ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zasady nauki w szkołach od września!

-
Zasady nauki w szkołach od września!
W czasie trwającej pandemii koronawirusa w marcu przerwana została tradycyjna nauka w szkołach, a dzieci w kolejnych miesiącach uczyły się zdalnie. Nadal nie ma pewności, czy od września uczniowie wrócą do szkół, decyzja zostanie podjęta w drugiej połowie sierpnia i będzie uzależniona od bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju. MEN i GIS przygotowują nowe przepisy i wytyczne, aby być przygotowanym na różne opcje na nadchodzący rok szkolny.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wstępne założenia dotyczące powrotu uczniów do szkół we wrześniu. W ramach wytycznych mowa jest o:
  • częstym myciu rąk,
  • wietrzeniu sal po każdych zajęciach
  • większej liczbie lekcji na świeżym powietrzu.

Wg opracowanych przez GIS wstępnych założeń, nie będzie masowego mierzenia temperatury przed wejściem, nie będzie maseczek i rękawiczek dla wszystkich uczniów w czasie lekcji, maseczki będą potrzebne w momencie, gdy będzie gromadziła się większa liczba uczniów, np. podczas apeli. Nie będzie pojedynczych ławek.

Szkoły mają też wdrożyć procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Rzecznik GIS przekazał, że taki uczeń powinien zostać odizolowany i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem. Jeśli infekcja u dziecka okaże się zakażeniem koronawirusem, do akcji ma wkroczyć powiatowy inspektor sanitarny i to Sanepid razem z dyrektorem placówki, podejmie decyzję o ewentualnym zamknięciu szkoły i przejściu na system nauczania zdalnego.

Na ten moment Ministerstwo Zdrowia rekomenduje powrót uczniów do szkół od 1 września, ale jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. Decyzja będzie podjęta pod koniec sierpnia, tydzień lub dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Zasady powrotu do szkół we wrześniu
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.