ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kąpiel noworodka

-
Kąpiel noworodka
Pierwsza kąpiel noworodka w domu, to wydarzenie na które czekają młodzi rodzice. Najczęściej uczestniczą w nim oboje, celebrując je i ucząc się nowych umiejętności w opiece nad swoim maleństwem. Ważne jest, aby kąpiel odbywała się przed karmieniem, o stałej porze, by dziecko przyzwyczaić do określonego rytmu dnia, a samo kąpanie było dziennym rytuałem, na który czeka zarówno maluch, jak i jego rodzice


 1. Przygotowanie wanienki z wodą do kąpieli
 2. Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji noworodka
 3. Pielęgnacja twarzy i narządów płciowych malucha
 4. Kąpiel noworodka w wanience
 5. Pielęgnacja noworodka po kąpieli
 6. Jak często kąpać noworodka?


Przygotowanie wanienki z wodą do kąpieli


Przed przystąpieniem do kąpieli przygotujmy sobie wszystkie potrzebne przybory i kosmetyki - myjkę do mycia, pieluszki tetrowe, oliwkę itp. Choć jesteśmy lekko wystraszeni i poddenerwowani, starajmy się uspokoić, gdyż nasz nastrój jest wyczuwalny przez malucha i wpływa na jego zachowanie.


Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu ok. 22-23 st. C, w którym nasz noworodek będzie kąpany. Wanienkę ustawmy w takim miejscu, żeby zarówno mama, jak i tata mogli mieć swobodny dostęp do malucha i żeby w pobliżu był przewijak. Nalejmy odpowiednią ilość wody i sprawdźmy czy nie jest za gorąca, temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić ok. 37 st. C. Możemy to zrobić za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego termometru lub metodą naszych babć - zanurzając łokieć i przedramię w wodzie.

jak sprawdzić temperaturę wody w wanience


Dno wanienki możemy wyłożyć pieluszką tetrową, która zabezpiecza przed wyślizgnięciem się dziecka z ręki. Przy kolejnych kąpielach nabierzemy wprawy i pieluszka nie będzie nam już potrzebna. Oprócz wody w wanience, musimy przygotować także małą miseczkę z wodą do mycia twarzy i narządów płciowych noworodka oraz czyste waciki. Woda w miseczce powinna mieć temperaturę ok. 37 st. C.


Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji noworodka


Nie nastawiajmy się na kupowanie dużych ilości kosmetyków do mycia. Zaopatrzmy się w specjalny płyn do kąpieli, który możemy stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Nie należy kąpać malucha w samej wodzie, gdyż woda wysusza jego skórę, a kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji noworodków zadbają a nią odpowiednio ją chroniąc, pielęgnując i natłuszczając. Najlepiej użyć płynu, który wlewamy do wanienki, gdyż konieczność nakładania co chwilę płynu na myjkę podczas kąpieli nie jest wygodne.

Szukając odpowiednich kosmetyków dla noworodków i niemowląt zwróćcie uwagę na ich skład. Bardzo ważne jest, aby były to produkty naturalne, nie zawierające alergenów i konserwantów, które mogą wywołać reakcje uczuleniowe na skórze malucha. Na rynku dostępne są specjalne linie kosmetyków przeznaczonych dla dzieci już od pierwszych dni życia i po takie warto sięgać.

Sprawdźmy też zapach kosmetyków przed ich zakupem. Wybierajmy te delikatnie pachnące, albo bezzapachowe, gdyż intensywny zapach płynu do kąpieli, czy balsamu może wpływać drażniąco na naszego malucha i powodować jego niepokój.


Pielęgnacja twarzy i narządów płciowych malucha


Te czynności należy wykonać przed włożeniem malucha do wanienki. Przy użyciu wacików namoczonych w przegotowanej ciepłej wodzie, którą przygotowaliśmy w miseczce przemywamy delikatnie:
 • oczy noworodka – oko myjemy od zewnętrznych kącików do środka przy nasadzie noska. Pamiętajmy aby do każdego oka użyć świeżego namoczonego wacika
 • policzki
 • czoło
 • uszy i małżowiny uszne

Delikatnie osuszamy wszystko miękkim ręcznikiem lub pieluszką tetrową.

Jak myć twarz noworodka


Następnie zdejmujemy pieluszkę i namoczonymi w ciepłej wodzie wacikami myjemy narządy płciowe malucha. Bardzo istotne jest, aby za każdym razem podczas przewijania, gdy dziecko zrobi kupkę, dokładnie usuwać drobinki kału z narządów płciowych. Jeśli pupa jest mocno zabrudzona, przetrzyjmy ją najpierw chusteczkami nawilżonymi. Kupując takie chusteczki wcześniej, należy zwrócić uwagę, aby mogły być one stosowane już od pierwszych dni po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak obawiamy się, że chusteczki mogą podrażnić skórę malucha, użyjmy namoczonych w wodzie wacików i delikatnego, naturalnego mydła dla dzieci.

Przy pielęgnacji narządów płciowych u dziewczynek obowiązuje podstawowa zasada, żeby przemywać je z góry na dół (od górnej części warg sromowych kierujemy się w stronę odbytu), nigdy odwrotnie. Z kolei, gdy myjemy chłopca, podstawową zasadą jest nie oddzielanie napletka od żołędzi w pierwszych tygodniach życia dziecka. Pamiętajmy o umyciu miejsc pod prąciem i workiem mosznowym – są to miejsca bardzo podatne na odparzenia.


Kąpiel noworodka w wanience


Tak umyty maluch jest przygotowany do kąpieli w wanience. Podtrzymując odpowiednio, zanurzamy dziecko w niewielkiej ilości wody z płynem do kąpieli i myjemy po kolei od najczystszego do najbrudniejszego miejsca:
 • główkę
 • szyjkę
 • rączki i dłonie, także między paluszkami
 • paszki
 • brzuszek – ważne, aby nie zamoczyć kikuta pępowiny
 • uda
 • stópki, także między paluszkami

Odwracamy delikatnie dziecko (uważając na kikut pępowiny) i myjemy:
 • tył główki,
 • plecy,
 • pośladki


jak kąpać niemowlę w wanience


Tak umytego malucha możemy delikatnie dłonią polać wodą po całym ciałku. Zwróćmy przy tym uwagę, czy dziecko nie zacznie płakać, jeśli tak, może to oznaczać, że nie jest to dla niego przyjemne. Dla noworodka kąpiel to również duże przeżycie, dlatego młodzi rodzice powinni robić to delikatnie, by nie wystraszyć dziecka.


Pielęgnacja noworodka po kąpieli


Wykąpanego maluszka kładziemy na rozłożonych wcześniej na przewijaku dwóch ręcznikach, tym z wierzchu okrywamy go dokładnie i osuszamy. Jeśli nie dysponujemy wygodnym miejscem do przewijania, możemy rozłożyć ręcznik na łóżku. Następnie wyciągamy spod malucha mokry ręcznik i na suchym przystępujemy do pielęgnacji. Po kąpieli smarujemy całe ciałko noworodka oliwką lub odpowiednim balsamem. Robimy to w bardzo delikatny sposób, nakładając kosmetyk na swoje dłonie, rozsmarowując go, następnie masujemy naszego brzdąca. Nie zapomnijmy o zagięciach na ciele, paszkach, okolicach szyi, pachwinach, miejscach pod kolankami.

jak nacierać oliwką niemowlaka


Przed założeniem świeżej pieluszki, okolice narządów płciowych możemy posmarować kremem przeciw odparzeniom (np. Sudocrem). Zakładamy pieluszkę i ubieramy maluszka w kaftanik i pajacyk lub śpioszki do spania.


Jak często kąpać noworodka?


Różne są opinie na temat częstotliwości kąpieli noworodków i niemowląt. Pamiętajmy, że kąpiel dziecka wzmacnia jego odporność. Najczęściej robi się to codziennie i zwykle kąpiel malucha staje się rodzinnym rytuałem. Są jednak opinie, że częste kąpiele wysuszają skórę dziecka i w pierwszych tygodniach życia należy maleństwo kąpać 1-2 razy w tygodniu. Sami zdecydujcie, jak często będziecie kąpać swojego maluszka, jeśli nie będzie się to odbywało codziennie, wówczas umyjcie tylko buzię oraz pupę wacikami zwilżonymi ciepłą wodą.

Po kilku dniach okaże się, czy Wasz maluch lubi się kąpać. Jeśli za każdym razem będzie to dla niego stresujące przeżycie i będzie reagował na kąpiel płaczem, wówczas nie należy robić tego na siłę codziennie, odczekajmy i spróbujmy ponownie za kilka dni.

Kąpiel noworodka - dodano: 2020-04-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.