie witaminy K2 dla dzieci, poznaj jej dawkowanie.Witamina K2 – właściwości i działanie


Witamina K2 to jeden ze związków wchodzących w skład grupy określanej jako witamina K, podobnie jak m.in. witamina K1 i K3. Również sama witamina K2 nie jest pojedynczą substancją, a grupą związków nazywanych menachinonami. Witaminy K wykazują nieco inne właściwości oraz różnią się pod względem występowania w przyrodzie, jednak wszystkie mają istotne działanie wpływające na zachowanie prawidłowej krzepliwości krwi. Witamina K2 dla dzieci zapobiega więc krwotokom oraz chroni przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Ponadto witamina K2 dla dzieci ma bardzo ważne znaczenie zwłaszcza w okresie wzrostu, ponieważ odpowiada ona za aktywność osteokalcyny, która z kolei w organizmie pełni funkcje umożliwiające wiązanie jonów wapnia ze składnikami nieorganicznymi w kościach. Witamina K2 działa więc podobnie jak witamina D3, dlatego obie są niezbędne do zachowania prawidłowej budowy kości. Z tego właśnie powodu witaminy dla dzieci zawierające D3 mają w składzie także K2.

Objawy niskiego poziomu witaminy K2


Najbardziej narażone na niski poziom witaminy K są noworodki tuż po urodzeniu, aż do 3. miesiąca życia, kiedy to może dojść do zagrażającego życiu krwotoku. Niski poziom witaminy K2 u dzieci starszych zwykle daje objawy związane z krzepliwością krwi. Dzieci mogą mieć problemy z dziąsłami, mogą także występować drobne lub intensywne krwawienia, np. z nosa.

Niski poziom witaminy K2 może także być przyczyną utrudnionego gojenia się ran, czy łatwego powstawania siniaków. Przy przewlekłym za niskim poziomie witaminy K2 u dzieci może dochodzić do osłabienia kości, które stają się kruche i podatne na złamania. Dzieci wtedy miewają problemy z koncentracją oraz mogą częściej chorować, co ma związek z obniżoną odpornością. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zwapnienia tętnic, co grozi zawałem, nadciśnieniem i zatorem.

Zbyt niski poziom witaminy K2 u dzieci zdarzają się rzadko, jednak istnieją czynniki takie jak choroby jelit, przyjmowanie antybiotyków, czy nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które osłabiają florę bakteryjną, a tym samym zwiększają zapotrzebowanie na witaminę K2 u dzieci, ale także u dorosłych. Również choroby zaburzające prawidłowe wchłanianie mogą prowadzić do obniżenia poziomu witaminy K.

Witamina K2 dla dzieci – zalecane spożycie i dawkowanie


Witamina K2 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jednak w odróżnieniu od większości tego typu związków jest magazynowana w organizmie w niewielkiej ilości, głównie w wątrobie, dlatego konieczne jest jej regularne dostarczanie przede wszystkim wraz z dietą lub poprzez suplementację.

Witamina K2 jest częściowo wytwarzana przez organizm, a dokładniej syntetyzowana przez bakterie bytujące w jelicie grubym, które wytwarzają do 50% zapotrzebowania na te związki. Pozostała ilość witaminy K2 dla dzieci musi być regularnie dostarczana wraz z pożywieniem, co stanowi podstawę do zachowania zdrowia.

Warto pamiętać również, że noworodki i małe dzieci mają nie do końca rozwiniętą florę bakteryjną, dlatego zapotrzebowanie na witaminę K2 wzrasta w pierwszych latach życia. Z tego powodu według aktualnych zaleceń noworodki tuż po urodzeniu otrzymują witaminę K w formie zastrzyku domięśniowego jako profilaktykę krwotoku, a niemowlęta przez pierwsze 3 miesiące życia powinny być wspierane poprzez podawanie witaminy K2.

Dawkowanie witaminy K2 dla dzieci (ilość przyjmowana z pokarmem) wygląda następująco:
  • Dzieci w wieku 1-3 lat – 15 µg/dobę;
  • 4-6 lat - 20 µg/dobę;
  • 7-10 lat 30 µg/dobę.

Witamina K2 – gdzie występuje?


Witamina K występuje naturalnie w produktach spożywczych, które powinny być spożywane systematycznie. Witamina K2 dla dzieci powinna być podawana w zdrowych produktach według zbilansowanej diety odpowiedniej w zależności od wieku dziecka.

Głównym źródłem witaminy K1 są rośliny, takie jak sałata, kapusta, jarmuż, brukselka, szpinak, pietruszka. Natomiast witamina K2 występuje głównie w produktach takich jak:
  • wątroba wołowa,
  • jajka,
  • twaróg,
  • sery dojrzewające.

Odpowiednia podaż witamin niezbędnych do rozwoju organizmu jest szczególnie istotna w przypadku dzieci. Warto zadbać o zdrowie najmłodszych wzbogacając zrównoważoną dietę witaminami o bogatym i wartościowym składzie.

Witamina K2 dla dzieci - właściwości, źródła, zalecane spożycie - dodano: 2020-02-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.