ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wymioty

-

Hanna Wardak-Sędzicka - pediatra

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej. Fitoterapeuta; Gdańsk

Często towarzyszą niestrawności pokarmowej, biegunkom lub infekcjom górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli wystąpią zastanów się jaka mogła być przyczyna:
- błąd dietetyczny - podawaj dziecku chłodną, niegazowaną wodę mineralną małymi porcjami, zrób krótką przerwę w podawaniu posiłków (1-3 godz.), skontaktuj się z lekarzem, jeżeli wymioty nie ustępują.
- jeżeli towarzyszą cechy infekcji, podwyższona temperatura, ból gardła - wówczas podawaj dziecku małymi porcjami chłodną, niegazowaną wodę mineralną i skontaktuj się z lekarzem.
- jeżeli wymioty poprzedzone zostały urazem głowy, nie podoba ci się zachowanie dziecka, jest nadmiernie senne, ma wysoką gorączkę - pilnie w ciągu 1-2 godz. skontaktuj się z lekarzem.

Od wymiotów musimy odróżnić ulewanie, którym jest cofanie niewielkich ilości spożytego pokarmu w pierwszych miesiącach życia, spowodowane niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego. Ulewanie nie jest groźne pod warunkiem zapobiegania zachłyśnięciu. Ulewające dziecko nosimy chwilę po posiłku, a następnie układamy wyżej na prawym boku.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.