ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

PIMS-TS - groźna choroba występująca u dzieci, wywołana koronawirusem

-
PIMS-TS - groźna choroba występująca u dzieci, wywołana koronawirusem
Od kilku tygodni naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii, a niedawno też lekarze z Australii, ostrzegali o przyjmowaniu na oddziały intensywnej terapii dzieci, z których część wykazywało objawy podobne do choroby Kawasakiego. Okazuje się jednak, że jest to nowa choroba dziecięca wywoływana przez koronawirusa - PIMS-TS, czyli Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2, co można przetłumaczyć, jako dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2. Czym jest PIMS-TS i jak rozpoznać objawy u dziecka?

 1. Co to jest PIMS-TS?
 2. Objawy PIMS-TS, na co należy zwrócić uwagę?
 3. PIMS - przebieg choroby
 4. Leczenie PIMS-TS


Co to jest PIMS-TS?


PIMS-TS - dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2, to bardzo rzadka choroba dotykająca wyłącznie dzieci, która objawia się zapaleniem naczyń krwionośnych. Nie jest wiadome, co powoduje stan zapalny, w odnotowanych przypadkach, czynnikiem zapalnym może być koronawirus. PIMS we wszystkich przypadkach atakuje naczynia krwionośne, przede wszystkim dotyczy to zmian zapalnych w średnich naczyniach. Choroba może prowadzić do niewydolności serca i nerek, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zatrzymania akcji serca.


Objawy PIMS-TS, na co należy zwrócić uwagę?


Choroba dotyczy przede wszystkim zapalenia tętnic. Objawy PIMS to:
 • bardzo wysoka, długo utrzymująca się gorączka,
 • obrzęk dłoni i stóp,
 • wysypka, rumień przede wszystkim na nogach i dłoniach,
 • ból brzucha
 • zaczerwienienie spojówki gałkowej bez wysięku,
 • zaczerwienienie wokół ust, tzw. język truskawkowy,
 • pogrubienie węzłów chłonnych, tylko po jednej stronie (zazwyczaj powiększone węzły widoczne są na szyi),
 • niskie ciśnienie krwi,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • oszołomienie

Brak reakcji na wczesne objawy choroby może doprowadzić do śpiączki i niewydolności wielu narządów. Objawy PIMS-TS przypominają chorobę Kawasakiego, której przyczyny są nieznane. Nie wiadomo też, czy zespół zapalny jest inną odmianą choroby Kawasakiego, czy inną jednostką chorobową. Dotychczas lekarze stosują tę samą metodę leczenia, która działa w przypadku choroby Kawasakiego.

Objawy PIMS-TS mogą również przypominać wstrząs toksyczny, a pediatrzy podkreślają, że niejednokrotnie u chorych dzieci dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego.

Najwięcej przypadków PIMS-TS odnotowano do tej pory w USA i większość dzieci miała jednocześnie dodatni wynik testu na COVID-19 albo potwierdzający obecność przeciwciał koronawirusa.


PIMS - przebieg choroby


Sama choroba jest rzadka, a jej przebieg może być bardzo groźny dla dziecka. W najgorszym przypadku może doprowadzić do zawału serca nawet u 3-latka. Mogą pojawić się też powikłania neurologiczne (niebakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), czy zapalenie mięśnia sercowego. Jeśli dziecko nie jest leczone, to może skutkować to w przyszłości. Nieleczone dziecko może przejść chorobę łagodnie, a w wieku 20, 30 lat mogą pojawić się poważne problemy kardiologiczne. Powikłaniem po PIMS może też być tętniak, który może wystąpić w każdym miejscu, tam gdzie są naczynia krwionośne.


Leczenie PIMS-TS


W leczeniu choroby dziecięcej wywoływanej przez koronawirusa stosuje się na ten moment głównie leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew i niektóre przeciwciała. Leczenie jest na ogół skuteczne, jeśli choroba zostanie wcześnie zauważona.

Lekarze zalecają, aby dzieci w wieku powyżej 2 lat nie wychodziły z domów, a zawsze, gdy wychodzą na zewnątrz, nosiły maseczki i utrzymywały dystans społeczny.

PIMS-TS choroba dzieci związana z COVID


PIMS-TS - groźna choroba występująca u dzieci, wywołana koronawirusem - dodano: 2020-05-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.