18 kwietnia 2015
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dzieci

Katarzyna Mach - logopeda
Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczna, Lubliniec; Gabinet logopedyczny, Częstochowa

Katarzyna Mach
-
   

Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dzieci
Tak jak dziecko rozwija się od poczęcia, tak też rozwijają się jego narządy mowy. Już w czasie ciąży następuje przygotowanie do mówienia. Podczas życia płodowego, dziecko przyzwyczaja się do słuchania mowy. Tak więc przyszłe mamy powinny wiedzieć, że już w okresie ciąży mogą mieć wpływ na to, jak dziecko będzie mówiło. Jeżeli mama jest rozmowna, mówi dużo i ciepło, przemawia łagodnie do dziecka, śpiewa, to jej maleństwo po przyjściu na świat będzie odpowiednio usposobione do mowy.

Każdy noworodek po urodzeniu poddany jest pierwszemu badaniu, które ma na celu jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości. Jeśli stan noworodka jest dobry, a wszystkie odruchy prawidłowe, to dziecko otrzymuje 10 punktów w skali Apgar. Logopedę szczególnie interesują odruchy w obrębie twarzy. Jeśli dziecko nie ma odruchu ssania, otwierania ust, to jest to pierwszy sygnał, że w przyszłości mogą być problemy z mówieniem.

Sposób karmienia noworodków i niemowląt rzadko bywa wiązany z późniejszym rozwojem ich mowy. Jest to jednak czynnik mający ogromne znaczenie dla rozwoju aparatu artykulacyjnego oraz prawidłowego rozwoju mowy. Przy karmieniu piersią te same mięśnie są odpowiedzialne za jedzenie i za mówienie.
Gdy dziecko ssie, ruchy języka, żuchwy są takie same jak w trakcie artykulacji. Przy ssaniu piersi wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, unosi się jego tylna część do podniebienia miękkiego. Dziecko obniża żuchwę i cofa ją, po czym podnosi i wysuwa ku przodowi. Pokarm z piersi jest wydobywany i przesuwany za pomocą ruchów ssących i żujących. Natomiast przy karmieniu sztucznym, język jest płaski, nie pracuje jego czubek, pracuje natomiast żuchwa, która wyciska mleko ze smoczka. W trakcie karmienia piersią dziecko oddycha prawidłowo przez nos, ponieważ języczek podniebienny zamyka przejście do dróg oddechowych, natomiast w trakcie karmienia sztucznego, maleństwo musi przerwać ssanie, aby nabrać powietrza. Tylna część mięśni artykulacyjnych opada, dziecko musi oddychać przez usta i przyzwyczaja się do takiego sposobu oddychania. Niemowlę karmione sztucznie ma bardziej wiotki płasko ułożony język i wiotkie wargi.

Wszystkie czynności związane ze ssaniem piersi są przygotowaniem do mówienia. Karmienie naturalne jest formą profilaktyki logopedycznej, chroniącą dzieci przed powstawaniem i utrwalaniem nieprawidłowości w oddychaniu, połykaniu, których następstwem są wady zgryzu i wady wymowy.

Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dzieci - dodano: 2003-01-10

                                

Katarzyna Mach
Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczna, Lubliniec; Gabinet logopedyczny, Częstochowa
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Wczesne uwarunkowania rozwoju mowy – okres prenatalny
  Rozwój mowy - I rok życia dziecka

porady tego autora:
  Kiedy do logopedy?
  Dzieci podwyższonego ryzyka zaburzeń mowy
  czynniki wpływające na mowę
  Jak mówić do dziecka?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.