Jak podawać lekarstwa? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak podawać lekarstwa?

-
Jak podać syropek?

Najwygodniej podać płynny lek za pomocą strzykawki. Możliwe jest wówczas dokładne odmierzenie dawki. Tak postępujemy w przypadku niemowlęcia.
Starszemu maluchowi możemy podać lek łyżeczką z miarką. Sadzamy sobie dziecko wygodnie na kolanach, mocniej obejmujemy jedną ręką, żeby uniknąć poruszenia, a drugą podajemy do buzi syrop.

Jak aplikujemy czopek?

Kładziemy maluszka na plecach, unosimy jego nóżki do góry tak, aby odbyt był dobrze widoczny. Wkładamy czopek (ogrzany w dłoni i lekko zmoczony) zaokrąglonym końcem do pupy. Można również okoloice odbytu posmarować wazelina.

Jak podajemy klople do uszu?

Ogrzewamy buteleczkę z kropelkami do temperatury pokojowej, możemy sprawdzić czy są wystarczająco ciepłe poprzez wypuszczenie kropelki na wewnętrzną strone nadgarstka (tak jak sprawdzamy temperaturę mleka). Kładziemy maluszka najpierw na jeden bok i wpuszczamy zaleconą ilość kropelek do uszka. Chwilkę musimy odczekać, do ucha można włożyć trochę waty, aby zapobiec wypłynięciu kropli. Następnie przekładamy malucha na drugi boczek i postępujemy w ten sam sposób z drugim uchem.
Krople należy zawsze podawać do obu uszu.

Jak podać tabletkę?

Jeśli maluch nie potrafi jeszcze połknąć tabletki, wówczas najlepiej jest rozgnieść zaleconą dawkę leku na łyżeczce i zmieszać z dozwolonym płynem. Najbezpieczniej jest podać dziecku lek rozpuszczony w wodzie, można wcześniej zapytać lekarza w jakim płynie można rozpuścić dane lekarstwo, gdyż nie wszystkie leki można mieszać np. z sokiem, bądź mlekiem.


Uwaga!!
Jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lek w ciągu 10 minut od podania, należy zaaplikować druga dawkę.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.